Byznys
09/08/2017 ČTK

Firmy těžce shánějí lidi, stát chce zaměstnat více cizinců a vězňů

Firmy v Moravskoslezském kraji shánějí tisíce lidí, na některé pozice marně.

Podíl nezaměstnaných v kraji na konci července činil 6,3 procenta a v evidenci úřadu práce bylo přes 54.000 lidí, úřad ale zároveň nabízel 13.278 volných pracovních míst.

Firmy nabízejí zaměstnancům různé bonusy, jako více dnů dovolené nebo náborový příspěvek.

Některé firmy situaci řeší zaměstnáváním cizinců. Jen firmy z automobilového průmyslu potřebují v kraji tisíce lidí. Rozšiřování výroby a nábor zaměstnanců oznámily v minulých měsících firmy Tatra, Hyundai Mobis či Siemens.

Vladana Piskořová z ostravské pobočky úřadu práce řekla, že firmy nyní prostřednictvím úřadu hledají nejvíce pomocné pracovníky ve výrobě. „Potom jsou to zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb, potom nástrojáři, uklízeči, prodavači nebo obchodní zástupci,“ řekla Piskořová.

Jednou z firem, které obtížně shánějí pracovníky, je těžební společnost OKD. Novým zaměstnancům nabízí náborový příspěvek 40.000 korun. Poptává nejen hlubinné horníky.

„Vzhledem k tomu, že v průběhu dalších měsíců očekáváme další odchody, například přirozené odchody z důvodu respirace horníků, tak vedení rozhodlo, že nábory budou pokračovat dále na speciální hornické profese a nově i na elektrikáře,“ řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Jednatel společnosti Brose CZ, která vyrábí automobilové díly, Niclas Pfüller sdělil ČTK, že nedostatek zaměstnanců na trhu ovlivňuje i výrobu.

Firma aktuálně shání zaměstnance do týmů oblasti kvality a průmyslového inženýrství i operátory do výroby pro oba své závody v Kopřivnici na Novojičínsku a v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku.

„Současná situace na trhu práce nás nutí dobře si rozmyslet, zda můžeme, či nemůžeme akceptovat nový projekt v závislosti na dostupnosti zaměstnanců. Jak vidíte, nejedná se o záležitost nákladů, ale prostě není dostatek lidí, kteří mají zájem pracovat,“ uvedl Pfüller.

Firma nabízí zaměstnancům pět týdnů dovolené, možnost fyzioterapie i na pracovištích či vyplácení podílu na zisku.

Do kopřivnického závodu zajišťuje Brose dopravu firemními autobusy z Rožnova a Nového Jičína a od ledna zavede nový příspěvek na dopravu.

Cestování za prací chce podpořit i Moravskoslezský kraj, který se rozhodl 300 lidem zaplatit roční karty na cestování v integrovaném systému ODIS.

Mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Eva Veličková řekla, že nedostatek pracovních sil považují firmy aktuálně za svůj hlavní problém. Svaz jim doporučuje zaměstnávat cizince z kulturně či jazykově blízkých zemí.

„Kromě Ukrajinců mají naše členské firmy dobrou zkušenost například s pracovníky z Moldavska, Běloruska a jiných postsovětských republik, kde mají obchodní kontakty a aktivity. Někteří členové kvůli dobrým zkušenostem projevují zájem také o Vietnamce. V současnosti se ale firmy potýkají s problémem pomalého vyřizování žádostí,“ uvedla Veličková.

Nedostatek pracovních sil pomáhá řešit i projekt zaměstnávání odsouzených. „Pořádáme vzdělávací semináře pro firmy přímo v areálu věznic, seznamujeme je s vedením věznic a možnostmi zaměstnávat odsouzené. I díky tomu počet pracujících osob ve výkonu trestu vzrostl,“ uvedla ředitelka zaměstnanecké sekce Svazu průmyslu Jitka Hejduková.

Od ledna 2016 podle ní svaz proškolil na seminářích přes 100 firem, z nichž asi desetina byla z Moravskoslezského kraje.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama