Nejnovější zprávy: Kvůli vážné nehodě byla uzavřena silnice mezi Starým a Novým Jičínem ​V neděli poprvé vyjede cyklobus z Frýdku-Místku do Horní Lomné

Kultura

Festival Leoše Janáčka letos nabídne v Moravskoslezském kraji 15 koncertů

​Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka letos posluchačům nabídne 15 koncertů v šesti městech Moravskoslezského kraje.

Patnáctého června vystoupí na festivalu také houslový virtuoz Ivan Ženatý. Foto: Tomáš Lébr

Všechny koncerty a festivalové akce se budou konat v souladu s platnými protiepidemickými opatřeními. Většina akcí bude pod širým nebem, řekla mluvčí hudební přehlídky Veronika Gorylová.

"Počítáme se zavedením sektorů a zajištěním bezpečných rozestupů. Festivaloví hosté se při účasti na koncertu budou prokazovat písemným potvrzením o ukončeném očkování, prodělaném onemocnění COVID 19 nebo negativním testem," řekla.

Festivalové koncerty budou v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku, Ludgeřovicích, Kravařích a v Hukvaldech, a to v termínech od 27. května do 1. července.

"Jsme plně připraveni zajistit bezpečný průběh koncertů i komfort našich festivalových hostů. Věříme, že potřebu dodržovat přetrvávající bezpečnostní opatření bohatě vyváží kvalitní živý program a špičkoví umělci, kteří se doslova z celého světa sjedou do České republiky právě na Janáčkův festival," řekl jeho ředitel Jaromír Javůrek.

Mezi programové vrcholy podle něj patří zahajovací koncert na Slezskoostravském hradě, kde se na jednom pódiu potkají špičkový mexický violista Adolfo Alejo, americký dirigent Dennis Russell Davies a Filharmonie Brno. Společně zahrají slavnou skladbu Hectora Berlioze Harold v Itálii.

"Jsme nesmírně rádi, že všichni interpreti chtějí na festival dorazit a jsou ochotni podstoupit karantény a testování. Máme také kvalitní zálohu v případě, že by někdo ze zdravotních důvodů nemohl koncert odehrát," dodal Javůrek.