05/06/2023 Petr Sobol

Pátý ročník turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro vyvrcholil v neděli zápasy o medaile. Češi Ondřej Perušič a David Schweiner v bitvě o bronz prohráli ve dvou setech s americkým párem Milesem Partainem a Andrew Beneshem, který se na stupně vítězů prodral z kvalifikace.

Zlato v soutěži mužů už potřetí slaví Norové, kteří svedli úžasnou bitvu s Katařany. V ženské části soutěže prvenství vybojovaly Brazilky Ana Patrícia Silva a Eduarda „Duda“ Santos Lisboa.

Českým hráčům, kteří nastoupili po epické semifinálové bitvě, se vstup do zápasu vůbec nepovedl. Američané se v první sadě hned od začátku utrhli do vedení 5:1. Nepřesné útoky Davida Schweinera na síti obíraly české hráče o body, naopak precizně vypracované útoky soupeřů přihrávaly body na americkou stranu. Domácí hráči brzy nabrali osmibodové manko a za stavu 18:10 už se v první sadě k většímu obratu nedostali. Američané zvítězili 21:14. Ani na začátku druhé sady se „Perun a Dejv“ nevyvarovali nepřesností, tentokrát si však dokázali Partaina s Beneshem udržet na dohled pár bodů. Od poloviny druhého setu se ovšem znovu projevily chyby na straně Čechů, kteří se v útoku trápili, naopak Andy Benesh byl u sítě jako zeď. Brzy Američané odskočili na 13:8. Domácí tým se ještě dokázal soupeřům přiblížit za stavu 16:19, nepřesné podání Ondřeje Perušiče však přineslo první mečbol zápasu. Ten ještě k radosti plných tribun domácí miláčci dokázali odvrátit, v další výměně však přišla tvrdá Partainova smeč, která zápas o třetí místo ukončila. Američané zvítězili 21:14, 21:17, přičemž pro bronz si došli z kvalifikace.

„Pocity jsou hodně smíšené. Jsem rád, že prohry přišly až dnes, a ne už třeba ve skupině. Se čtvrtým místem jsme spokojeni, před turnajem bychom ho brali všema deseti, vezeme si spoustu bodů do olympijské kvalifikace. Ale to, že jsme publiku, našim trenérům, kamarádům, rodinám i sobě nenadělili medaili, nás samozřejmě mrzí,“ řekl zklamaně David Schweiner. Jeho slova doplnil Ondřej Perušič: „Věřil jsem, že pokud navážeme na výkony z předchozích dnů, měli bychom mít velkou šanci medaili vyhrát. To se nám bohužel nepovedlo. Naopak Američané oproti zápasu ve skupině předvedli výrazně lepší výkon, byli na nás dobře připravení a zasloužili si jednoznačně vyhrát.“

Důvody vítězství Američanů nevnímají ani tak ve změně taktiky soupeře, jako spíše sami u sebe. „Bylo to hodně o nás, my jsme měli daleko horší ztrátu, i o hodně horší příjem, což plynulo z jejich lepšího servisu. Nemyslím si, že by měli jinou taktiku, spíš to byl bohužel horší zápas zahraný z naší strany. To jde pak ruku v ruce s tím, jak si soupeř věří. Pak se to nabaluje jak sněhová koule a je hrozně těžké to zastavit,“ dodal David Schweiner.

V soutěži žen bronzové medaile vybojovaly Kanaďanky Melissa Humana-Paredesová, Brandie Wilkersonová, které jasně přehrály Švýcarky Ninu Brunnerovou, Tanju Hüberliovou ve dvou setech (21:16, 21:14). Pro Brandie je to už druhý cenný kov z Ostravy, stříbro zde vybojovala v roce 2018 s Heather Bansleyovou.

Zápas o zlato v soutěži žen přinesl napínavé třísetové drama. Američanky Terese Cannonová se Sarah Sponcilovou vyzvaly nasazené jedničky a lídryně světového žebříčku Anu Patrícii Silvu a Eduardu „Dudu“ Santos Lisboa. V každém páru přitom byla hráčka, která už ostravský titul má. Sarah Sponcilová zvítězila v roce 2021 se svou tehdejší parťačkou Kelly Claesovou, Duda získala zlato v roce 2019, tehdy dokonce stála proti své současné spoluhráčce.

V prvním setu zvítězily Američanky 21:17. Brazilky tak musely, stejně jako v semifinále, otáčet nepříznivý stav. A stejně jako v semifinále, i tady ukázaly, proč jsou v současnosti nejlepšími hráčkami na světě. Druhou sadu si pro sebe vzaly v poměru 21:14. Tiebreak byl vyrovnaný do posledního míče. Byť Američanky doháněly bodovou ztrátu, nechtěly to vzdát. Nakonec brazilské duo zvítězilo nejtěsnějším možným rozdílem 15:13.

„Jsem velmi šťastná, byl to těžký zápas proti brilantním hráčkám. Všechno je tu skvělé, doufáme, že se sem zase v dalších letech vrátíme,“ říkala dojatě Ana Patrícia. Duda pak připomněla, že vloni tu skončily překvapivě už ve skupině, o to víc si letošní comeback oceněný zlatem, užívá. „Ano, vloni se nám vůbec nedařilo, ale to je prostě volejbal. Bylo nutné, abychom se pořádně zkoncentrovaly a vrátily se ve formě, jakou jsme předvedly letos. Je nutné na sobě pořád a pořád pracovat, ale mě se tohle na beachvolejbalu líbí,“ řekla Eduarda. Díky senzační formě si tak poradily i s tím, že v obou dnešních zápasech první set prohrály. „Oba týmy skvěle podávaly. Vždy jsme se ale dokázaly v druhém setu zkoncentrovat, hrát míč za míčem. Ale mám vedle sebe neskutečnou Anu Patrícii, což dělá hrozně moc. Jsem šťastná, že s ní můžu hrát, obzvlášť tady v Ostravě před tak úžasným publikem,“ dodala Duda, která si tak z ostravského turnaje odváží druhé zlato, její parťačka ke stříbru z roku 2019 tentokrát přidala kov nejcennější.

Velké mužské finále se rozhořelo mezi norskými Vikingy Molem a Sørumem a Katařany Cherifem Younoussem a Ahmedem Tijanem. Zajímavostí je, že vloni zde katarští borci skončili ve čtvrtfinále rukou Perušiče a Schweinera. Tentokrát Čechy v roli vyzyvatelů o titul vystřídali.

Dle všech předpokladů měli být jasně silnější Norové. V první sadě tomu tak opravdu bylo. Mol se Sørumem vedli v první sadě s velkým náskokem a byť Katařané snížili v koncovce na rozdíl pouhých tří bodů, jejich chyba na podání ukončila první set v poměru 21:15 pro Nory. Druhý set už byl mnohem vyrovnanější a ostravské publikum hnalo sympatické Katařany vpřed. Oba hráči si i během hry užívali neskutečnou atmosféru na centr kurtu v Mastercard Areně, při nástupu na kurt po krátkých přestávkách si prozpěvovali písně hrající z reprobeden a při každém vítězném míči hecovali rozjeté publikum. Svými neskutečnými zákroky dostávali fanoušky do varu a dotáhli druhou sadu do vítězného konce poměrem 21:19. V rozhodujícím tiebreaku se Norové dostali brzy do vedení 3:1 a nadále si drželi zhruba tříbodový náskok. Katařané však nevypustili ani jeden míč, obětavě dobíhali míče po celém hřišti a pořádně zdramatizovali koncovku rozhodujícího setu, když snížili na 12:13. Chyba Ahmeda Tijana na podání však znamenala mečbol pro Nory, kteří ho ihned využili, zakončili zápas 15:13 a vybojovali již třetí zlatý titul z Ostravy. Před zraky fanoušků pak předvedli oslavné salto vzad, i když v případě znaveného Christiana Søruma to byl spíše kotoul.

„Chci hlavně poděkovat svému partnerovi, udělal dnes obrovský kus práce. S Cherifem a Ahmedem to byl neskutečně silný zápas, hráli na mě snad každý míč, což bylo nesmírně náročné. A já jsem moc šťastný, že jsme to zvládli,“ řekl po zápase Anders Mol. A v čem vidí Christian Sørum největší zbraň, díky které dokážou v klíčových momentech najít dost síly a slavit úspěch? „Tuhle otázku dostávám velmi často a odpovídám vždy stejně. Mám po svém boku Anderse Mola. Zejména ke konci turnaje byl fantastický, když jsme hráli proti tolika výtečným soupeřům.“

„Obrovský dík patří i organizátorům, kteří zde pořádají jeden z nejkrásnějších turnajů celého roku, a doufáme, že se sem vrátíme znovu nejen příští rok, ale budeme se vracet přinejmenším dalších deset let,“ dodal Anders Mol pochvalná slova, která jsou tou nejlepší pozvánkou na další ročník špičkového beachvolejbalového turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro v Dolních Vítkovicích.