Nejnovější zprávy: Bolt Tower nese další dvě hvězdy. K Rottrové a Štreitovi přibyli Ovčáček a Báchorek V Ostravě zahynul řidič auta, policie hledá svědky, kteří nehodu viděli

Společnost

FN Ostrava buduje Covidcentrum, sloučí odběrová místa

Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) buduje vlastní Covidcentrum. Prvním krokem pro jeho vznik je sloučení odběrových míst.

Foto: FNO

Od čtvrtka bude v areálu jen jedno odběrové místo, aktuálně byly ve zdravotnickém zařízení odběry možné na dvou místech, v minulosti i na třech, řekla dnes za zdravotnické zařízení Iva Piskalová.

"Samoplátcům i pacientům s doporučením tedy bude od čtvrtku odebrán vzorek pouze v odběrovém místě, do kterého je vjezd z ulice K Myslivně," uvedla Piskalová. Odběrové místo u urgentního příjmu bude od čtvrtku zrušeno. Zájemci o testování mohou na odběr přijít mezi 07:00 až 15:00.

Covidcentrum na okraji areálu nemocnice by mělo nejen sloučit odběrová místa, ale zároveň bude sloužit také jako informační centrum a laboratoř. "Smyslem jeho postupného budování je navýšit počet odebraných vzorků na covid-19 a v co nejkratší době znát výsledek testu. Prvním krokem je vytvoření jednotného odběrového místa pro samoplátce i pacienty se žádankou," doplnila Piskalová.

FNO začala v minulém týdnu vyhodnocovat první vzorky v laboratořích Ústavu laboratorní diagnostiky FNO. Díky plně automatizovanému přístroji, které nemocnici zapůjčil americký výrobce, jich zatím zvládne 400 týdně. Zdravotníci výsledky mohou získat za zhruba tři čtvrtě hodiny.

"Na konci září budeme připraveni zpracovat 1000 vzorků denně. K tomu bude nutné vybudovat testovací laboratoř. Zároveň jsme přesunuli všechna odběrová centra na jedno místo a sjednotili jejich otevírací dobu," uvedl ředitel nemocnice Jiří Havrlant. Covidcentrum by mělo zvýšit i pohodlí při odběru biologického materiálu.

Ostravská nemocnice až do minulého týdne laboratorní vyhodnocování testů vůbec nedělala. Už dříve uvedla, že na zvýšení kapacity na 1000 vzorků za den bude nutné posílit pracoviště o 12 zaměstnanců různých specializací a pořídit laboratorní vybavení v hodnotě do deseti milionů korun. Tyto požadavky a propočty odeslala ministerstvu zdravotnictví.

Velké nemocnice, které řídí ministerstvo zdravotnictví, by měly v brzké době začít dělat dohromady denně 15.000 testů na covid-19. Je to zhruba čtyřikrát více než nyní. S ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a premiérem Andrejem Babišem (ANO) se na tom dohodli ředitelé těchto zdravotnických zařízení. V průměru by měla státní nemocnice zvládnout podle plánu kolem tisícovky PCR testů denně, tedy výtěrů z nosohltanu.

Opozice mluvila o nutnosti celkové denní kapacity až 30.000 testů, malý počet vyšetření kritizovala. S kritikou se posléze přidal i premiér. O potřebě navyšovat kapacity testování se mluvilo už na jaře. Řešit se ale začala až po nedávném nárůstu počtu nemocných v některých ohniscích nákazy, zejména v Moravskoslezském kraji.