Komentáře
06/05/2020 Petr Broulík

Fotogalerie: unikátní snímky Beskyd odbojáře, kterého ubili v Mauthausenu

V těchto dnech si připomínáme konec druhé světové války, v níž zahynula spousta skvělých obyvatel Československé republiky při různé odbojové činnosti.

Také v největší beskydské obci Morávka v těchto dnech vzpomínají na oběti z řad místních obyvatel, kteří pomáhali partyzánům, nebo zemřeli v nacistických věznicích či koncentračních táborech.

Jedním z nich je i Vítězslav Dubčák, který se na Morávce narodil krátce po začátku minulého století a poté žil v Českém Těšíně a Ostravě.

Vítězslav Dubčák

Nikdy nepřestal milovat své rodné Beskydy a zanechal všem, kteří se jimi jako on rádi toulají, působivé, dnes už osmdesát let staré snímky těchto nádherných hor.

Fotografie nám je dnes ukazují tak, jak už je moc neznáme. Jako Beskydy horalů, dřevorubců, ženců horských luk, žen chodících do kopců s nůšemi na zádech i lidiček modlících se u horských kapliček. Ale také turistů a lyžařů na jasankách.

Snímky dokumentují, že život v horách nebyl lehký

Vítězslav Dubčák tyto dnes nostalgické snímky vytvořil na konci třicátých let, tedy v době, kdy se nad Československem stahovala temná mračna nacistické nadvlády a v prvních měsících protektorátu.

Spousta obyvatel okolních měst a obcí sem od léta 1939 jezdila zapomenout na tehdejší současnost, kdy se okleštěné Čechy a Morava staly součástí nacistické Říše.

Obec Morávka dnes vzácné snímky střeží ve svém archivu, aby si připomínala Beskydy v podobě, kdy je ještě neválcovaly zástupy turistů, a život v nich nebyl zrovna jednoduchý.

Ale střeží je i proto, aby obyvatelé a návštěvníci Beskyd nezapomněli na jednoho z rodáků, kteří museli zemřít kvůli nesmyslné válce.

Odposlouchával jako poštovní úředník hovory gestapa

Vítězslav Dubčák se narodil na Morávce 28. července 1902 jako nejmladší ze sedmi dětí Terezii a Janovi Dubčákovým. Obecnou školu navštěvoval na Morávce, gymnázium ve Frýdku-Místku. Krátký čas učil na obecné škole na Morávce-Úspolce jako pomocný učitel.

Po vojenské službě nastoupil jako poštovní praktikant k vlakové poště v roce 1925 službu na poště v Českém Těšíně. V roce 1926 se oženil s Emilií Hermanovou, sestrou Arnošta Hermana z Morávky, a natrvalo se usadili v Českém Těšíně.

V roce 1939 po okupaci Těšínska Polskem musel odejít z pošty v Českém Těšíně do Ostravy, kde nastoupil jako vrchní poštovní tajemník na poště v oddělení telefon-telegraf. Tam se zapojil do odboje a odposlouchával telefonní hovory gestapa.

Po válce dostal vyznamenání in memoriam

Po prozrazení ho gestapo s řadou dalších spolupracovníků v roce 1941 zatklo a uvěznilo v Ostravě. Odtud jej převezli do Brna do Kounicových kolejí a odtud v únoru 1942 do koncentračního tábora Mauthausen.

Tam byl citlivý fotograf krásy Beskyd Vítězslav Dubčák dne 4. dubna ubit.

Po válce prezident republiky vyznamenal Vítězslava Dubčáka křížem in memoriam a byla mu udělena také medaile za věrnost 1939-45 na paměť druhého národního odboje, rovněž in memoriam.

Sdílejte článek