Kultura
27/03/2018 Jaroslav Baďura

Festival Jeden svět v Ostravě: diváky čekají silné dokumenty

Už pátého dubna začíná v Ostravě festival Jeden svět. "Hlavním tématem je "Aktualizace systému", říkají manželé Kristýna a Daniel Konczynovi, kteří mají organizačně ostravskou část celorepublikového festivalu na starost.

Ostrava je opět dějištěm jednoho z míst, kde se koná festival Jeden svět. Jak významná v tomto ohledu Ostrava je?
Za posledních pět let vyrostl v Ostravě pro festival silný tým nadmíru schopných mladých lidí, kteří mu obětují svůj volný čas vedle své práce. Podle kolegů z jiných festivalů jsme jim naší prací a přístupem inspirací a za to jsme rádi, ale na pozice si nehrajeme, sami se pořád vyvíjíme. Každé město má v rámci festivalu své diváky a své práce nad hlavu, a dělá to po svém, obětavě a třeba i lépe.

Jak je to s návštěvností v Ostravě?
Samozřejmě, hlavní část festivalu je v Praze. Po jeho skončení se filmy přesouvají do 36 měst České republiky. Ostrava je nicméně třetí největší české město, tomu odpovídá i rozsah festivalu. Do budoucna by potěšilo, kdyby tomu odpovídala i návštěvnost, ta by mohla být krapet vyšší, třebaže posledních pět let roste, ale pomaleji, než bychom si přáli. Na město se třemi univerzitami v okolí a aglomerací necelého milionu obyvatel by mohl být zájem o něco vyšší. Tak prosím, nezapomeňte festival zmínit před vašimi známými a kamarády...

Řekněte něco bližšího k hlavnímu tématu letošního ročníku.
Hlavním tématem je „Aktualizace systému“. Má evokovat, co děláme s počítači a telefony - když se zpomalí nebo se v nich objeví bezpečnostní díry, většinou je třeba je aktualizovat. No a protože si vážíme systému, ve kterém žijeme, ve svobodné zemi se schopnými lidmi, silnou a přitom solidární ekonomikou, a nerozumíme volání po tom, aby se systém měnil, když lepší k dispozici nemáme, navrhujeme jej aktualizovat a opravit ty části, které fungovaly dobře, než se objevily dezinformační kampaně, populistická řešení. Krátkodobá řešení jsou jen slepou a nákladnou uličkou, to nám historie nejednou ukázala a ukazuje dodnes, stačí se porozhlédnout po světě, třeba v našich dokumentech. Chceme nabídnou zastavení, zpomalení, zamyšlení a rozhodnější uvažování.

Jsou mezi snímky skutečně silné dokumenty? Které to jsou?
Jsou, určitě se mi nepodaří vyjmenovat všechny. Tohle je Kongo (pohled na místa, kam se málokdo dobrovolně dostane), Město duchů (drsné záběry z města ovládaného ISIS), Ženy venezuelského chaosu (kruté příběhy ze země v těžké krizi), Nic se neodpouští (smutná vzpomínka na teroristický útok v Paříži), Nerodič (atypický životní styl některých českých rodin), Za hranicemi možností (ohromná síla vůle a trenérský teror) nebo Stát se tím, kým jsem byl (krásná sonda do života mnichů v předhůří Tibetu). A Azurová (tuny plastu v oceánech) nebo Poslední svého druhu (o posledních nosorožcích a slonech, které vybíjejí pytláci). No prostě všechny. Kdyby ale ty, co jsme jmenovali, zaplnily kina až po střechu, tak zaslouženě, a stojí za to naplánovat si podle nich program v diáři.

Na co se Ostravané mohou těšit?
V Ostravě promítáme od 5. dubna na pěti místech více než šedesát projekcí pro školy, ve čtyřech kinech pak v odpoledních projekcích běží program pro veřejnost, ve kterém nabízíme v téměř padesáti promítáních více než dvacet hostů a osobností v debatách, k tomu další doprovodný program. Na stránkách Jednoho světa, v sekci Regiony / Ostrava, najdete kompletní program, postupně zveřejňujeme informace také na facebooku. Časy a filmy jsou i přímo v programech kin – Cineport, Minikino, Atlantik a Centrum PANT. Zahájení se bude věnovat útokům na svobodnou novinařinu a vítězný film si necháváme jako tajemství i pro sebe i na základě ohlasů diváků v průběhu festivalového týdne.

Jaký je doprovodný program festivalu?
Na propagaci zase spolupracujeme s necelou třicítkou takzvaných „Friendly Places“, což jsou spřátelená místa v Ostravě (restaurace, kavárny, galerie), kde najdete vždy informace o festivalu a zároveň také nějakou festivalovou dobrotu nebo drink. Debaty bereme jako samozřejmost. Připravujeme odpolední workshop s Amnesty International. Opět se těšíme na setkání cizinců a exotickou kuchyní u akce Ochutnáváme svět, dvě promítání budou i pro rodiče s dětmi v dopoledních hodinách v Centru Pant. Dvanáct filmů poběží ve speciální úpravě pro neslyšící a nově letos připravujeme také takzvané relaxované projekce, které jsou určeny pro diváky s mentálním postižením.

Na co se těšíte nejvíce vy?
Na diváky, kamarády, na lidi a jejich zkušenosti, na zajímavé diskuse po filmech, na diskuse u piva po diskusích po filmech, na atmosféru festivalu. A na ten pocit, že můžeme být u toho, když se v Ostravě promítají špičkové dokumentární filmy, které se vám zaryjí pod kůži a odkryjí svět, jak jej ještě neznáte, pohledem lidí, kteří nejednou riskovali vlastní život, aby natočili to, co tu pak v bezpečí naší domoviny můžeme promítat. K tomu, jak tu můžeme žít, máme ohromný respekt.

Sdílejte článek