Byznys
01/10/2021 Jaroslav Baďura

​H2City, vodíkové město budoucnosti

Projekty zaměřené na vodíkové hospodářství, známé také jako vodíková údolí nebo vodíkové městské části, vznikají po celé Evropě. Nyní přichází informace, že projekty vodíkových měst – neboli H2 City – budou vznikat i v České republice.

Ostravský podnikatel David Maršálek pracuje s vodíkem více než 10 let a na rozdíl od ostatních vodíkových projektů se jeho tým zaměřuje na zdraví. Lídr a zakladatel skupiny H2 Global Group (www.H2global.group) říká, že poznal úžasné účinky molekulárního vodíku jak z mezinárodních vědeckých výzkumů, tak především osobně, a to jak na zdraví lidí, tak i zvířat.

Plány Davida Maršálka jsou v tomto odvětví velké. Jak tvrdí, jeden z kritiků jej díky megalomanským plánům nedávno přirovnal k německé farmaceutické firmě Bayer AG. Tomu se David Maršálek nebrání. Věří totiž, že se mu podaří vybudovat miliardovou firmu přímo z České republiky.

Že je na správné cestě ostatně potvrzuje i skutečnost, že se k němu postupně přidávají podnikatelé, investoři, i známé osobnosti.

Jak vlastně myšlenka H2City vznikla?
Před pár lety jsem narazil na několik projektů v různých zemích, které se řadí do tzv. Hydrogen Valley národních projektů neboli vodíkových údolí. Tyto projekty jsou postavené na využití vodíku v dopravě a energetice. Zároveň ani jeden z nich se nezabývá vodíkem z pohledu medicinálního plynu.

Proto jsme společně s naším oborným týmem dali dohromady nadčasový projekt H2City.com, který má za úkol představit a nabídnout naše unikátní produkty a technologie všem developerům, kteří vodíková města a vodíkové distrikty budují nebo mají v plánu vybudovat. Unikátnost projektu je ve spojení využití vodíku a jeho pozitivního vlivu hned v několika různých odvětvích.

Co přesně pojem H2City znamená?

Pro nás je to město současnosti, pro trh město budoucnosti. Vodíkové projekty vznikají po celém světě na denní bázi. Možná ne tak rychle, jak by si jejich majitelé představovali, protože k jejich realizaci je potřeba určitá legislativa a samozřejmě dostatečné finanční zázemí, ale ve stále větším počtu. Vodíkové palivové články stejně jako vodíkové čerpací stanice staví dnes už mnoho firem ve světě i u nás.

David Maršálek. Foto: Tanasis

My jdeme jinou cestou, ovšem do této oblasti také trochu zasahujeme. A právě to nás spojuje v jeden celek, tedy H2City. H2City v našem unikátním pojetí je soubor služeb, produktů a přístrojů, které jsou poskytovány v rámci jedné specifické oblasti, tedy část města, čtvrti, nebo samotné budovy. Základem jsou sice jednotky na výrobu vodíku a jeho skladování, ale k tomu přidáváme jak čerpací stanice pro zajištění mobility a možnost využití vodíku v energetice, tak i možnosti unikátního využití vodíku ve zdravotnictví, lázeňství, zemědělství, v oblasti péče o sportovce či ve veterinářství.

Díky našim dceřiným firmám H2 Pharm a Molecular Hydrogen Medical Technologies máme totiž celé zázemí v podobě služeb, produktů i samotných přístrojů.

H2City je ve zkratce globální projekt, na který jsme zřídili mezinárodní doménu www.H2city.com a také ochrannou známku. Naším záměrem je dodávat naše unikátní know-how v podobě detailní projektové dokumentace k vytvoření nadčasového vodíkového města a zároveň podpora při jeho realizaci. Kdokoliv na světě bude mít projekt svého vodíkového města, my jsme zde, abychom jeho městu dodali vodíkový život.

Sdílejte článek