Sport
19/02/2018 Tomáš Svoboda

Fotbalový glosář: Mít prachy? Vadí! Bohatému Baníku chybí bojovné srdce

Vše je při starém, a to je k vzteku, mohli si říct všichni, kdo se těšili, že posílený Baník o víkendu zatočí hned s prvním jarním soupeřem, kterým bylo podceňované Slovácko. Domácí prohra 1:2 ukázala, že v boji o záchranu je platnější bojovné srdce než milionové investice.

Významu velkých peněz evidentně podlehl trenér Radim Kučera, který do sestavy nasadil hned sedm z osmi posil včetně zvučných jmen jako Jan Laštůvka, Martin Fillo či Václav Procházka. Tím potvrdil to, co avizoval už před ligou. Tedy že bude spoléhat na jejich zkušenosti, kvalitu a profesionalismus.

Jen pro srovnání, jeho protějšek Michal Kordula zimní posily ve svých plánech takřka vynechal. V Ostravě nasadil pouze jednoho nového hráče. Navíc mu scházel lídr Veliče Šumulikoski, což bylo podobné, jako když se Baník musel obejít bez zraněného a vykartovaného Milana Baroše.

O tom, kdo měl koho převálcovat a dostat na dno tabulky, nebylo před utkáním pochyb. Dopadlo to ale přesně naopak. „Smůla asi,“ komentoval současný kapitán baníkovců Robert Hrubý skutečnost, že soupeř vyhrál díky stoprocentní efektivitě v gólových šancích. Opravdu?

Smolné góly jsou obvykle ty, kdy si srazíte prudký centr do vlastní branky, ale rozhodněte ne ty, před kterými se vykašlete na bránění protihráčů. Zatímco hráč Slovácka šel před prvním gólem do skluzu, aby přihrál volnému Stanislavu Hofmannovi, domácí Dame Diop souboj s ním vypustil.

Stejně tak se zachovali stopeři Václav Procházka a Christophe Psyché před druhým gólem, který vstřelil zcela nehlídaný Tomáš Zajíc. Smůla? Asi ne.

Výmluvy na nesehranost a krátkou adaptaci v novém prostředí jsou také zbytečné. Baník přece není jediným týmem ligy, který se musí vyrovnávat s objektivními překážkami. Podívejte se na to, za jakých podmínek dělají fotbal v Olomouci, na Bohemce, v Jihlavě či v Karviné. Všude je starostí habaděj.

Rozdíl je v tom, že většina klubů pochopila, že nemá smysl přidělávat si vlastními chybami další. Baníkovci na to jdou jinak. Majitel angažoval partu poradců a sehnal osm posil. Paráda! Stále mu ale uniká, že chycen v pasti zůstává trenér, který neví kudy kam.

„Nakonec z toho je příchod osmi hráčů, naprosto nadstandardních na českou ligu,“ glosoval Václav Brabec zimní změny na setkání s fanoušky. Je to omyl. Hráči, kteří přišli, jsou nadstandardně placení, ale kriticky vzato, bez většiny z nich se jejich bývalé týmy celkem v pohodě obejdou.

Pevná trenérská ruka, týmový výkon a bojovné srdce. To jsou faktory, které aktuálně poslední baníkovce dovedou k záchraně. Jestli někdo věří, že všechny spasí miliony movitého majitele, měl by se probudit z falešných snů. A to hodně rychle, vždyť už teď je Baník celé lize pro smích…

A jak si o víkendu vedli „chudí příbuzní“ z Karviné?

Mladá Boleslav vs. Karviná 0:1. Na strategii, že si poradí s materiálem, který je k dispozici, vsadili přes zimu v Karviné a zřejmě udělali dobře. Za málo peněz se jim hned v prvním jarním kole povedlo zahrát hodně muziky. Fanouškům musela výhra vystřelená Tomášem Wágnerem znít jako symfonie. „Celý zápas jsme trpělivě čekali na šanci. Ta přišla v nastavení a máme velkou radost. Tentokrát se k nám přiklonilo i štěstí, které ale k tomu patří,“ radoval se trenér Josef Mucha. Štěstí? Spíše pohotové ruce „bezejmenného“ brankáře Patrika Le Gianga.

Sdílejte článek