Kultura
22/06/2024 Petr Broulík

FOTO: Rozžhavenou Porubu baví Festival v ulicích, bohatý program pokračuje i v sobotu

Foto: Petr Broulík

Porubská Hlavní třída patří od pátku do sobotní noci návštěvníkům Festivalu v ulicích. Auta sem nesmějí, jen lidé, artisté, pouliční umělci, chrliči ohňů, tanečníci a hudebníci. Panuje tu pohoda, smích a kumšt. A v pátek vládlo i horko.

„Chápu, že ta výheň je na hraně snesitelnosti, ale i ta pomine a pořád je to lepší než pořádný liják. Ale věřím, že to slunce pomalu přestane být brzy nemilosrdné. Ale my jsme to trochu plánovali, protože začínáme hudbou z Afriky a chtěli jsme vytvořit přirozené africké prostředí,“ řekla Zlata Holušová při oficiálním zahájení festivalu na pódiu na Alšově náměstí před vystoupením N'famady Kouyaté, energického hudebníka z Guineje.

Od té doby patří hlavní pódium festivalu ART&LIFE skvělé hudbě. V pátek večer roztančila stovky návštěvníků BandAdriatica pocházející z jihu Itálie, večer pak nabili Alšák poetikou i energií loňské české finalistky soutěže Eurovision Vesna, s nimiž si nádhernou lidovku Ej padá, padá rosička zazpíval i nejeden rocker. Vesna, to je oslava ženskosti, která kloubí moderní pop s lidovým folklórem.

S přibývajícím večerem houstly na Hlavní třídě davy lidí. Lidé korzovali mezi osvětlenými stánky a posedávali na trávě, třeba i na „kruháku“ či na improvizovaných posezeních, nebo jen na dekách. Jen pozdě večer se přihlásil ke slovu i onen liják. Dlouho se pouze blýskalo nad Porubou, pak se spustila bouře a déšť, což na noc vyklidilo festivalový prostor. Ten se však dnes nepochybně opět zaplní tisíci návštěvníky, aby zhlédli na pódiích či ve dvorech za domy další z celkem dvou set účinkujících.


Foto: Petr Broulík

Od odpoledních třinácti hodin je čeká na Alšově náměstí Acoustic Irish, tedy irská muzika s nádechem Beskyd, poté korejská dechová kapela Xiido, italská směsice africké hudby, funku a blues Savana Funk, italský písničkář, zpěvák a akordeonista Giuliano Gabriele či hudba zakořeněná v irské tradici Kíla. Celý festival zakončí před půlnocí večer s cimbálovou muzikou Kubalovci. A spousta dalších vystoupení pouličních kumštýřů.

Festival je celý zdarma, ve speciálním stánku na něm lze pořídit i zlevněné lístky na letošní Colours of Ostrava.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek