Společnost
26/05/2022 Petr Sobol

FN Ostrava má nový ultrazvuk, odhalí srdeční vady dětí v prenatálním věku

Oddělení dětské a prenatální kardiologie FN Ostrava je vybaveno novým ultrazvukem, určeným výhradně pro těhotné ženy.

Přístroj nejvyšší možné třídy, a se sondami v plné výbavě, poskytuje lékařům toho jediného pracoviště v Moravskoslezském kraji extrémně vysokou kvalitu zobrazení srdce plodu.

Nový ultrazvuk je určen pro nový záchyt nebo k došetření a sledování již zjištěných vrozených srdečních vad plodu. „S takovými obrázky jsme doposud neměli možnost pracovat. Jsou tam možnosti zobrazení srdce ve 3D i 4D, i s takzvanými „fetálními strainy“, kterými se vyšetřuje podrobný funkční stav srdce plodu. Takto vyšetřit srdce bylo možno jen u dětí a dospělých,“ přiblížil nový přístroj Tomáš Gruszka, primář Oddělení dětské a prenatální kardiologie FN Ostrava.

Spolu s novým ultrazvukem se na oddělení podařilo vybudovat i novou ambulanci, která je určena výhradně těhotným ženám a funguje denně. „Když zavolají kolegové z genetiky nebo gynekolog, který vidí při povinném screeningovém vyšetření srdeční nesrovnalosti, může k nám tato žena přijet na vyšetření prakticky okamžitě. Jsme jediné pracoviště v Moravskoslezském kraji, které umí detailně rozhodnout o jakou vadu se jedná, a naplánovat případně další postup léčby,“ doplnil přednosta Kliniky dětského lékařství Jan Pavlíček.

Dětští kardiologové dokáží pomocí léků, které užívá nastávající maminka, léčit rovněž arytmie plodu. Pokud je u plodu zjištěna lehčí až středně významná srdeční vada, je nastávající mamince navrženo sledování stavu oběhové soustavy plodu do porodu a doporučen porod na Gynekologicko – porodnické klinice FNO a LF OU. Pokud je ale zjištěna kritická srdeční vada, je potřebný porod ve FN Praha Motol, kde se dítě ihned po narození dostává do péče lékařů Dětského kardiocentra. Po provedení výkonu na srdci se pak vrací do péče ostravských specialistů.

Ročně je v Moravskoslezském kraji díky prenatálnímu srdečnímu screeningu odhaleno 30 až 40 srdečních vad. Ne všechny se musí operovat. „Musím říci, že gynekologové v regionu přistupují k tomuto preventivnímu vyšetření zodpovědně a jakmile mají podezření na nějakou nesrovnalost, okamžitě posílají maminky na naše pracoviště,“ uzavřel docent Pavlíček.

Sdílejte článek