Sport
13/03/2018 Tomáš Svoboda

Fotbalový glosář: Logický konec. Baník ale poslal ke dnu nejen trenér Kučera

Byl viníkem nezdarů, a proto trenér Radim Kučera v Baníku skončil. Po nedělní porážce 0:2 v Jablonci sám rezignoval. Fanoušci jej mohou vnímat jako jednoho z nejhorších trenérů, ale také jako jednu z obětí amatérské hry na šéfování velkému klubu.

V Ostravě vzal nepříliš zkušený Kučera angažmá, které bylo o hubu. A taky přes ni málem fyzicky dostal. To když si s ním chtěl jeden z fanoušků před pár týdny vyříkat prohrané utkání se Slováckem.

Vše přitom začínalo docela nevinně. „Ambice určitě mám, chtěl bych předvádět dobrý fotbal a jako nováček bychom se chtěli pohybovat v klidném středu tabulky,“ prohlásil Kučera po svém příchodu s tím, že otevřené pojetí hry bude prosazovat spíše zvolna.

Vždyť taky Znojmo není Baník, že. Realita však byla jiná. Těžko byste hledali čitelnější mužstvo, než jakým se v této sezóně stalo to baníkovské. Postupně se „vypracovalo“ v nejslabší ze všech, a to navzdory tomu, že díky majiteli Václavu Brabcovi disponuje nadprůměrným finančním zázemím.

Zabavené dresy

Přestože mohl nový trenér lehce navázat na postupovou euforii, mužstvo místo toho rozdělil na „Petrželovce“ v čele s později vyhozeným gólmanem Petrem Vaškem a ostatní, kteří půjdou za ním.

Velitelem kabiny měl být milovaný kapitán Milan Baroš, který jakožto „kámoš“ z Vigantic držel nad trenérem celou dobu ochrannou ruku. Výsledkem byl bohužel rozklad týmové morálky, což je v každém kolektivním sportu smrtící záležitost.

Pak se divte, že fanoušci po zápase v Jablonci zabaví hráčům posvátné dresy se vzkazem „vrátíme zpět s lepšími výsledky“.

Místo „návratu krále“ se v Ostravě už od podzimu hraje potupná černá komedie. Prolomit vlny marně zkoušejí zvučné posily jako Martin Fillo, Jan Laštůvka či Václav Procházka a také renomovaní poradci typu Zdeňka Nehody a Petra Uličného.

„Představovali jsme si ten zápas úplně jinak,“ komentoval trenér Kučera rozpačitý vstup do jara, čímž dokonale vystihl celou svoji nešťastnou anabázi.

Zachrání Baník Páník?

Fotbal sice nemá logiku, ale v lecčems bývá spravedlivý. Jestliže po dospělých chlapech chcete, aby jeden za druhého uběhli pár metrů navíc, musíte mít jejich respekt a důvěru, jinak se na to vykašlou.

Za zpackanou sezónu nesou odpovědnost všichni. Začíná to u majitele, který určuje strategii, pak se jde přes výkonné a sportovní manažery k trenérovi, který je nejsnadnější terč, a hráčům. Z Baníku se jasné rozdělení kompetencí vytratilo. Místo bodů přibylo jedině poradců a starostí.

Silnou pozici teď musí rychle získat nový trenér Bohumil Páník. „Pořád to není nereálné,“ zhodnotil vyhlídky nedávný kouč Zlína. Má pravdu. Záchrana je hratelná, i když soupeři jsou (zatím) chytřejší než vlastními góly sestřelený Baník…

A jak si užili víkend v ostatních klubech našeho kraje?

Karviná vs. Sparta 1:1. Nejdřív se jí báli, ale nakonec se proti Spartě, zbavené italského hřebce, „Karviňáci“ ztopořili k dobrému výkonu a zasloužené remíze. K neudržení byl znovu útočník Tomáš Wágner. Na jaře se trefil už pětkrát, v sezóně celkem osmkrát, a Karviná je rázem blízko středu tabulky. „Dostal se do pohody a my bychom byli rádi, aby to tak pokračovalo,“ přál si trenér Josef Mucha. Určitě není sám.

Vítkovice vs. Žižkov 3:5. Na cestu k záchraně ve Vítkovicích vykročili pořádnou oklikou. Dostat doma pět gólů od týmu, který šel do jara s podobnými problémy, je prostě úlet. „Nikdo asi nečekal, že bychom doma dostali pět gólů. Jenže na tom hřišti to byl trošku cirkus. Na druhé straně jsme ale dali tři branky a přitom jsme bez bodu, což je taky divné,“ zoufal si trenér Ludevít Grmela. Což o to, v principála se klidně proměňovat může, ale příště musí jeho cirkus nejen bavit, ale taky bodovat.

Olympia Praha vs. Třinec 0:0. „Na nás nikdo s postupovými ambicemi netlačí, máme čistou hlavu. Pravý boj o postup se rozhoří až pět kol před koncem,“ prorokoval po jarní premiéře třinecký trenér Jiří Neček. Bod z pražského Strahova má jistě svoji cenu, ale je nicotný proti hodnotě lidského zdraví, které bylo vážně ohroženo v případě izraelského trenéra soupeře Mottiho Ivanira. Před utkáním dostal infarkt. Teď se bude zotavovat a nabírat síly k návratu do práce. Držíme palce!

Sokolov vs. Opava 0:3. Zadupeme vás do země! To je ve zkratce vzkaz, který o víkendu vyslal tým trenéra Romana Skuhravého celé druhé lize. Opavané už dávno pochopili, že protivníky je třeba porážet, a to nemilosrdně. Odpor Sokolova trval deset minut, pak to byla otázka skóre. „Poté už jsem na hráčích viděl, že ví, co chtějí, a podle toho se na hřišti chovali,“ pochválil své zabijáky spokojený trenér. Postup do první ligy musí vyjít teď, nebo nikdy.

Frýdek-Místek vs. Znojmo: odloženo pro nezpůsobilý terén

Sdílejte článek