Společnost
10/12/2023 Petr Broulík

FOTO: Slezskoostravský hrad v sobotu ožil vánočním jarmarkem

Foto: Petr Broulík

Už tradičně na Slezskoostravském hradě proběhl v sobotu 9. prosince vánoční jarmark. Návštěvníci hradu si na něm připomněli vánoční zvyky, jako je třeba lití olova, ochutnávali na plotně pečené kaštany a děti napsaly pár desítek dopisů v Ježíškově poště.

„Co to je? Já tam vidím nějaké šaty,“ hádali ti, kteří v dřevěné kádi lovili výtvory z olova. Někteří koukali pod ruce mistru pregéřovi, jenž razil mince, které si mohou návštěvníci o Váncích schovat pod polštář. Na pódiu bavily diváky vánoční divadelní hry a taškařice.

Velkou radost u dětí vyvolal oslík, na kterém se mohly v areálu hradu povozit či ohrádka s živými ovečkami a kozami. Tak nějak vypadal letošní vánoční jarmark na Slezskoostravském hradě.

Mikuláš s čerty a vánoční nadílka v opavské Bredě

Podobných akcí bude ještě do letošních Vánoc v Ostravě a v Moravskoslezském kraji více. Například v neděli 10. prosince se od 15 hodin v opavské Bredě uskuteční akce Za dveřmi je Mikuláš, tedy tradiční Mikulášská nadílka. Nebude chybět ani Mikuláš v doprovodu krásného anděla a hlučných čertů.

V neděli tak v Bredě odmění všechny hodné děti. O týden později, tedy 17. prosince, se v Bredě uskuteční i Vánoční nadílka. Program bude patřit zejména dětem. Od 15 hodin tam postupně vystoupí s ukázkou koled děti z MŠ a ZŠ Skřipov za doprovodu Lukáše Poláka. V 17 hodin vystoupí děti z MŠ a PŠ Opava a potom organizátoři rozdají dárky ze Stromu Splněných Přání.

Na mnoha náměstích budou ve středu lidé zpívat koledy

Ve středu 13. prosince se na mnoha náměstích lidé v 18 hodin sejdou a zazpívají si nejznámější české koledy v rámci celostátní akce Česko zpívá koledy.

Tradiční adventní jarmark pořádá i Nový Jičín, kde až do Vánoc návštěvníci zažijí pravou předvánoční atmosféru s vůní punče a cukroví.

U vánočního stromu na náměstí ČSA v Českém Těšíně se 15. prosince sejdou v 16 hodin odpoledne lidé u programu Vánoční tradice. Ten naplní adventní čas třeba koncertem kapely Lipka, Andělským poselstvím a koncertem kapely PS TA GRUPA s hostem, skupinou Skowronki.

V Karviné na Masarykově náměstí od pátku 8. až do 22. prosince dotváří atmosféru vánočního jarmarku historická tržnice, ve které návštěvníci uvidí lití olova, práci kováře na otevřené výhni, mincovnu mistra pregéře nebo ukázky ražby. Čeká je ovčinec, vánoční hudba, pečené kaštany i Ježíškova vánoční pošta.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama