Společnost
29/08/2022 Petr Broulík

Fakultní nemocnice Ostrava dnes otevřela nový špičkový psychiatrický pavilon

​Nový psychiatrický pavilon, určený i pro léčbu psychických a duševních poruch dětí a mládeže otevřeli dnes hodinu po poledni zástupci vedení Fakultní nemocnice Ostrava.

Součástí psychiatrického pavilonu X je nejkomplexnější ambulantní pracoviště dětské a dorostové psychiatrie v České republice.

Nový pavilon má lůžkové oddělení a kapacitu až šestašedesát pacientů, kteří mají k dispozici nejen ambulance a ordinace psychiatrů a psychologů, ale architekti do nového oddělení fakultní nemocnice navrhli i školu, atrium pro pacienty se speciální péčí či dětské hřiště v areálu.

Novou psychiatrii i pro děti s duševními poruchami si přišlo dnes prohlédnout také hodně běžných zaměstnanců fakultní nemocnice. „Je tu tolik místností a je to moc hezky udělané,“ nešetřili chválou.

Počet lůžek na psychiatrii se téměř ztrojnásobil

Hosté v naplněné vstupní hale nového pavilonu se nejdříve podívali na dva krátké filmové šoty, jeden o 110. výročí fakultní nemocnice a druhý právě ke stavbě nového psychiatrického pavilonu.

Poté ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant řekl, že nový pavilon je výsledkem reformy české psychiatrie, která umožní pacientům se lépe léčit. Takováto oddělení se už v poslední době postavila ve Fakultní nemocnici v Plzni a ve Fakultní nemocnici Brno-Bohunice.

„Toto je třetí takové zařízení pro akutní hospitalizaci. Jsem rád, že se to dílo podařilo. Rozšíří prostory pro naše ambulantní pacienty a jedině u nás je dětský stacionář, kde se budou léčit děti ve věku šest až dvanáct let,“ řekl Jiří Havrlant. Dodal, že počet lůžek pro hospitalizaci psychiatrických pacientů se tímto pavilonem téměř ztrojnásobil z původních čtyřiadvaceti lůžek v původním pavilonu na celkových šestašedesát.

Ministr Válek zná fakultní nemocnici už 34 let

Slavnostního otevření dětské psychiatrie se zúčastnil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, který se při svém proslovu postaral také o pár odlehčení těchto slavnostních chvil.

Nejprve řekl, že do fakultní nemocnice Ostrava jezdí už 34 let. „Začínal jsem tu tehdy jako lékař, který dělal drenáže močových cest,“ řekl a vzpomněl si i na své tehdejší kolegy. „A dnes vidím, jak se vaše nemocnice neskutečně posunula. Klobouk dolů,“ řekl a dodal, že jako člena rodiny s dvěma architekty ho fascinuje, že v novém psychiatrickém pavilonu jsou skvěle vychytané detaily a že je to opravdu nádherná budova. „Takže obrovský obdiv paní architektce Ditě Novákové,“ řekl ministr.

Ministr: Rozdávat nůžky na psychiatrii? No nevím...

Dodal, že reforma psychiatrické péče cílí k tomu, že nemocnice se nebudou už jako mnohdy starat o psychicky nemocné pacienty, protože ti budou mít k dispozici podobná zařízení. Upozornil na to, že dnešní zdravotní péče potřebuje pro tyto psychiatrické pacienty dostatek míst.

„A v podstatě – kdo z nás není psychiatrický pacient? O mně si bezesporu mí podřízení myslí, že jsem,“ pobavil ministr hosty slavnostního otevření pavilonu X. Po chvíli, když měl spolu s hosty a představiteli fakultní nemocnice přestřihnout pásku, zase s nadsázkou poznamenal: „Rozdávat nůžky v psychiatrické klinice, no nevím, nevím...“

Budova stojí na pilotech, stavbu nezastavil ani covid

Nový pavilon X s dětským stacionářem je vlastně přístavbou stávajícího psychiatrického oddělení pro dospělé. Nová budova má navíc také uzavřené atrium pro pohyb pacientů, kteří vyžadují speciální péči. Stavba nebyla podle stavbařů jednoduchá, protože areál fakultní nemocnice stojí na nestabilním podloží, tedy na tekutých píscích. Pavilon proto stavbaři museli postavit na piloty, které sahají někdy až do hloubky osmnácti metrů.

Nový pavilon má i „vychytané“ osvětlení a vzduchotechniku a stál s DPH 400 milionů korun, další vybavení sto milionů korun. Osmdesát procent financí na stavbu pavilonu poskytla Evropská unie, o patnáct procent financí se postaral státní rozpočet. Stavěla firma Strabag. „Ani v koronavirovaném lockdownu se stavba na jediný den nezastavila. Je to jedna z nejsložitějších staveb, na které naše firma pracovala,“ řekl zástupce této stavební společnosti.

Těžší případy musely až do Opavy. Teď budou vždy na večer doma

Primář psychiatrického oddělení fakultní nemocnice Petr Šilhán řekl, že díky koncepci psychiatrické péče ve fakultní nemocnici se výrazně zvýšil i počet psychiatrických odborníků v nemocnici.

„Dalším pilířem nové koncepce je plánované brzké otevření denního stacionáře pro děti, který bude určen pro mladší školní děti z prvního stupně. Ty musely být při těžším psychickém onemocnění hospitalizovány v psychiatrickém oddělení nemocnice v Opavě. Tam byly vystaveny nemocničnímu prostředí nepřetržitě, tady jim nabídneme až celodenní léčbu, ale večer se vrátí ke svým rodinám a do svých domovů,“ zdůraznil primář Petr Šilhán.

Novému pavilonu požehnal generální vikář ostravsko-opavské diecéze Jan Czudek.

Sdílejte článek