Společnost
20/05/2022 Petr Sobol

Elektřinu pro festival reBarbora Open Music dodá i český vodíkový generátor

Hlavním technickým exponátem hudebního festivalu reBarbora Open Music, který bude prvním trvale udržitelným festivalem v Česku a uskuteční se 27. a 28. května v areálu bývalého dolu Barbora v Karviné, bude vodíkový generátor.

Jedná se o technologickou novinka od společnosti Devinn. Na Moravě a ve Slezsku bude toto zařízení využito úplně poprvé. Navíc bude jediným zdrojem elektřiny pro jednu ze scén. Informoval o tom jeden z pořadatelů akce David Moravec. Na festivalu vystoupí například Richard Müller, David Koller či kapely Mňága a Žďorp, Horkýže Slíže nebo Prago Union.

"Festival bude téměř bezobalový a s minimální produkcí odpadu. Hledali jsme i další cesty, jak snížit dopad na životní prostředí. Jednou z nich je i čistá energie. Proto jsme se rozhodli testovat na reBarboře Open Music právě jediný dostupný vodíkový agregát v Česku," řekl Moravec. Další pořadatel Matěj Ostárek doplnil, že vodíkový generátor bude dodávat elektřinu pro diskusní scénu Meltingpot, která bude součástí programu festivalu. "Zařízení navíc umístíme tak, aby si jej návštěvníci mohli prohlédnout. Připravujeme i komentované prohlídky," doplnil.

Instalaci a provoz generátoru H2BASE za společnost Devinn zaštítí přímo majitel firmy Luboš Hajský: „Pro nás je reBarbora premiérou v Moravskoslezském kraji, na kterou se moc těšíme. Propojení industriálního prostředí bývalého dolu a zcela bezemisního provozu našeho generátoru je něco, co prostě musí fungovat," říká Hajský.

Právě ekologický provoz celého systému je tématem, které se v kultuře řeší víc a víc – generátor totiž slouží jako alternativa obvyklých dieselových agregátů. Ty jsou kromě emisí navíc proti zařízení H2BASE hlučné a produkují mnoho zapáchajících spalin. „Jediným odpadem zařízení je čistá voda a hlasitost je na úrovni klimatizace v autě," vysvětluje Karel Souček, vedoucí vývoje Devinn. Generátor se tak dá umístit doprostřed areálu, nikoli na jeho okraj.

Náměstek moravskoslezského hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo, který převzal záštitu nad projektem, považuje implementaci technologických novinek do přípravy festivalu s mottem: Trvale udržitelná zábava za přínosné. "Jedna věc je například minimalizace odpadu či omezování obalů. Pak zde ještě máme zdroje energie a je dobře, že pořadatelé hledají cesty i v tomto oboru. Věřím, že do budoucna se firmy, které přijdou s novým zajímavým řešením, budou samy pořadatelům hlásit, aby své technologie vyzkoušeli v praxi. Pak trvale udržitelný festival dostane opravdu evropský přesah," uvedl Curylo.

Festival reBarbora Open Music se uskuteční 27. a 28. května v revitalizovaném Dole Barbora v Karviné. Na akci vystoupí i Petr Bende, Olga Lounová, Doctor P.P. či kapela Černá. Součástí programu bude diskusní scéna Meltingpot, která nabídne celkem šest tematických bloků a dvě desítky řečníků. Prostor na akci dostanou u neziskové organizace z Karviné. Prezentovat se budou v rámci komunitní a rodinné scény.

Sdílejte článek