Gymnázium v Bílovci má jako první v republice aquaponickou farmu. K čemu bude sloužit?
Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci se od nového školního roku intenzivněji zaměří i na ekologii a enviromentální výchovu.
Nově má gymnázium vlastní edukační aquaponickou farmu, k výuce bude využívat i školní zahradu, včelí úly postavené v areálu školy či pronajatý kamenolom. Za rok by škola dokonce měla otevřít nový obor vzdělávání zaměřený na ekologii.
„Péče o životní prostředí či udržitelné zemědělství se ve vyspělém světě dynamicky dostávají mezi prioritní témata. Vizi středoškolského oboru cíleného na enviromentální výchovu považuji za velmi progresivní. Bílovecké gymnázium je historicky spojováno s matematikou, je dobře, že se profiluje i v této důležité a perspektivní oblasti. Oceňuji, že má gymnázium pro výuku nového oboru už nyní kvalitní zázemí, obohatí výuku a určitě zvýší atraktivitu a prestiž této školy,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny s tím, že bílovecké gymnázium je první střední školou v České republice, která má vlastní edukační aquaponickou farmu.
„Součástí aquaponické linky je nově budované zázemí venkovní učebny, skleník s plochou 25 metrů čtverečních, vyvýšené záhony a faunistický koutek. Do budoucna bude areál rozšířen o umělou odchovnu a ukázku voliérového chovu ptactva. Na nové zaměření naší školy se těšíme, je to taková nová energie, která bude pro gymnazisty i pedagogy určitě velmi inspirativní a motivující. Těšíme se i na produkci z farmy, kterou využijeme ve školní jídelně. Žáci tak na vlastní kůži poznají konkrétní příklad nízkoemisní výroby potravin a zdravého životního stylu,“ sdělil ředitel gymnázia v Bílovci Pavel Mrva.
Vybudování aquaponické linky přišlo na zhruba 600 tisíc korun, s příspěvkem Nadačního fondu Copernicus a fondu SPOLEČNĚ společnosti dm drogerie markt pokrylo náklady gymnázium z vlastních finančních zdrojů. Farmu vybudovala společnost Future Farming. “Aquaponickou farmu jsme z technologických důvodů stavěli ve dvou fázích. V červnu byla na gymnáziu instalovaná rostlinná část farmy. Ta je složena ze tří modulů o celkové kapacitě 600 sazenic. Po měsíčním provozu jsme k rostlinné části připojili kádě s rybami. Konkrétně tady máme jesetery. Ryby přirozeně obohacují vodu o živiny, tato voda je následně filtrována přes kořenový systém rostlin v hydroponické části. Takto vyčištěná voda zbavená živin se vrací do nádrže s vodou,” vysvětlil princip aquaponie zakladatel
Future Farming Michal Fojtík a upozornil, že díky propojení rybí a rostlinné části funguje farma autonomně bez nutnosti dodávat pěstovaným rostlinám výživu a hnojiva.
„Je nesmírné důležité, aby se mladí lidé blíže seznamovali s nejmodernějšími trendy a technologiemi, které pomáhají šetřit naši planetu a tím zlepšovat kvalitu životního prostředí. Hydroponie a aquaponie jsou zemědělstvím budoucnosti, je to udržitelný způsob, jak pěstovat zeleninu s láskou a respektem k přírodě. Bíloveckému gymnáziu fandím, věřím, že bude inspirovat i ostatní střední školy v republice. Potřebuje co nejvíce mladých vzdělaných a nadšených lidí, kteří budou za naši planetu bojovat kompetentně a s rozumem,“ uzavřela radní Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš.