Mirai Navrátil
se rád pouští i do jiných projektů.
Název tradiční české značky, která z Čechů vychovala motorkáře, vznikl složením jména zakladatele Františka Janečka, který koupil licenci na výrobu motocyklů Wanderer. Oslavovaná i zatracovaná Jawa má dnes v portfoliu řadu motocyklů klasických tvarů.
V testu proti sobě stojí dva výjimečné stroje. Oba mají původ v Číně, oba prošly týneckou továrnou a následně úpravami v dílně písecké firmy VMP Motorcycles, která se již 30 let zabývá motorkami, jejich stavbami, úpravami, servisem a také oficiálním prodejem značek Indian a Jawa. Oba testované motocykly spadají do kategorie scrambler – univerzální pohodlné lehké stroje, které zvládnou rozbité cesty i lehčí terén.
Prvním strojem ve srovnávacím testu je jeden z 15 vyrobených exemplářů Jawy 650 RetroTrail, která technicky vychází z týnecké Jawy 650 OHC. Druhým je upravený RVM Scrambler 500, který u nás svým zákazníkům Jawa zprostředkovává. V RVM, dříve Jawa Argentina, má týnecká značka kapitálový podíl.
Design
Jawa 650 RetroTrail designově navazuje na legendární model 350/634 ze 70. a 80. let. Zachovány zůstaly klasické kaslíky, typické jednodílné sedlo, nezaměnitelná nádrž a mnohé další. Zvláště ve žluté barvě, kterou dříve používala Veřejná bezpečnost, přitahuje Jawa pozornost kolemjdoucích. Slušně vypadá také zpracování, sváry vypadají mnohem lépe než na originálech z normalizační éry, nikde netrčí kabely a další zjevné nedostatky. Jednoduché a praktické jsou také dva analogové budíky s malým displejem, který zobrazuje pouze celkové nebo denní ujeté kilometry. Palivoměr byste hledali marně, tohle je retro se vším všudy!
RVM Scrambler 500 nese také prvky dob minulých. Na druhé straně neskrývá, že se například v klasickém kulatém světle nachází LED technologie a nad ní digitální přístrojová deska. Tento styl se dnes označuje jako neo-retro. Mezi designové finesy řadím nejen letmo uložené zadní kolo, ale i samotné vyplétané bezdušové Akronty nebo díly z kartáčovaného hliníku. Offroadově orientované jezdce potěší velký kovový kryt motoru, parádní zubaté stupačky či endurácká sklopná řadička. Za zmínku určitě stojí i kožené hnědé sedlo, které je dostatečně velké, pohodlné a luxusně zpracované.
Technika a výbava
Jawy 650 technicky vycházejí ze základu vyráběného čínskou značkou Shineray. V Týnci nad Sázavou motorky kompletují a doplňují o nádrže a další karosářské díly. RetroTrail se od svých továrních sourozenců dále liší. Ve VMP Motorcycles zkrátili a zvedli blatníky, nádrž vepředu snížili, vzadu zvýšili a ozdobili ji třířadovou šachovnicí. Lakování podle přání zákazníka. Přepracovány jsou svody, které jsou nyní umístěny výše a mají hliníkový chránič. Enduro look doplňují hrubé hliníkové stupačky a do terénu připravené pneumatiky od domácího Mitasu. Sedlo je o 2 cm výše proti továrnímu provedení. Ke komfortním prvkům patří vyhřívané rukojeti. Úpravami prošel také vzduchem chlazený jednobuch o objemu 644 ccm. V RetroTrailu získal navíc 5 koní a 10 Nm, zákazníci se tak mohou těšit na 44 koní a 60 Nm při 3950 ot./min. Z doplňků byl testovaný kousek vybaven padacími rámy od Jawy.
V Tibetu vznikající RVM Scrambler 500 je z výroby osazen kvalitními komponenty. Na první pohled upoutají obrácené vidlice a zadní centrální tlumič od zavedeného japonského výrobce KYB. Stejného původu jsou také brzdy (Nissin) se dvěma kotouči vpředu. Obutí obstarali Italové od Pirelli. Srdcem motocyklu je kapalinou chlazený řadový dvouválec o objemu 471 ccm, v jehož případě konstruktéři doslova „opisovali“ u japonské Hondy. V písecké dílně jej pak naladili na 48 koní a 43 Nm. Testovaný kus je vybaven navíc kouřovým plexištítem, praktickým zadním držákem nebo koženými brašničkami v barvě sedla. Navrch v Písku přidali špičkový zlatý D.I.D. řetěz. Mimo zpevněné cesty najdou uplatnění nadstandardní prvky jako pořádný šusplech pod motorem, padací rámy, prodloužený přední blatník nebo „papuč“ rozšiřující boční stojan pro lepší stabilitu na měkkém povrchu.
Jízdní dojmy
RetroTrail má nejen klasický jawácký retrolook, retro zůstává i technika. Jednoválcový motor poprvé spatřil světlo světa koncem 80. let a tomu odpovídají i ryzí zážitky za řídítky. Nehlídá vás žádná kontrola trakce, náklonové ABS, radary či armáda asistentů a režimů. Je to jen o jezdci, stroji s hrubším chodem motoru doprovázeným pěkným zvukem. Že sedláte Jawu, poznáte hned na první dobrou. Na dobře polstrovaném jednodílném sedle si na nedostatek místa nikdo stěžovat nebude. Nohy na stupačkách jsou dost vysoko a vepředu po vzoru staré třipade. Řídítka s hrazdou jsou široká tak akorát, pozice jezdce vybízí ke kochací jízdě. O broušení kolen tady určitě nejde.
Na rozdíl od předchůdkyň se tady startuje tlačítkem a motor naskočí po jednom brnknutí za studena i tepla. Zvuk potěší, chod motoru hned prozradí, že pod vámi tluče jednobuch. Poznáte to i podle typických vibrací do řídítek, což k jednoválcům patří. Motor nemá rád nízké otáčky, kdy cuká a klepe. Od 3000 ot./min táhne pěkně. Není to stroj, který byste chtěli tlačit na limit. RetroTrailu vyhovuje na silnicích rozvážnější tempo kolem 100 km/h.

Foto: Lukáš Ston
Podvozek je naladěný na komfort, jak se u Jawy očekává. To oceníte jak na našich rozbitých okreskách, tak na nezpevněném povrchu. Tam je RetroTrail obutý na Mitaskách Enduro jako doma. Lehký stroj (181 kg) se vodí snadno, což je poznat zejména při nižších rychlostech. Manipulace na místě také není obtížná, snad jen menší jezdci mohou mít problém došlápnout. Šestpade dává jezdci o něco více jistoty než menší 350 OHC, nečekejte však moc zpětné vazby od rozpočtového podvozku. Zadní tlumiče mají stavitelné předpětí pružiny, předek je napevno.
Trochu zklamáním je přední 320 mm kotouč s oplétanou hadicí a čtyřpístkovým třmenem. Na papíře slibuje více, než dokáže. Nástup přední brzdy je vlažný. Začne fungovat obstojně až za páčku pořádně vezmete. Ideální je současně použít i zadní brzdu. Co se týká druhé páčky – spojkové, její chod je také tužší než u moderních strojů. Nicméně Jawa řadí hladce, snad jen na místě trefit neutrál vyžaduje cvik a trpělivost.
Na RVMce je pozice scramblerovsky uvolněná. Sedí se vzpřímeně a celkem nízko (805 mm). Široká řídítka dávají dobrou páku, zásluhou velké nádrže (18 litrů) máte kam zatlačit koleny a také v sedle máte oporu. Ač se nejedná o velkou mašinu, nohy nejsou nijak zvlášť zalomené. Právě pozice „v motorce“ je velmi příjemná a dodává jezdci jistotu. Na silnici je této Jawě vlastní i svižné tempo, v ostřejších zatáčkách mě v náklonu limitovaly stupačky. RVMka těží z menšího předního kola a širší zadní gumy.
Ruku v ruce se solidními komponenty a příjemným nastavením jde celková ovladatelnost. Těžiště je nízko, takže není problém projet městskou džunglí, kličkovat mezi stojícími auty nebo výmoly na polní cestě. Žádné vrávorání a spousta jistoty. Jízdním vlastnostem dobře sekundují brzdy. Dva přední brzdové kotouče od Nissinu jsou dostačující a je na ně spoleh. RVM Jawa působí hbitě, rozhodně bych jí nehádal 194 kg. Nečekaným bonusem v této třídě motocyklů je velmi solidní dojezd zásluhou velké „bandasky“ a nízké spotřeby (v testu se pohybovala kolem 3,5 l/100 km). Jen ukazatel paliva je mírně hysterický a neukazuje přesně.
Na nezpevněném povrchu oceníte dobře umístěné zubaté stupačky, gumu z nich lze snadno vyndat. Jízdu ve stoje usnadňují již zmíněná vyšší široká řídítka a správně tvarovaná nádrž mezi koleny. Takto vypadá ergonomie hodná endura! Tento scrambler dokázal perfektně skloubit pozici na asfaltu i vestoje. A že se to tu s lehkým terénem myslí vážně, dokazuje velký spodní kovový kryt motoru nebo měkčí nastavení podvozku.
Povedený je také známý řadový dvouválec se 180stupňovou klikovkou. Ve VMP Motorcycles prošel úpravami a laděním, získal novou palivovou mapu. Stádo se rozrostlo na 48 koníků místo 43 původních. Důležitější však je lepší průběh výkonu a citelně silnější střední pásmo. Lepší je také odezva na plyn v nižších otáčkách a podařilo se z části odstranit škubání (on/off management), kterým trpěla tovární verze. Co se týká maximální rychlosti, 130 km/h není problém, jede i přes 170 km/h, ale to nebude u tohoto motocyklu primárně využívaná rychlost. Pětistovka je dobrým společníkem především pro pohodovou jízdu.
Závěr
Stojím před oběma novodobými Jawami. Po levé straně stojí krásný a technicky jednoduchý stroj zaměřený na praktičnost s designem oslavujícím zašlou slávu československé motocyklové produkce. Mašina, která osloví každého fandu značky, a podařeným retrovzhledem budí pozornost i mezi lidmi, kteří se o motorky běžně nezajímají. Jízdně zaujme zejména starší jezdce, kteří si chtějí připomenout, jaké to kdysi v jedné stopě bylo, aniž by museli přimíchávat olej do benzínu a čistit karburátor. Takto zaměřených retrostrojů na trhu moc není. Napravo od ní stojí moderní povedená mašina neoklasických tvarů. Kromě dálnice, kdy na vás trochu moc fouká, je všude nezmarem. Ideální jsou úzké a klikaté cesty, vůbec jí nevadí rozbitý povrch. Díky nízko položenému sedlu ji lze doporučit i menším jezdcům a jezdkyním.
Novodobé jawy si nekupují nevybouření divočáci. Typický zákazník má svoje odjeto nebo se po letech vrací do jedné stopy. Pokud se vám líbí kulaté světlomety, klasické tvary a hledáte lehký stroj se seriózně míněnými offroadovými ambicemi, což zní jako recept na druhou motorku do garáže, jste na správné adrese. Nespletete se ani v jednom případě.
Jawa 650 OHC RetroTrail
Motor: jednoválec chlazený vzduchem a olejem
Objem: 644 ccm
Výkon: 44 k (32,5 kW) při 6000 ot./min
Kroutící moment: 60 Nm při 3950 ot./min
Pohotovostní hmotnost: 181 kg
Výška sedla: 810 mm
Cena základního provedení: 181 900 Kč
Cena testovaného motocyklu: 196 500 Kč
RVM Scrambler 500 by Jawa
Motor: kapalinou chlazený řadový dvouválec
Objem: 471 ccm
Výkon: 48 k (35 kW) při 10 000 ot./min
Kroutící moment: 43 Nm při 7100 ot./min
Pohotovostní hmotnost: 194 kg
Výška sedla: 805 mm
Cena základního provedení: 156 680 Kč
Cena testovaného motocyklu: 193 540 Kč