Sport
05/03/2018 Tomáš Svoboda

Fotbalový glosář: Hřiště zamrzlo, a tak šli baníkovci radši do kina

Frajírkům z Plzně se v arktickém týdnu do Ostravy moc nechtělo, a tak si baníkovci našli lepší zábavu. Všichni svorně jako jeden muž vyrazili do vítkovického Gongu na promítání televizního dokumentu s názvem „Banik!!!“.

Promítalo se dvakrát a dvakrát bylo vyprodáno, o což se postarali fanoušci od těch nejmenších až po notně pokročilé, současní i bývalí trenéři, hráči, funkcionáři či partneři. Zkrátka, všichni, kdo mají nebo měli s Baníkem co do činění, a našli si v pátek večer čas, tam byli.

Dění v sále i na plátně, kde běžel zhruba 50 minutový dokument z dílny České televize, muselo dostat každého, kdo má srdce na správném místě.

Na pódiu se objevila plejáda legend, jako jsou Rostislav Vojáček, Zdeněk Rygel, Luděk Mikloško či František Valošek. Přišli taky mladší dravci jako Marek Jankulovski a stále hrající kapitán Milan Baroš. Vzpomínalo se na Evžena Hadamczika, Tomáše Pospíchala nebo Miroslava Wieczka.

Bylo to velké, vtipné, občas smutné, místy dojemné až patetické a doufejme, že pro aktuálně v lize poslední tým Baníku hlavně poučné. Kdy jindy by si hoši, kteří přišli jako velké posily z Prahy, Plzně, Mladé Boleslavi nebo daleké ciziny, měli uvědomit, o co se v Ostravě hraje, když ne teď?

Inspirace měli více než dost. Tak třeba kanonýr Václav Daněk v dokumentu připomenul, že nad momentálně žhavým tématem „prohrávat doma“, se kdysi baníkovci vůbec nezamýšleli. Dobrým zvykem byla výhra, v nejhorším případě remíza.

Staré pořádky bude fajn oprášit. Zvláště v momentě, kdy do Ostravy opravdu přijedou „sympaťáci“ Limberský a spol. Sobotní utkání s Plzní sice bylo odloženo na neurčito, ale plány na záchranu odložit nelze.

Potvrdil to i Milan Baroš. Volný víkend ve znamení oslav a nostalgického ohlížení se za 95 lety „hornického“ klubu? Kdepak, trenér Radim Kučera naordinoval na sobotní ráno ostrý trénink.

Nic proti jeho metodám, ale možná, že by v rámci stmelení kolektivu před náročnými jarními šichtami přece jen byla platnější ostrá tour po ostravských barech. Znáte to, u piva a štamprle vám někdy docvakne spousta věcí.

„Sním o tom, že na Slezské Ostravě jednou vyroste nový svatostánek Baníku,“ vyznal se majitel Baníku Václav Brabec. Co jiného mu taky zbývá, když jeho podřízení zatím v lize porazili jenom Brno a Karvinou.

Jasný návod, jak přeměnit sny v realitu dal na závěr dokumentu legendární záložník Zdeněk Šreiner: „Makat, makat, makat.“ Ostatně, dá se v Ostravě vůbec dělat něco jiného?

A jak si o víkendu vedli havíři z Karviné?

Liberec vs. Karviná 2:2. Prošel Starkovou Příbramí, Vrbovou Plzní i Peltovými „Galacticos“, ale zdá se, že pevnou půdu pod nohama našel „problémový“ útočník Tomáš Wágner až v Karviné. Po roce už asi pochopil, že ligový fotbalista může najít důstojnou obživu i na periferii republiky. Teď jej může hřát ocenění pro nejlepšího hráče měsíce února a hlavně čtyři jarní góly, kterými mužstvu vystřelil sedm cenných záchranářských bodů. Sparta se má v sobotu na co těšit!

Sdílejte článek