Společnost
18/05/2025 Petr Broulík

Evu Jiřičnou Ostravané dojali. Slavná česká architektka otevřela svou výstavu

Foto: Petr Broulík

Skromná, elegantní, milá. Tak působila Eva Jiřičná, když vernisáží zahajovala výstavu svých českých a „osudových“ projektů, která začala v ateliéru MAPPA na Nádražní ulici. Ostatně, tato nekorunovaná královna české architektury přilákala do prostoru ateliéru tolik lidí, kolik v něm podle organizátorů výstavy ještě nikdy nebylo.

Mnozí se přišli na Evu Jiřičnou podívat, další chtěli autogram a fotografové profesionální i majitelé mobilů mačkali téměř bez přestání spouště svých přístrojů. Na výstavě mohou až do konce prázdnin zhlédnout modely a projekty zahraničních a českých realizací, včetně chystané přeměny a vdechnutí nového života ostravského mrakodrapu.

Je pořád usměvavá, je pořád milá

Větší osobnost jsme tady ještě u nás v MAPPA neměli, shodli se zástupci ateliéru MAPPA i zástupci města Ostravy. „Paní Eva mi před chviličkou špitla, že je z toho zájmu Ostravanů dojatá. Že přišlo tolik lidí. A kdyby něco, tak ji mám chytit za ruku, že to není žádný problém. Je nám v Ostravě velkou ctí, že jsme spojili s paní Evou v Ostravě své kroky a že tady budeme mít zanedlouho její otisk, protože náš mrakodrap se bude stavět podle jejího návrhu,“ řekla náměstkyně ostravského primátora pro kulturu Lucie Baránková Vilamová.

Ostrava bude mít zakrátko několik staveb od významných architektů. „Už máme Plato, přibude brzy koncertní sál od Stevena Holla a bude k nim patřit určitě i mrakodrap od paní Jiřičné,“ dodala náměstkyně primátora. A svěřila se, že vždy když se setkala s Evou Jiřičnou, dýchla na ni pozitivní nálada. „Je pořád usměvavá, je velice milá. Nikdy jsem ji neviděla se ani na chvíli mračit, což ji velmi dobře charakterizuje. Je zajímavé, že lidé, kteří společnosti něco významného zanechali, jsou většinou velmi skromní. A u paní Jiřičné to platí dvojnásobně,“ řekla Lucie Baránková Vilamová.

Když jako malá dostala jedničku, maminka řekla: no a co?

Sama Eva Jiřičná za tuto poklonu skromně a s neodolatelným úsměvem poděkovala. „Jsem opravdu tady v Ostravě dojatá. Touto výstavou vlastně děkuji všem lidem, se kterými jsem v životě spolupracovala, kterých je ostatně dlouhý seznam. A přímo tady v ateliéru je několik mých kolegů, kteří nevím, jestli by souhlasili s tím, že se pořád usmívám. Ale snažím se o to. Někdy to jde hůř, někdy lépe. Ale když se neusmívám, tak spíše proto, že jsem něco osobně zvorala,“ rozesmála Eva Jiřičná návštěvníky vernisáže.

Dodala, že ve svém věku je vděčná za každou minutu, ať příjemnou nebo nepříjemnou. „Za všechny mé úspěchy je vlastně zodpovědná moje maminka. Kdykoliv jsem i jako malá holčička něčeho dosáhla, třeba když jsem ve škole dostala jedničku, tak mi řekla: No a co?“

Výstava představuje společné projekty Jiřičné a Vágnera

Výstava modelů v MAPPA představuje průřez architektonickou tvorbou Evy Jiřičné a studia Al DESIGN, které spoluzaložila s architektem Petrem Vágnerem. Komplexní pohled na vývoj architektonického myšlení Evy Jiřičné, Petra Vágnera a jejích týmu reflektuje jejich charakteristický přístup k architektuře vyznačující se důrazem na detail, lehkostí konstrukcí a inovativním využitím materiálů, zejména skla a kovu.

V Ostravě je také jejich návrh na obnovu mrakodrap Ostrava, výškové stavby z let 1965 až 1968, který je výraznou dominantou sídliště Jindřiška. Původně obytný dům, později adaptovaný na kancelářské prostory, je od roku 2013 nevyužíván. Namísto demolice se projekt rozhodl pro komplexní revitalizaci, která chápe původní skelet jako nositele historické hodnoty.

Eva Jiřičná je hvězdou moderní a krásné architektury

Eva Jiřičná patří k nejvýraznějším osobnostem české i světové architektury. Narodila se 3. března 1939 ve Zlíně, odkud se ve čtyřech letech s rodiči přestěhovala do Prahy. Architekturu na Akademii výtvarných umění v ateliéru Jaroslava Fragnera. Profesní dráhu zahájila v roce 1967 v Ústavu bytové a oděvní kultury. Po roce 1968, kdy kvůli okupaci Československa zůstala ve Velké Británii, působila v řadě prestižních kanceláří. Ve spolupráci s Janem Kaplickým a studiem Future Systems vytvořila oceňovaný interiér butiků Way In v obchodním domě Harrods - projekt, který ovlivnil vývoj maloobchodního designu a otevřel jí cestu k založení vlastní kanceláře.

Jejím často rozpoznatelným architektonickým prvkem je schodiště - technicky i vizuálně sofistikovaný element, který hraje klíčovou roli v mnoha jejích realizacích.

Z přátelství s prezidentem Václavem Havlem vzešla po roce 1989 řada kulturních a veřejně prospěšných projektů. K nejvýznamnějším patří přestavba gotického kostela sv. Anny v Praze na Pražskou křižovatku. V posledních letech se studio AI DESIGN pod vedením Evy Jiřičné a Petra Vágnera věnuje projektům se silným veřejným a kulturním přesahem. Mezi současné realizace patří například rekonstrukce části renesančního zámku v Pardubicích či revitalizace výškové budovy v centru Ostravy.

Za svůj celoživotní přínos architektuře a designu byla Eva Jiřičná oceněna řadou mezinárodních uznání. Je nositelkou Řádu britského impéria (CBE), členkou Royal Academy of Arts, držitelkou titulu Royal Designer for Industry, čestnou členkou American Institute of Architects, a laureátkou Ceny za celoživotní přínos architektuře udělené Ministerstvem kultury ČR i ocenění London Design Festivalu. V roce 2024 ji byl udělen Řád bílého Iva, nejvyšší státní vyznamenání České republiky.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama