Kultura
13/10/2021 Roman Vojkůvka

Glosa: Ostraváka zřejmě zahraje úplně nejlépe herec z Prahy!

​V dobách, kdy aktivisté požadují, aby černošské postavy v Simpsonových a v animovaném filmu Duše dabovali černošští herci a to nejen v Americe, je čas se zamyslet, zda by Ostraváky neměli ztvárňovat herci ostravští. Tedy aspoň občas.

Začnu příkladem z filmové historie s názvem Parta Hic. Psal se rok 1976 a horníci nejenže se vyjadřovali téměř stejně kultivovaně jako studenti teologické školy, navíc se dali na pití mléka. K tomu by se skuteční havíři nikdy nesnížili a Ostraváci to věděli.

Možná proto obsadil režisér Hynek Bočan většinu postav pražskými herci, jmenovitě Josefem Kemrem, Ivanem Vyskočilem nebo Petrem Nárožným. Ostatní aktéři pocházeli většinou z Čech a nejblíž tak měl k Ostravě rodák z jižní Moravy, Vladimír Menšík. Od té doby uběhlo skoro padesát let. Jaká byla situace v minulosti nedávné a jaká je dnes? Moc se toho nezměnilo.

Sluneční stát (2005) slovenského režiséra Martina Šulíka vypráví o strastech ostravské dělnické třídy, mezi hlavními hrdiny ale mnoho místních nenajdete. Jsou tu dva slovenští herci, což je následek původního záměru natáčet film v Bratislavě (do Ostravy se štáb přesunul z důvodu nedostatku peněz na slovenské straně) a rádoby Ostraváky tentokrát hrají Oldřich Navrátil a Igor Bareš. Oba sice původem z Moravy, ani jeden bohužel z Moravskoslezského kraje.

Televizní film Dukla 61 z roku 2018, o tragické události v havířovském dole, je na tom ohledně lokálních herců jen o něco málo líp. Objeví se v něm Štěpán Kozub, Robert Mikluš, Jiří Sedláček a několik dalších aktérů v bezejmenných rolích.

Hlavní postavy nepřekvapivě obsadili pražští herci Martha Issová, Antonie Formanová či Marek Taclík. Ten si s místní mluvou nijak výrazně hlavu nelámal, zato Martha Issová se do role doslova položila. Výsledkem byl speciální Český lev za Mimořádný počin v oblasti audiovize, tedy za ostravský dialekt (havířovský, chcete-li, ale nevidím v tom rozdíl), jímž svou postavu obdařila. Dalo by se říct, že je ve své postavě ostravštější než Ostravak. Tady je, zdá se, vysvětlení podstaty všeho: skutečného Ostraváka zahraje dobře jedině herec z Prahy.

Podobné je to s dvoudílným Metanolem, uvedeným v televizi v témže roce. Ač se příběh odehrává převážně v Moravskoslezském kraji, na místní herce došlo jen sporadicky. Důležité role obsadili Pražáci Lukáš Vaculík, nebo Veronika Freimanová.

Doktor Martin se odehrává v Beskydech a je zalidněn postavičkami rozličného vzhledu a charakteru. Velká příležitost pro místní herce, řeknete si. Chyba lávky. V seriálu, kde se objeví přes dvě stě postav, si zahrálo sotva 10 procent herců z Moravskoslezského kraje a výraznější role dostali jen Norbert Lichý a Robert Mikluš.

Nejsmutnější na tom všem je, že tři poslední zmíněné projekty vznikly v ostravském studiu České televize. Nedovedu si představit, že by v seriálu, natáčeném v Praze, byli tamní herci menšinou.

Mezi kriminalisty vyšetřujícími vraždy v seriálu Místo zločinu Ostrava najdeme čistě ostravského herce pouze jednoho a to Štěpána Kozuba. Pavla Beretová v hlavní roli vyšetřovatelky sice z Ostravy pochází, ale dávno přeběhla do Prahy. Karel Dobrý a Stanislav Majer, ač herecky bezesporu kvalitní, Ostraváci nejsou ani omylem.

Z opulentního počtu vedlejších postav jich místní herci tradičně obsadili jen velmi málo. Což je, vzhledem k názvu seriálu, téměř umělecká genocida. Nutno podotknout, že zde nechybí už zkušení představitelé Ostraváků Petr Nárožný (má tu typickou „ostravskou“ větu: Já nejsem žádnej vrah!) a Marek Taclík, coby pederast.

Možná je nakonec dobře, že ostravští herci mnohdy nedostanou šanci se výrazně prosadit. Pokud se totiž stane, že ve své domovině dosáhnou úspěchu, nechají se často zlákat do Prahy, aby tam hráli malé role, či na dlouhá léta uvízli v nekonečném seriálu.

Pochvala tak patří hercům, jako je Štěpán Kozub nebo Norbert Lichý, kteří, ač natáčejí po celé republice, se do domovské Ostravy vždy pokorně vrátí.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama