Byznys
30/04/2021 Jaroslav Baďura

Havířov a ČEZ ESCO založí podnik, který dodá domácnostem ekologické teplo

​Statutární město Havířov a společnost ČEZ ESCO se dohodly na rozšíření smlouvy o vzájemné spolupráci v oblasti Smart City z roku 2019.

Chtějí zajistit efektivnější a ekologičtější systém zásobování teplem prostřednictvím společného podniku. Pokud budou s návrhem na založení společnosti souhlasit zastupitelé Havířova, společnost by mohla vzniknout ještě do konce letošního roku.

Po uzavření dodatku smlouvy budou obě strany jednat o konkrétní podobě nové společnosti včetně rozsahu činnosti, podílů a vzájemných závazků. Nový podnik má mimo jiné městu přinést rozvoj udržitelné energetické infrastruktury.

„Dlouhodobým cílem vedení města je „ozeleňovat“ naši energetiku při zachování stabilní ceny tepla pro naše obyvatele, proto jsme hledali spolehlivého partnera, který nám s tím pomůže. ČEZ ESCO jako lídr v této oblasti je proto přirozenou volbou,“ řekl primátor Havířova Josef Bělica.

„Těší nás, že se právě Havířov vydal směrem moderní energetiky a že nás s touto příležitostí oslovil. Koncept chytrého města není jen o vybudování několika solárních laviček nebo chytrých lamp. Při zavádění moderních technologií je důležité začít od toho nejpodstatnějšího, tedy od energetiky a dodávek tepla. ČEZ ESCO je největším poskytovatelem energeticky úsporných řešení v Česku a máme bohaté zkušenosti s provozováním a modernizací teplárenských soustav. Rádi pomůžeme Havířovu vykročit směrem k dalšímu “ozelenění” a zlepšenim služeb pro obyvatele,“ upřesnil generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Zájem Havířova na urychlení modernizace teplárenství vyplývá z energetické politiky Evropské unie, která zahrnuje dekarbonizaci teplárenství a přechod tepláren na nové technologie. Radní proto hledají řešení založené na odchodu uhlí, která přispěje ke změně klimatu a zároveň umožní zachovat stabilní a přijatelnou cenu tepla pro obyvatele města.

ČEZ ESCO se ve městě prezentuje už delší dobu. Tři objekty v Havířově jsou součástí krajského projektu energetických úspor EPC v režii ESCO pro školy, nemocnice a další veřejné budovy, který už kraji ušetřil na energiích stovky milionů korun. V Havířově jde o Nemocnici s poliklinikou Havířov, Střední školu v Sýkorově ulici a Střední školu technických oborů v Lidické ulici. Spolupráce pokračovala v roce 2020, kdy ESCO zajistilo pro potřeby havířovského magistrátu tříletý pronájem dvou elektromobilů Hyundai IONIQ.

Městu se zamlouvá také dlouhodobý přístup energetiků k podnikání a společenské odpovědnosti. „Máme s ČEZ dobré zkušenosti. Nadace ČEZ pravidelně podporuje aktivity našich seniorů, hasičů, škol a spolků. Díky jejím grantům už jsme také moderně osvětlili tři Oranžové přechody a vysadili habrovou alej na šumbarském sídlišti. ČEZ se k nám dlouhodobě chová jako dobrý soused, takto si představujeme férové podnikání,“ upřesnil primátor Josef Bělica.

Sdílejte článek