Nejnovější zprávy: Muž v dresu Baníku napadl v duelu se Spartou strážného. Poznáte ho? Autotest: Toyota Hilux. Pracovník roku.

Sport

Fotbalový glosář: Machři, co se porazí sami. Na pokračování hraje kabaret Baník!

Věrný fanoušek obvykle o víkendu čeká, že to s jeho oblíbeným klubem bude lepší než minule. Současný Baník však dokazuje, že to může být minimálně stejně špatné, ne-li horší. Podzimní tragikomický kabaret napsal závěrečnou kapitolu v pražském Edenu.

První prosincový večer byl pěkně syrový, co se týče nástupu paní zimy i fotbalových úkazů, které byly v duelu domácí Slavie s Baníkem k vidění. Výsledek 2:1 pro „sešívané“ lze brát vzhledem k nule v kolonce baníkovských střel na branku soupeře jako lichotivý.

Místo kohokoli ze svěřenců Radima Kučery se do slávistické kasy trefil bývalý baníkovec Michal Frydrych, který si „životním“ vlastencem připomněl návrat ke kořenům. Pak se ale vzpamatoval a zápas, ve kterém se oba celky předháněly v nepřesnostech, nakonec ještě před pauzou rozhodl.

„Z úcty ke klubu, který mě vychoval, jsem se ale nechtěl moc radovat,“ přiznal obránce, který projevil zdravý respekt. V pořádku, kéž by podobnou úctu k modrobílým barvám chovali i jeho nástupci.

„Prosím, pánové, račte dál,“ takový byl bohužel opět slogan obrany Baníku, za kterou navíc otevřel petlici nejistý brankář Martin Šustr. Protivníci v čele s Milanem Škodou přitom čutali jako staří páni. I to stačilo, aby defenziva tradičně povolila přes dvojici Oleksander Azackij a Jean-Pierre Morgan.

Asi každý dovede pochopit, že se jako cizinci potřebují trochu více sžít s prostředím, ale dokáže někdo střízlivě vysvětlit, v čem jsou tihle hoši lepší než kmenoví hráči jako třeba Arťom Mešaninov nebo Matěj Helešic, které klub před sezónou odeslal na hostování?

Ono je velký kumšt hrát ligu bez brankáře a fungující obrany. Trenér Kučera se však zřejmě cítí být dobrým kouzelníkem. Z klobouku opakovaně vytahuje řešení, které vypadá lákavě, ale, světe div se, nikdo mu netleská. Tohle byly další zbytečně odevzdané body, mistře eskamotér!

11 bodů je bída

„Nedá se to hodnotit jinak než za pět a nedá se za nic schovávat. Že jsme měli smůlu v některých zápasech? To ne, je to nekvalita a bída mít jedenáct bodů,“ držel se kréda „co na srdci, to na jazyku“ při televizním komentáři Tomáš Mičola. Vzácná kritika do vlastních řad.

To víte, zklamání je alespoň u některých silné. Baník se vracel do ligy s velkou nadějí. Postoupil společně s Olomoucí, na kterou měl ve druhé lize manko pouhých pěti bodů. Místo toho, aby se ji snažil dál nahánět, hledí po podzimu z patnáctého místa na třetí tým soutěže se ztrátou ve výši 21 bodů!

Hezky od srdce se po utkání vyjadřoval i další ze zkušených Milan Baroš. Můžeme jen hádat, zda měl pro rozhodčího Jana Jílka připravené vánoční veršovánky, anebo jej, slušně řečeno, posílal do pekel.

Důvod? Jasný! Vždyť prokletí arbitři na baníkovce ukuli zářez, velkou vendetu za Karvinou. Jinou otázkou je, zda mohl „Bary“, který sudí sekýruje sotva fouknou do píšťalky a který v pátek večer předvedl stopadesátou hereckou kreaci na smrtelný faul, čekat něco jiného, než co přišlo?

Kabaret bez karet? Kdepak, pojď si pro čtvrtou žlutou, frajere, a na penaltu zapomeň. Baníkovská podzimní tragikomedie vrcholí. Poučení z toho, jak se na podstatu hry dokázali ve vzájemných střetech soustředit (a zvítězit) ostatní matadoři jako třeba Tomáš Rosický či Lukáš Magera, žádné.

Baníku to opakovaně prohrávají zlí rozhodčí a smůla. Jinak jsou všichni machři a lídři. Milanu Barošovi to výtečně klape v kabině, Radim Kučera má práci podloženou výsledky, Dušan Vrťo manévruje jako žralok v mořích přestupového trhu a Václav Brabec dotváří celkový vynikající dojem.

Balancování nad sestupovou propastí je detail, který se přes zimu smázne několika geniálními tahy. Posily už dneska buší na vrata, aby pod trenérským učněm potily krev, a fanoušci jsou otrlí. Kdo fandí Baníku, musí něco vytrpět!

A že jste čekali víc? Nebuďte naivní. Všichni mají tolik starostí, že na pořádnou práci není čas. Hlavně, že kabaret zažehnal vzpouru ostřílených sólistů a že se všem po odchodech Vlastimila Petržely, Tomáše Zápotočného a Petra Vaška konečně lépe a volněji dýchá…

A jak ligový podzim zakončili sousedé z Karviné?

Karviná vs. Bohemians Praha 1905 1:0. Vypadá to, že karvinský „otec zakladatel“ Jan Wolf přešel s koncem podzimu zpět na správnou stranu víry. Sotva složil funkci předsedy představenstva Baníku, přišla důležitá výhra jeho chlapců z Karviné. „Výhra je povzbuzením, ale musíme se přes zimu připravit na velmi těžké jaro,“ zvedl varovně bojový prapor končící dočasný trenér Lubomír „Vlčák“ Vlk, který nejen baníkovcům jistě nedá nic zadarmo. Ostatně, sledovat kdo komu na jaře co dá a co vezme, to bude prvotřídní fraška, nebo thriller s prvky hororu…