Nejnovější zprávy: Na Rudné v Ostravě se srazila dvě auta, jeden řidič je mrtvý Vondrák skončí jako místopředseda ANO, své funkce se vzdal

Společnost

Expedice Serifos prozkoumala pozůstatky hornického dobývání ostrova

Druhý den unikátní studentské expedice Serifos 2022 přinesl náročný průzkum v kopcovitém terénu ostrova, navíc ve vysokých teplotách.

Foto: Martin Klempa

Expedice studentů a pedagogů z Katedry geologického inženýrství VŠB - Technické univerzity Ostrava vyrazila v úterý ráno plachetnicí do zátoky Koutalas.

Jestliže už v neděli a v pondělí bylo možné narazit při pochůzkách na viditelné stopy hornické činnosti, úterní expediční průzkum terénu přinesl pohledy na desítky vraků starých těžních strojů, automobilů, buldozerů či zbytky obydlí někdejších horníků.

Foto: Martin Klempa

"Dnešní den byl ve znamení montánních památek. V zátoce byla spousta opuštěných strojů a dalších objektů, které tu nechali v minulosti místní horníci. Znovu jsme viděli, že Serifos je skanzen bez jakýchkoli příkras," řekl člen expedice, pedagog Katedry geologického inženýrství VŠB - Technické univerzity Ostrava Martin Klempa.

Podobně nadšený byl po druhém expedičním dnu student čtvrtého ročníku studijního programu aplikovaná geologie Filip Bártek.

Foto: Martin Klempa

"Nádhera, něco takového jsem dosud neviděl a ani jen tak neuvidím. Mimořádně zajímavá byla prohlídka bývalého dobývacího prostoru nejen z hlediska geologického, ale i technicko-hornického," řekl Filip Bártek.

"Našel jsem takové minerály, které bych v Česku nikdy neobjevil. A na svazích jsem nechal jako méně zajímavé takové materiály, které bych doma považoval za úžasné objevy," dodal student.

Expedici můžete sledovat také na oficiálním facebookovém profilu.

Zavřít reklamu