Fenomén jménem padel. Propadla mu i Ostrava, dočká se nových kurtů?
Jaký je nejrychleji se šířící sport po světě? Pokud řeknete padel, zřejmě nebudete daleko od pravdy. Jeho popularita každým dnem roste. I v Ostravě.
Padel je mladším příbuzným tenisu. Však ho také spousta tenistů hraje. Například tenisté, kteří vědí, že se ve svém oboru neprobojují mezi špičku, mnohdy volí právě padelovou cestu, díky níž získávají zase další motivaci. Padel si však buduje i vlastní početnou základnu.
Tento sport přitom vznikl docela náhodou. Bylo to v Mexiku, v roce 1969, kde padel „vymyslel“ jistý Enrique Corcuera. Ten chtěl na své zahradě vybudovat tenisový kurt, neměl na něj ale dostatek místa, a tak nechal kolem hřiště postavit zdi. A bylo to…
Do Ostravy se padel dostal později. A taky docela náhodou. Klíčovou roli v tomto příběhu sehrál Aleš Richter, který je dnes předsedou Padel Clubu Ostrava a zároveň má místo ve výboru České padelové federace. Ve svém civilním zaměstnání zastupuje španělskou značku Joma, která investuje do vybavení sportovců. V roce 2013 k němu dorazila papírová figurína sportovce, o němž se Richter domníval, že je to tenista. Poté ale zjistil, že se jedná o světového hráče padelu, a tak si o tomto sportu začal zjišťovat víc.
Dopátral se, že na Liberecku má jeden pán na zahradě vlastní padelový kurt. Slovo dalo slovo, Aleš vyrazil na cestu, padel si vyzkoušel a rychle mu propadl. Od té doby usiloval o to, aby kurty vyrostly i v Ostravě. „Společně s kamarády jsme dali dohromady nějaké peníze a našli prostory na Varenské u Futura, kde jsme v roce 2019 postavili dva kurty,“ řekl pro patriotmagazin.cz.
První padelové kurty v republice měla Praha, Ostrava byla druhá. „Ještě v loňském roce u nás fungovaly jen dva kluby, letos ale přibylo několik dalších. V současné době jich je okolo patnácti,“ upřesnil Richter. Další padelové kurty vznikly i v Ostravě. Ke dvěma na Varenské přibyl jeden venkovní a jeden krytý na Landeku, během zimy jeden kurt stojí i v Trojhalí.
Zájem o padel v Ostravě je čím dál větší, exponované hodiny jsou pokaždé zarezervované. „A to nás nutí, abychom klub posunuli dál a vybudovali další kurty,“ naznačil Richter další plány. Pokud se vše podaří, tak ostravský padelový klub najde už na konci příští roku pevné zázemí na Varenské, kde by mělo fungovat celkově pět kurtů: dva uvnitř a tři venku.
Foto: se souhlasem Padel Clubu Ostrava
Padel Club Ostrava má v současné době okolo 150 členů. A stále přibývají další. „Naším nejbližším cílem jsou nové kurty. A neméně důležité pro nás je budovat i vlastní základnu mladých hráčů,“ zdůraznil Richter. Další nejbližší padelové kurty jsou v Krnově, ovšem do Ostravy jezdí hrát třeba i hráči z Brna. „Ti už své kurty taky mají, ale zatím jen krátce. A hráči, kteří jsou v padelu dobří, tam nemají proti komu hrát, protože se to ostatní teprve učí. Proto jezdí k nám,“ vysvětlil šéf ostravského padelového klubu, který má jednoho zástupce i v české dospělé reprezentaci.
Ostravský klub pořádá i pravidelné turnaje, které jsou určené jak pro stabilní hráče, tak i pro ty, kteří s tímto sportem začínají. Mimochodem, v padelu se hrají pouze čtyřhry. „Krásné na tomto sportu je, že v jednom týmu může hrát muž se ženou, v týmech mohou figurovat i veteráni nebo děti. Neplatí tady žádné omezení,“ dodal Richter.
Popularita padelu neroste jen v České republice, ale po celém světě. Například ve Španělsku už je padel sportem číslo dvě, hned za fotbalem. Tento fenomén se dokonce mohl stát předváděcím sportem na letošní olympiádě v Paříži, jenže nakonec z toho sešlo. Že by se dočkal za čtyři roky v Los Angeles?
Foto: se souhlasem Padel Clubu Ostrava
Krása padelu spočívá v tom, že je zábavný a zároveň jednoduchý. Vychází z tenisu, hraje se přes síť, i počítání je stejné jako v tenise. Raketu pořídíte od 1000 korun nahoru. „Padel může fungovat jako skvělý doplněk tenisové průpravy. Navíc je velký předpoklad, že kdo je dobrý v tenise, bude dobrý i v padelu. Atraktivní také je, že se hraje na proskleném kurtu,“ nalákal všechny zájemce o padel Richter.