Sport
29/04/2019 Jan Smekal

Dva zápasy, dvě výhry. Skvělé ostravské mistrovství žene parahokejisty kupředu!

Ostravské publikum vytváří českým parahokejistům bouřlivou atmosféru na domácím světovém šampionátu.

Svěřenci Jiřího Břízy si po výhře nad Japonskem vyšlápli také na Švédy, které přehráli 6:1.

Ostrava po deseti letech znovu hostí světový šampionát v parahokeji a mezi fanoušky je po něm ohromný hlad. První duel české reprezentace proti Japonsku vidělo přes sedm tisíc lidí, nedělní zápas proti Švédsku pak téměř pět tisícovek.

A hráči se domácímu publiku zatím odvděčují vynikajícími výkony na ledě. S Japonskem si poradili poměrně snadno 8:0. Velkým rozdílem pak svěřenci Jiřího Břízy přehráli také výběr Tre kronor, který přehráli 6:1. V úterý se tak v OSTRAVAR ARÉNĚ střetnou s Italy o první místo ve skupině.

„Švédové mě překvapili urputnou hrou. V jejich zavřeném bloku se těžko prochází, takže jsme museli složitěji hledat skulinky v jejich obraně. Dneska to i více bolelo. Nabádali jsme tak kluky, aby byli důraznější a stříleli více z dálky. Když pak Švédové ve třetí třetině hru ještě více otevřeli, tak bylo jasné, že se budeme dostávat do kapes. Proto jsme pak soupeře přečíslovali nebo i jezdili sami na bránu,“ uvedl po zápase se Švédskem reprezentační kouč Jiří Bříza.

„Určitě v náš prospěch hrálo i to, že jsme měli k dispozici více hráčů. Navíc, když jste celou dobu zamčení, tak síly ubývají o to rychleji. Snažili jsme se střídat rychle za sebou, aby se hráči co nejdříve dostali do tempa. Bohužel jsme udělali i jednu taktickou chybu ve střídání, takže jsme šli do čtyř, ale potom jsme to zvládli. Kluci si řekli, že si zlepší náladu pátým a šestým gólem, což se povedlo,“ pokračoval.

Švédové vstřelili jediný gól z přesilové hry, když využili přesilovku za to, že Češi hráli v příliš mnoha hráčích.

„Takové zbytečné oslabení a v něm inkasovaná branka nás mrzí, ale k hokeji to patří. Jsme rádi, že to přišlo teď. Poučíme se z toho a budeme se snažit tomu vyvarovat v dalších utkáních,“ poznamenal trenér Bříza s tím, že cílem týmu stále zůstává účast ve čtvrtfinále.

„V něm chceme uspět a následně si to rozdat s nejúspěšnějšími družstvy v bojích o medaile,“ předeslal kouč a zároveň poděkoval divákům za to, jakou atmosféru hráčům vytvářejí.

„Pro kluky je to něco neuvěřitelného, ale zaslouží si to. Klobouček dolů a těšíme se, že přijdou i v úterý na zápas proti Itálii.“

V duelu proti Švédsku se dvakrát trefil do černého kapitán českého týmu Michal Geier. „Věděli jsme, že Švédově budou hokejovější než Japonci. Utkali jsme se s nimi na turnaji v Östersundu, takže jsme věděli, co od nich můžeme očekávat. Věděli jsme, že to nebude nic jednoduchého, ale chtěli jsme navázat na úvodní vítězství nad Japonskem,“ řekl autor dvou branek.

„Švédové si dokázali puk lépe krýt, to Japoncům jsme ho dokázali snáze brát. Opět jsme hráli na tři útoky, ze začátku jsme možná byli lehce studení, než jsme se dostali do správných otáček, to nám chvíli trvalo,“ podotkl.

„Nyní nás čeká Itálie, což bude úplně něco jiného. Každopádně jdeme krok za krokem. První cíl jsme splnili, a sice, že jsme se udrželi v A skupině. Teď už máme zajištěný i postup do čtvrtfinále. Nechceme předbíhat, ale určitě bychom si všichni rádi zahráli o některý z cenných kovů,“ vzkázal Geier.

„Máme za sebou luxusní přípravu. Takovou jsme ještě neměli. Jsme fyzicky perfektně připravení. Toto je ohromně důležité pro to, abychom se mohli měřit s lépe postavenými týmy. Celou přípravu jsme si užívali a chceme to na turnaji dotáhnout co nejdále.“

Český kapitán si navíc pochvaloval skvělou diváckou kulisu, ve které se šampionát hraje.

„Organizátoři nám sice říkali, že tady lidé budou, ale takovou návštěvnost jsme nečekali. Když jsme měli první rozbruslení, mysleli jsme si, že tady bude dva tisíce lidí, ale ne takto zaplněná hala, je to neskutečné. Vyšší návštěvnost jsme zažili na paralympiádách, ale tady je rozdíl v tom, že jsme doma a všichni fandí nám,“ poznamenal český forvard.

Poslední zápas v základní skupině odehraje český výběr v úterý proti Itálii. Duel začne v OSTRAVAR ARÉNĚ v osm hodin večer.

Sdílejte článek