Nejnovější zprávy: Fotogalerie: Ostravské lauby vydávají archeologické poklady i kuriozity Kam dnes na oběd? Do Eatmeat na pršut burger!

Sport

​Házenkářská extraliga je plná trenérských změn, Karvinou povede Brůna

Ve znamení personálních změn probíhá letní období v házenkářské extralize mužů. A výrazně do tohoto koloběhu přispívají i moravské celky.

Foto: hcb-karvina.cz

Ostatně, ve většině z nich se ujali role noví trenéři. Jde přitom takříkajíc o velká jména, protože přesuny na lavičkách se týkají i bývalých českých a slovenských reprezentantů.

Hned po skončení nedohrané minulé sezony ohlásila řadu novinek Karviná. Dosavadní lídr týmu a největší opora Michal Brůna se chystá podle svých slov opustit palubovku, protože se stává novým hlavním trenérem extraligového áčka a zároveň byl jmenován předsedou klubu.

V této funkci nahradí Romana Muchu. Trenér Marek Michalisko by měl pracovat ve vedení klubu na postu generálního manažera.

V Karviné litují, že se jarní sezona nedokončila. Tým hodlal zabojovat o medaile a případně i bojovat o titul, který mu loni těsně unikl. Takže strategie dál směřuje k nejvyšším ambicím v extralize. Michal Brůna se nechal slyšet, že by v případě největší nutnosti naskočil znovu do hry, což by byla jistě pikantní situace.

Nový trenér SKP Frýdek-Místek Daniel Valo má na svém kontě stejně jako Brůna skvělou hráčskou kariéru, ale s eventuálním návratem na palubovku nepočítá. „Jsem po těžkém zranění kolena. V tréninku možná něco zvládnu, jednoduché věci, ale do zápasu bych určitě nešel. Zůstanu jen trenérem,“ glosoval bývalý slovenský reprezentant a asistent trenéra slovenské reprezentace.

Pikantní souboje

V extralize se tak v roli trenérů soupeřů potkají Michal Brůna a Daniel Valo. „Máme kamarádské vztahy, které jsme si zachovali už z hráčské éry. Teď jsme v roli trenérů, ale jsme pořád v kontaktu, voláme si. Dohadujeme i přípravné zápasy,“ naznačil Valo, který plně respektuje postavení Karviné v rámci extraligy.

„Karviná je v regionu házenkářskou jedničkou, získala spoustu titulů. A jako výzvu jsem přijal nabídku z Frýdku-Místku, abychom Karviné boj o přední příčky třeba i znepříje-mnili. Pokud jde o náš klub, chceme odčinit neúspěch z jarního jedenáctého místa,“ přemítal Valo.

Hodně zajímavé jsou i další trenérské rošády. V Zubří nahradil Dušana Poloze z Plzně přicházející Michal Tonar. Kouč, který přivedl plzeňský tým před rokem k titulu v extralize a letos k prvenství v nedohrané sezoně, jde do pro něj neznámého prostředí. „Ale pořád je to extraliga, kde je o co hrát,“ říká Tonar s touhou uspět i jinde, než v západních Čechách.

Celek Plzně převzali bývalý reprezentační brankář Petr Štochl s dalším bývalým reprezentantem Jiřím Hynkem. Cement Hranice představil nového trenéra Jaroslava Hudečka, který slavil úspěchy s Karvinou a působil i u české reprezentace.

V Brně skončil Ivo Vávra, který se přesunul na trenérskou lavičku žen Poruby. Jeho nástupcem u brněnského týmu bude Pavel Hladík z Nového Veselí. V tamním klubu dostává šanci slovenský kouč Peter Kostka. V Lovosicích těsně před koncem minulé sezony skončil Pavel Farář a trenérem byl potvrzen bývalý reprezentant Jan Landa.