Cestování
29/08/2020 Petr Broulík

​Fanoušky dobrodružství čeká v U6 povídání o expedici do Velkého kaňonu

Léto s dobrodružstvím, tak se jmenuje malý letní cyklus povídání v kavárně Malého světa techniky pro fanoušky odvážných cestovatelů a dobrodruhů.

Ti se o posledním prázdninovém víkendu, v sobotu 29. srpna mohou v technickém ráji U6 v areálu Dolní oblasti Vítkovice setkat s Markem Hýžou, ostravským vodákem a filmařem, který bude vyprávět o expedici do Grand kaňonu ve Spojených státech.

Pořad se jmenuje V divokých peřejích Colorada a Marek Hýža, který se expedice účastnil, na ní natočil i stejnojmenný úspěšný film, který byl oceněn jako nejlepší sportovní dokument na festivalu Prix Circom Regional 2010 na Maltě.

„Prožité příběhy jistě zaujmou všechny milovníky divoké přírody v její nejryzejší podobě,“ říká autor. „Sdílet zážitky, akci, adrenalin a poznat osobnosti, kteří se tomuto věnují, to je Léto s dobrodružstvím. Prohlídneme si společně pár fotek, pustíme si film V divokých peřejích Colorada a dáme třeba nějaké pivko,“ láká dobrodruh na akci, která začíná v 17 hodin.

A dodává, že kdo má raději větší lodě než ty, které zdolaly Colorado, tak v U6 o patro výše je stále k vidění legendární plachetnice Niké mořeplavce Richarda Konkolského a unikátní interaktivní výstava k jejímu letošnímu návratu do Ostravy.

Marek Hýža je publicista, producent, scénárista a režisér na volné noze. V České televizi se podílel na řadě dokumentárních a publicistických pořadech jako například „Ta naše povaha česká“, „Osudové okamžiky“, „Zapomenuté výpravy“, „Na vrcholky hor s Vladimírem Čechem“, „Zatopené osudy“, „Vodácká putování“ a dalších.

Kromě dokumentu o expedici do divokých peřejí Colorada je autorem dokumentárních filmů „Tři týdny v kaňonu“, „Řeka divokých koní“ či „Tajemství skla“. Je autorem čtyř knih. Jeho největšími životními koníčky jsou rodina a sport ve všech podobách.

„Nepřestává mě fascinovat, co všechno člověk vydrží a dokáže, když má vůli, touhu, štěstí a pokoru,“ říká Marek Hýža, který pracuje ve správní radě Nadačního fondu historie dobrodružství, který se věnuje odkazu našich legendárních cestovatelů.

Více na webu https://www.historiedobrodruzstvi.cz/.

Sdílejte článek