Společnost
09/06/2026 Petr Sobol

Expozice největších modelů aut je v České knize rekordů! Láká na ni na zámek v Bravanticích

Foto: se souhlasem zámku v Bravanticích

Jedním z tipů na výlet poblíž Ostravy může být i zámek v Bravanticích na Novojičínsku, který zvelebují místní nadšenci. Letos poprvé se v areálu tohoto zámku uskuteční v sobotu 13. června od 14 hodin uskuteční den obce. Jedním z hřebů programu bude i koncert Leony Machálkové, která pokřtí největší expozici největších modelů v měřítku 1:8 v České republice.

Tato sbírka se se svými sedmi desítkami modelů dostala čerstvě do České knihy rekordů. Mezi exponáty jsou například Škoda 100, Tatra 603, Fiat 126, Renault 8 i filmové modely, například vůz z filmu Rychle a zběsile.

Expozice modelů rychle roste

„Zástupce Agentury Dobrý den, která Českou knihu rekordů vydává, nám certifikát slavnostně předá při křtu expozice zhruba v půl deváté večer, po koncertu Leony Machálkové. Ta se stane kmotrou naší expozice, která navíc aspiruje i na titul největší sbírky svého druhu v Evropě,“ řekl sběratel Miloš Brunai, který se Zámeckým spolkem Bravantice, založeným v roce 2022, spolupracuje od loňského roku. Zatímco tehdy byla jeho sbírka obsahující modely několika velikostí umístěna v jedné ze zámeckých místností, nyní už zabírá komnaty dvě. Počet vystavovaných unikátů se totiž zdvojnásobil na zhruba dva tisíce.

Na den obce se do Bravantic proto chystá i spousta modelářů. „A mnoho z nich už se ptá, zda by v Bravanticích mohli vystavovat také,“ usmívá se sběratel a naznačuje tak další možné rozšíření expozice, která k zámku přitahuje stále větší pozornost.

První škodovky i tatry, ale i Laudova formule 1

Návštěvníci mohou v expozici největších modelů aut spatřit například první Škodovky a Tatrovky, ale i dioramata zachycující atmosféru 60., 70. a 80. let minulého století. Na filmové fajnšmekry čeká kolekce vozidel známých z oblíbených filmů či televizních seriálů a inscenací. „Ke klenotům expozice patří například Ferrari 312 T2, legendární monopost Formule 1, s nímž Niki Lauda v roce 1976 závodil v barvách týmu Scuderia Ferrari,“ líčí pestrost vystavovaných modelů Miloš Brunai.

Zámek v Bravanticích, který zvelebuje zámecký spolek ve spolupráci s obcí, vstupuje do šesté sezony s novými historizujícími okny ve vnitřním nádvoří. „Stejně jako loni, kdy byla vyměněna okna na jižním průčelí zámku, i tentokrát tento projekt podpořil Moravskoslezský kraj, a to opět téměř milionem korun,“ informuje členka spolku a zároveň místostarostka Bravantic Věra Šustková. A dodává, že zničenými a mnohdy i vybitými okny silně do zámku zatékalo nebo do něj dokonce občas vlétali ptáci.

Jedinečná šance vidět syrovou skutečnost

Veřejnost se mohla do bravantického zámku poprvé podívat v roce 2021, a to po více než čtvrtstoletí, kdy zámek chátral v soukromém vlastnictví. V roce 2021 se obci podařilo zámek koupit za pět milionů korun a od té doby se datuje jeho záchrana, na níž se kromě Zámeckého spolku Bravantice, obce a dobrovolníků podílejí například také členové Hnutí Brontosaurus.

S těmi se na zámku počítá i letos, a to v týdnu před divadelním představením Divadla klauniky Brno, které se na nádvoří zámku uskuteční 8. srpna. Nepůjde však o jedinou letošní společenskou akci. „Na víkendových komentovaných prohlídkách mají návštěvníci jedinečnou možnost se seznámit se syrovou skutečností léta chátrajícího historického objektu, který postupně mění svou tvář k lepšímu,“ upozorňuje místostarostka Bravantic.

Dovnitř klidně i se psem

Z dalších akcí jmenuje letní kino 26. června, gulášfest 12. září, oblíbený Pohádkový zámek 10. října a adventní jarmark, který se uskuteční 29. listopadu. Vstupné na komentované prohlídky, které lze pro početnější skupiny dohodnout i na individuální termín, je dobrovolné. Veškerý výtěžek z akcí i prohlídek spolek přitom investuje do obnovy zámku. Majitele psů zřejmě zaujme i to, že zámek je dog friendly, tedy přátelský k psům, jedinou podmínkou je, aby čtyřnohý mazlíček byl při návštěvě zámku buď na vodítku, nebo v nosítku.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama