Společnost
29/05/2017 Tomáš Svoboda

Génius, který miluje cimbálovku. To je úspěšný ostravský přírodovědec Marek Eliáš

Docent Ostravské univerzity Marek Eliáš je jednou z nejvýraznějších osobností výzkumu jednobuněčných eukaryotických organismů. Na Katedře biologie a ekologie vede tým, který svými objevy doslova přepsal učebnice genetiky. Díky tomu v minulých dnech získal prestižní cenu Nadačního fondu Neuron pro mladé vědce do 40 let.

V centru zájmu Eliášovy vědecko-výzkumné skupiny stojí zejména evoluce strukturních a funkčních vlastností mikroorganismů, tzv. protistů, kteří byli dříve nazýváni jako prvoci. Jeho práce je sledovaná a ceněná i v zahraničí. V praxi ji lze využít například pro vývoj nových léků a biotechnologií.

Proč se rodilý Ostravan, který se navzdory dobře započaté kariéře v Praze vrátil zpět domů, zabývá právě touto oblastí přírodovědy?

„Je to základ veškeré rozmanitosti života, nepřeberná změť, z níž se pár mikroorganismů posléze úspěšně transformovalo v živočichy a rostliny. Fascinují mě všichni ti prvoci, řasy, s bičíkem či bez, kuličky a oválky, různorodé a málo probádané,“ uvedl Marek Eliáš na stránkách Nadačního fondu Neuron.

Se svojí skupinou badatelů, která je sdružená do „Life Science Research Centre (LSRC)“ na Katedře biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, se zabývá konkrétně studiem unikátních vlastností protistů. Jednou z nich je i alternativní genetické kódování.

Jak informala sama univerzita v tiskové zprávě, právě tři bezprecedentní nekanonické formy genetického kódu ostravští vědci nedávno popsali v článcích otištěných v prestižních zahraničních časopisech. I díky těmto úspěchům obdržel Marek Eliáš jakožto vedoucí skupiny cenu Neuron pro mladé vědce 2017 v oblasti biologie.

Génius, se kterým je to těžké

„Objevili jsme s mým týmem úplnou náhodou tři nové genetické kódy plus to, jak probíhá jejich evoluce. Na tom není ale nic geniálního, jen všímavost a zkušenost. Hledím do toho od roku 2000, a tak vidím věci, co jiní ne. Takhle jsme objevili taky novou bakterii, která infikuje určitou skupinu řas tím, že do ní zkopíruje část své DNA,“ vysvětlil ostravský vědec.

Zatímco on sám se k otázce vědecké geniality stavěl poněkud zdrženlivě, okolí to vnímá poněkud jinak.

„Mám mezi svými přáteli tři geniální lidi, Marek Eliáš je jedním z nich. Je to s ním pochopitelně těžké, tak jako s mnoha úspěšnými a geniálními lidmi. Školí naši administrativu i své nadřízené. Abych to shrnul, je geniální, má obrovskou morální integritu a je naprosto nesnesitelný,“ vystihl s nadhledem osobnost svého kolegy Jan Lata, rektor Ostravské univerzity.

Jen pro zajímavost, morální integritu a osobní odvahu stavět se k problémům čelem Marek Eliáš prokázal třeba tím, že v minulosti poukázal na plagiátorství jednoho z profesorů kandidujícího na rektora. Zkrátka rovný chlap, který mluví o věcech natolik upřímně, až to někteří nemají rádi.

Kromě vědy se dříve věnoval také hraní v cimbálovce. Fascinuje jej totiž lidová tvorba a folklór. Rád by si jednou v této oblasti splnil svůj soukromý sen.

„Nejradši bych vedl rodinnou muziku. Zatím na to není čas a děcka jsou malá. Mám tři, k tomu dva bratry a ti také mají děti, tak se utěšuju, že až budou větší, tak si čas najdu a oni snad budou taky chtít,“ popsal své plány ostravský vědec. Sám hraje na housle a na dudy, které poslední dobou vzhledem k záplavě vědecké i výukové práce bere jako svůj antistresový program.

Sdílejte článek