Byznys
19/07/2022 Václav Menšík

Frank Bold Advokáti: Pomáháme s rozvojem Moravskoslezského kraje

Vladimír Pryček

Martin Kornel a Hana Sotoniaková.

Nejvýraznějšími tvářemi advokátní kanceláře Frank Bold, která se specializuje na spolupráci měst a investorů, obnovitelnou energetiku a územní plánování, jsou v ostravské pobočce Martin Kornel a Hana Sotoniaková. V rozsáhlém rozhovoru čtenářům přiblíží hodnoty, na kterých staví svou práci.

Vyrostli jste z neziskové organizace. Prozraďte mi, jak vznikla celá expertní skupina Frank Bold, které je vaše advokátní kancelář součástí?

Hana: Začínali jsme jako právní nezisková organizace, která se věnuje hlavně životnímu prostředí a kauzám ve veřejném zájmu, ale takto vymezený prostor nám začal být už před deseti lety malý. Začali jsme pracovat nejen pro občany a nevládní organizace, ale také pro podnikatele i pro samosprávy. Dnes jsou to naši hlavní klienti. Souvisí to s tím, že témata, kterým se věnujeme, jako je třeba odpovědné podnikání nebo obnovitelná energetika, se z okrajových stala velmi aktuálními pro všechny.

Co tedy Frank Bold znamená?

Hana: Celkový proces rebrandingu byl velmi zajímavý. Rok a půl jsme hledali nový název. Frank Bold vyhrál, protože obsahuje dvě hodnoty, které vyznáváme a pracujeme s nimi na denní bázi. „Frank”, což v angličtině znamená upřímnost a „bold”, což znamená odvahu či smělost.

Jaké oblasti práva dnes Frank Bold Advokáti řeší?

Martin: Děláme téměř vše s výjimkou trestního práva. Je nás dnes už skoro třicet právníků a budujeme týmy se specializacemi. Nejvíce nás zaměstnává stavební právo, energetika a životní prostředí. Dále je to podpora byznysu - pracovní právo, korporátní otázky, financování, dluhopisy, alternativní fondy. Teď třeba připravujeme green bondy, což je velké téma ohledně vytváření zelených dluhopisů spojených s Green Dealem Evropské unie. Já osobně se hodně věnuji také mezinárodnímu rodinnému právu. Typicky situacím, kdy mají manželé různá občanství nebo žijí v jiné zemi, než ze které pocházejí, a potřebují řešit otázky týkající se majetku nebo dětí.

Kdo je dnes váš typický klient?

Hana: Pokud jde o samosprávy, nejvíce pracujeme pro velká města, jako je například Praha, Brno nebo Moravskoslezský kraj, ale spolupracujeme i s řadou středních a menších měst mimo jiné na Ostravsku, které například řeší energetiku nebo územní plánování. Pak jsou to klienti z byznysu, ať už se jedná o developery nebo investory ve stavebnictví. Těm umíme pomoci i s jejich běžnými potřebami – pracovním právem, korporátními otázkami a podobně. Pracujeme i pro fyzické osoby, i když je to spíše menší část agendy.

Vím, že jste aktivní v akademické obci, Martin vyučuje na Masarykově univerzitě v Brně. Spolupracujete nějak i s místními univerzitami v našem regionu?

Martin: Ano, univerzitám v našem kraji poskytujeme právní služby. Já navíc učím na malý úvazek také na Ostravské univerzitě.

Hana: Kvůli stavebnímu právu je nám blízko Vysoká škola báňská, která se teď posunuje směrem k modrozelenému stavitelství. Oslovili nás například k nově chystanému studijnímu programu. Ladíme se na stejnou vlnu a všichni chceme, aby se budoucí stavaři učili o možnostech udržitelného stavebnictví.

Když jsem se díval na váš tým, všichni jste tam poměrně mladí. Co mladé lidi táhne do Frank Bold?

Martin: To je pravda, ale když kolegům říkám, že jsem v třiceti sedmi mladý, tak se mi smějí. Myslím si, že u nás vládne poměrně neformální atmosféra, která v běžných advokátních kancelářích tolik nebývá. Všichni si tykáme a máme velmi přátelské prostředí.

Hana: Mladší lidi k nám táhne to, že celé naše HR a branding stojí na tom, že hledáme aktivní lidi s hodnotami. Často se k nám hlásí lidé, kteří za sebou mají třeba dobrovolničení, vedou skautské tábory nebo řídí vlastní projekty. Jsou to všechno velmi zajímavé osobnosti.

Martin: I naší specializací jsme atraktivní pro mladší generaci. Přece jenom udržitelnost a ochrana životního prostředí jsou témata, které více rezonují mezi mladými.

Jaké hodnoty, kromě upřímnosti a smělosti, vyznáváte?

Hana: Zakládáme si na otevřenosti. Naší misí je pomáhat firmám, veřejné správě a občanům dělat dobrá rozhodnutí. Snažíme se s klienty fungovat hodně partnersky a otevřenost je toho základem. Navrhujeme řešení a neseme za to zodpovědnost. Když je to možné, snažíme se o našich případech společně s klienty informovat, aby měly přesah.

Martin: Nepracujeme úplně pro každého. Je třeba, aby klient nějakým způsobem zapadl do našich hodnot.

Měli jste nějakého zajímavého klienta, kterého jste právě kvůli neshodě v hodnotách odmítli?

Martin: Například jsme odmítli zastupovat klienta, který měl určitou trestní minulost v oblasti, ve které poptával právní služby. Toho jsme odmítli, protože jsme měli obavu, že by mohl chtít využít našich služeb k tomu, aby páchal další trestnou činnost v oblasti finančnictví.

Zabýváte se také brownfieldy, kterých je v Ostravě stále poměrně dost. Jaká jsou největší rizika, která v této oblasti vidíte?

Martin: Ano, hodně pracujeme na transakcích, které se brownfieldů týkají a většinou se tam objevují podobné potíže. Z hlediska investora to jsou obavy o to, jak je dané území zatíženo ekologicky. To je takové specifikum právě brownfieldů, které u greenfieldů člověk neřeší.Po technické stránce je to komplikovanější. Dělají se vrty, zkoumá se podloží a tak dále. Po právní stránce vyžaduje taková transakce specifické ošetření souvisejících rizik.

Hana: Velké téma okolo brownfieldů jsou majetky. Nejvíce mě baví brownfieldy, které jsou hodně navázány na město a spojeny s krajinou. Město může mít zájem takovou oblast rozvinout, ale vždy se musí dohodnout s majitelem. Na prvním místě tedy často bývá právě odlišné vlastnictví a zde umíme pomoct i s vyjednáváním. Máme několik případů, kdy je město třeba spíše namotivovat, aby si uvědomilo, že s danou lokalitou opravdu může něco dělat. Pak už to jde jako po drátkách.

Děláte i to, že samosprávám nějakým způsobem představujete myšlenky a nápady?

Hana: Ano, i to děláme. Před několika lety jsme zastupovali občany dotčené v jednom městě tím, že by se zbourala stará textilka a stavěl se na ní běžný supermarket s velkým parkovištěm. Pomohli jsme občanům zastavit územní řízení, protože to místo opravdu nebylo s ohledem na územní plán vhodné pro obchodní dům. Zastupitelé díky tomu získali možnost si uvědomit, že je to vlastně docela perspektivní lokalita, která navazuje na centrum města. Město poté pozemky odkoupilo s cílem vybudovat novou polyfunkční výstavbu a dnes je to jedna z nejsledovanějších architektonických soutěží v republice.

Tím, co děláte, získáváte určitý vhled do dění v kraji. Jaké velké příležitosti vidíte v developmentu a v celkovém zlepšování města, kraje a prostředí?

Hana: Jsem původem z Karviné, dlouho jsem proto při cestách do Ostravy vnímala neutěšený stav pohornické krajiny v trojúhelníku mezi Karvinou, Orlovou a Havířovem. Teď, když se to konečně řeší, je vlastně jedno, jaký záměr vyhraje. Je skvělé, že se u této lokality kraj ani samosprávy nedrží při zemi a my vidíme velký potenciál ve vizích a projektech. V minulosti bych si netroufla ani snít, že se takto velké území bude řešit natolik komplexně. Pomáhají tomu také evropské peníze na transformaci.

Martin: Ano, pohornická krajina je prostor, ve kterém lze v našem kraji očekávat největší a nejzajímavější změny. Moc se na to těším!

Kolik kanceláří Frank Bold má?

Hana: Celkem tři. V Praze, Brně a tady v Ostravě.

Kolik vás je v ostravské kanceláři?

Martin: Jsme čtyři a zrovna hledáme nové kolegy. Jedna kolegyně se k nám chystá vrátit z Prahy, ale i přesto nabíráme dále.

Jak si představujete nového člena týmu? Co by měl mít?

Martin: Hledáme dobrého člověka, což je myšleno jak po lidské, tak po odborné stránce. Jestli je to absolvent nebo někdo zkušený, to už není zase až tak důležité. Podstatné je, aby byl motivovaný a aby vyznával stejné hodnoty jako my.

Je něco, co byste ještě rádi dodali?

Hana: Rozvoj naší ostravské pobočky je velké téma, protože bychom chtěli růst dál a dál. Líbí se mi, že Moravskoslezský kraj vnímá potenciál v decentralizované energetice a chce pomáhat svým obcím v regionu. Je to cesta, která nám díky historii těžkého průmyslu a energetiky v kraji vůbec nebyla blízká. Vnímám to jako důležitou změnu v turbulentní době a všechny tyto projekty jako obrovskou příležitost pro kraj i jeho občany.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama