Nejnovější zprávy: Paštiky, trhané i sušené maso, cider. A všechno s medem, doporučuje včelař ze Šilheřovic Do opavského babyboxu dnes někdo odložil holčičku. Dostala jméno Olinka

Sport

Fotbalový glosář: Baník má tým, který může ještě hodně dokázat

Dosáhli velkého úspěchu. Nedělní výhra 2:1 nad Slavií všem baníkovcům ukázala, že díky heroickému týmovému výkonu lze zvládnout prakticky vše. Vrchol současného mužstva by však teprve měl přijít.

Týmová radost Baníku po výhře nad Slavií (Foto: Vladimír Pryček)

Byl to zápas, který dal hodně podnětů k radosti i poučení. Asi nejkrásnější pocit mohl mít Baník z toho, že po brzkém vyloučení kapitána Milana Baroše dokázal porazit soupeře, který je vnímán jako nejlepší z celé ligy.

Tým v čele s vynikajícím gólmanem Janem Laštůvkou a střelecky naladěným Martinem Fillem zvládl dlouhé oslabení bravurně. Gól vstřelil po standardní situaci a pak i z rychlého protiútoku, což potvrdilo, že hráči dovedou na maximum využít nabídnutých příležitostí.

V některých okamžicích při nich stálo i štěstí, ale tomu šli naproti svým přístupem a vůlí nepříznivě rozehrané utkání zvládnout.

„Málokdy hráče chválím. Dobře pracovat je jich povinnost, protože jsou to profíci, ale dneska do toho opravdu dali srdce a makali za kapitána. Poctivou hrou, která měla hlavu a patu, dosáhli velkého úspěchu,“ hodnotil kouč Bohumil Páník.

Jestli se Baník něčím vymyká, je to právě odolný charakter, který jej dostal do první čtveřice ligy za Slavii, Plzeň a Spartu. Všechna tato mužstva sice mají více individualit, ale soudržnost a kolektivní zaujetí je zejména u pražských celků menší.

Vždyť co mohla chtít Slavia lepšího než rychlou červenou pro nejobávanějšího hráče domácích? Sešívaní se však špatně srovnali nejen s nečekaným vývojem zápasu, ale i s bouřlivou atmosférou. Očekávaná kvalita tak zůstala jen na papíře.

Zatímco hosté v praxi zjistili, že pro body je třeba obětovat mnohem víc, baníkovci zase od neděle vědí, že při pohybu na hraně se občas přepadne na blbou stranu.

Přesně to se stalo v případě Milana Baroše, který poznal, že tvrdý způsob hry má i své nevýhody. Za to, jak ve vzduchu sestřelil Tomáše Součka, byl vyloučen spravedlivě a musí počítat s dalším trestem. Tohle byl zkrátka úlet stejně jako následné vulgární urážky rozhodčího Ondřeje Berky.

Pro Baník z toho plyne poučení, že agresivita do fotbalu patří jen v určité míře a že hráči by s ní měli lépe zacházet. S jednoduchým fotbalem, který hodně bolí a je plný střetů, Baroš a spol. přežili náročné jaro a teď už se dostali daleko.

Aby šli ale ještě dál, bude to chtít méně faulovat a bořit a více hrát a tvořit. Současné „ukopané“ čtvrté místo pak může být jen dílčí epizodou v mimořádně úspěšném příběhu. Tenhle tým má na to, aby výsledkově i herně dokázal ještě něco víc!

A co o víkendu dokázali hráči dalších týmů z našeho kraje?

Bohemians Praha 1905 vs. Karviná 0:0. Tak odvážné jako minule proti Příbrami to od „Karviňáků“ tentokrát nebylo. Snad proto, že hráli proti soupeři, na jehož hřišti obvykle prohrávají. Běhavé děti trenéra Haška je opět potrápily, takže cenný bod. Nejvíc se předvedl gólman Martin Berkovec, který poprvé v sezóně udržel nulu. „Mrzí mě, že jsme nevyřešili lépe finální fázi, jinak spokojenost s obrannou hrou,“ reagoval trenér Roman Nádvorník na jedno nastřelené břevno.

Slovácko vs. Opava 0:2. V Opavě se toho děje plno. Na stadionu finišují stavební práce, město zvažuje prodej klubu zahraničnímu investorovi a mančaft v lize dál zvedá hlavu. Výhra na Slovácku byla třetí z posledních čtyř kol a druhá v řadě pod vedením nového trenéra Ivana Kopeckého. Rozpačitý začátek je pryč. „Nechci hodnotit, co bylo před mým příchodem. Těší mě, že co si řekneme v kabině, to platí. Vidím tady obdivuhodně zdravý kádr,“ podotkl sám Kopecký.

Třinec vs. Jihlava 1:2. Sedmigólová pohárová nakládačka, se kterou odjeli z Olomouce, byla pro třinecké hráče užitečnou fackou. Proti favorizované Jihlavě byli v sobotu dlouho lepší, ale bohužel nakonec bez bodového efektu, protože zazdili prakticky všechny šance, a to včetně penalty. Jeden gól se jim sice z druhé „pentle“ vstřelit podařilo, ale to bylo málo. „Druhý poločas měl být z naší strany jiný. Vyklidili jsme střed hřiště, a to bylo cítit,“ mrzelo trenéra Jiřího Nečka.