Nejnovější zprávy: Hrdinové handicapu. Ocenění získal šestiletý Oliver, připomněla se i tragická střelba Skvělá zpráva. Talent Baníku, který musel kvůli rakovině přerušit kariéru, už zase trénuje

Sport

Fotbalový glosář: Těžní věž je jako úd, hráči odhazují stud. Kde? Tam v Karviné

Radost všude, kam se podíváš. O víkendu slavily vítězství všechny regionální týmy v první i ve druhé lize. Nejvíc tentokrát vynikla Karviná, která v nadprůměrném zápase porazila Příbram 4:1.

Hráči Karviné se radují z výhry 4:1 nad Příbramí (Foto: mfkkarvina.cz)

V sobotu se na karvinském stadionu hrálo „derby“ hornických měst, o jejichž slávě se traduje leccos. Občas se taky zpívá, což dokazuje nesmrtelná píseň „Karviná“ skupiny Yo Yo Band z 90. let.

Město, ve kterém „těžní věž je jako úd“, v ní působí tak trochu temně a nostalgicky. Právě s nostalgií mohli fotbalisté tamního MFK v minulých týdnech vzpomínat na úspěšné výsledky.

Do sezóny totiž vstoupili sérií pěti proher, které ve fanoušcích vzbuzovaly nedůvěru k cestě nastoupené novým trenérem Roman Nádvorníkem. „Černí ptáci mu stelou postel nebeskou“, říkali si mnozí po vzoru textu Richarda Tesaříka.

Nádvorník přitom přišel, podobně jako kdysi Petr Frňka do ostravského Baníku, z Táborska s dobrým úmyslem. Chtěl zaujmout rozsáhlou herní přestavbou a zábavným ofenzivním fotbalem.

Zatímco v prvních pěti kolech se bavili hlavně soupeři, teď už se začínají smát i „tam v Karviné“…

Aby taky ne, když z posledních čtyř zápasů zvládli tři vítězně. „Zápas jsme měli rozhodnout dřív, jsem rád za výhru i za to, že si držíme nastavenou herní a gólovou kvalitu,“ hodnotil Nádvorník s úsměvem po jasné sobotní výhře nad Příbramí.

Ze strany „Karviňáků“ šlo o nejlepší podzimní zápas, jehož osud vzal do rukou záložník Bojan Letić.

Na první dva góly, které vstřelili Lukáš Budínský a Tomáš Wágner, přihrál a důležitý třetí, kterým domácím zvýšili na 3:1, si dali hosté sami po jeho prudkém centru.

Závěrečné sólo Jana Moravce, který zavěsil míč krásně pod břevno, jen potvrdilo, že v Karviné hráči snad už nadobro zahodili fotbalový stud z úvodu sezóny.

Lidem, kteří přišli, nabídli kvalitní podívanou se spoustou rychlých útoků a centrů, o které se před brankou hlásilo vždy několik zájemců.

„Takový fotbal chceme hrát. Pořád na tom pracujeme. Doufám, že ještě zkvalitníme i obrannou fázi a odehrajeme zápas i s nulou vzadu,“ upozornil trenér Karviné, která v lize zaujala divokým skóre 14:19.

Vypadá to, že po velkých letních změnách, kdy jedenáct hráčů včetně opor typu Eismanna či Kalabišky skončilo a jedenáct nových přišlo, se tým postupně formuje do slibné podoby.

„Zápasy, ve kterých figuruje Příbram, prostě baví. Lidé si přijdou na své a přišli si i tentokrát,“ poznamenal v sobotu večer trenér soupeře Josef Csaplár. Omyl! Karviná baví, a to je minimálně stejně důležité jako uhrané body a umístění tabulce.

A jakou zábavu připravily o víkendu fanouškům ostatní kluby z našeho kraje?

Zlín vs. Baník 1:2. Zase to byla válka o každý míč a každý centimetr hřiště. Na rozdíl od minulého zápasu se Spartou to však v pátek byl Baník, který předvedl o něco lepší herní dovednosti a zaslouženě vyhrál. Takových akcí, z jaké vstřelil první gól Milan Baroš, bychom určitě chtěli v lize vidět co nejvíce. Dělají fotbal fotbalem stejně jako fanoušci, jejichž současná podpora připomíná časy, kdy byla vstupenka na Baník velice hodnotným prodejním artiklem.

Opava vs. Teplice 2:0. Opavané vědí, že každý bod z brněnského azylu má obrovskou cenu. V sobotu proti Teplicím si připsali druhou „domácí“ výhru, což je nejlepší povzbuzení do další dřiny. Poprvé by si na vylepšeném Městském stadionu mohli zahrát v polovině října pohár proti Jihlavě. „Chceme hrát doma, kde bude plný dům. Budou to úplně jiné zápasy než v Brně,“ řekl útočník Tomáš Smola. Je to tak. Až s návratem Opavy domů se začne hrát regulérní liga.

Vítkovice vs. Chrudim 2:1. Mysleli si, že je blázen, když před sezónou viděl Vítkovice ve středu tabulky. Trenér Jiří Balcárek zatím dokazuje, že takové umístění je reálné. A to hlavně díky sérii domácích vítězství. V pořadí čtvrté přišlo v pátek proti nováčkovi z Chrudimi, který byl navzdory hře v oslabení odolným soupeřem. „Líbivé to nebylo a herně se nám nedařilo. Bohužel i taková utkání nastanou,“ podotkl trenér Vítkovic, které nakonec silou vůle otočily z 0:1 na 2:1.

Varnsdorf vs. Třinec 0:1. Vítěznou tečku za předposledním zářijovým víkendem udělal v neděli Třinec, který se na dlouhou štreku do Varnsdorfu vydal velmi dobře připraven. Svěřenci trenéra Jiřího Nečka zakázali domácím hrát a sami se hnali do nebezpečných útoků. Museli však třikrát napálit břevno, než se jim podařilo skórovat. Díky gólu obránce Marka Čelůstky vyhráli podruhé za sebou, čímž dokázali, že poslední místo bylo jen dočasným excesem.