Nejnovější zprávy: Návštěva prezidenta Pavla byla levnější než Zemanova. Kolik za ni kraj zaplatil? Už zase! Klimkovický tunel byl opět zavřený, znovu vypadl proud

Společnost

Fotograf propojil v kolážích Kopřivnici s americkými městy

Kopřivnický fotograf, grafik a výtvarník Karel Kudera vytvořil řadu fotografických koláží nebo fotomontáží, v nichž propojil své rodné město s New Yorkem a dalšími nejen americkými místy.

Fotomontáže: Karel Kudera

Jak tě napadlo propojit maloměsto s velkoměstem?
Zajímavé je hlavně spojit architekturu města, které vzniklo během pár let z vesnice a architekrua velkoměsta z úplně jiné části zeměkoule, patřící mezi největší města na světě. Kopřivnici jsem spojil taky s jiným okolím, je tam napříklat Bryce Canyon, Skalisté hory, nebo třeba tramvaje z Olomouce. Dva úplně rozlišné světy.

Proč zrovna Kopřivnice a New York?

V New Yorku jsem nějakou dobu žil a Kopřivnice je město, ve kterém jsem vyrůstal a momentálně žiju. Takže mám k obou městům blízko. Když jsem byl mladší, vždy jsem chtěl New York vidět, ale nikdy mne nenapadlo, že se tam dostanu a ještě budu mít možnost tam nějakou dobu žít. Takže to bylo takové to snění v Kopřivnici o New Yorku a nyní jsem si to dal dohromady.

Fotografie v kolážích jsou tvé?

Všechny fotografie jsou moje, snímky z cestování po USA a procházky po Kopřivnici si průbežně dokumentuji.

Jak náročné bylo technicky koláže propojit?

Grafice se věnuji přes dvacet let, tohle je opravdu zábava dělat tyhle fotomontáže a dát Kopřivnici do úplně jiné roviny.

Co má být cílem tvého zamyšlení, hry nebo jak vlastně ten projekt nazvat?

Jak už jsem říkal, dát Kopřivnici do úplně jiného prostředi, jak by to vypadalo kdyby...

Mohou někde lidé snímky vidět?

Fotomontáže momentálně visi v Katolickém domě v Kopřivnici a budou tam do konce léta.

Fotogalerie