Proměny kraje
12/08/2020 Jaroslav Baďura

Fakultní nemocnice otevřela Covid centrum, denně zvládne 1000 vzorků

​Na okraji areálu FN Ostrava bylo dnes oficiálně otevřeno COVID CENTRUM FNO.

Jsou zde na jednom místě soustředěna všechna odběrová místa, informační centrum a zakrátko přibude i laboratoř s kapacitou minimálně 1 000 testů denně.

Zároveň se navýšila dosavadní kapacita odběrových míst ze současných 250 na 1 000 odebraných vzorků denně. Infocentrum poskytne zájemcům veškeré informace o prevenci, projevech nemoci a rady, jak při podezření postupovat.

Seznámí je s chytrou karanténou nebo aplikací eRouška, které pomáhají k včasnému zachycení potenciálně nakažených osob.

„Celý systém jsme vybudovali tak, abychom byli co nejlépe připraveni, kdyby se epidemiologická situace v kraji výrazně zhoršila. Nic nedramatizujeme, ale ani nebagatelizujeme. Udělali jsme zkrátka taková opatření, aby lidé věděli, že se mají kam obrátit, kdyby bylo potřeba, nebáli se a zase mohli normálně žít,“ přiblížil hlavní důvody vzniku COVID CENTRA ředitel FN Ostrava Jiří Havrlant.

Nyní je nemocniční laboratoř schopna vyhodnotit až 400 odběrů denně.Na konci září bude díky novým přístrojům připravena zpracovat minimálně 1 000 vzorků denně. Důležité je, aby klienti znali výsledek testu co nejdříve.

„Oceňuji aktivitu a akčnost jednání FN Ostrava, kdy promptně zareagovali na danou situaci v Moravskoslezském kraji, navýšili odběrovou kapacitu odběrných míst a budují si vlastní autonomní laboratoř na testování Covid-19. Vybudování robustní páteřní sítě odběrných míst s dostatečnou kapacitou pro testování je jedním ze základních pilířů pro úspěšné zvládnutí boje proti nemoci Covid-19,“ řekl Roman Prymula, vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Vznik centra vítá i hejtman Ivo Vondrák. Pandemie ovlivnila naše životy a ukázala nám, že je nutné být na podobné situace připravení. Věřím, že v novém centru bude brzy i očkovací ambulance," řekl hejtman.

Informace související s nemocí Covid-19 budou těm, kteří přijdou do Informačního centra, předávat nejen pracovníci FN Ostrava, ale také kolegové z Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě.

„Covid-19 je vysoce infekční nemoc. Prevence před nákazou je stejná jako u jiných virových respiračních onemocnění, například chřipky. To znamená především mytí rukou, vyhýbání se osobám s respiračními potížemi, omezení se koncentrovanému shromáždění osob. Prevence tedy spočívá zejména v osobní odpovědnosti každého jednotlivce,“vysvětlila ředitelka krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová.

Zájemci o testování a informace mohou přijít do COVID CENTRA FNO denně (včetně sobot, nedělí a svátků) mezi 7:00 – 15:00 hodin.

Sdílejte článek