Nejnovější zprávy: Zlatá tretra odhalila hlavní hvězdu. Do Ostravy dorazí létající tyčkař Duplantis Povodí Odry otevře nepřístupná místa, veřejnosti zpřístupní tři přehrady

Společnost

Dubina má zmodernizovanou tramvajovou trať. Bude tišší, rychlejší i levandulová

Bezmála tři měsíce museli obyvatelé Dubiny zvyklí jezdit domů a do města tramvají mezi zastávkami Josefa Kotase a Václava Jiřikovského strpět jízdu náhradní autobusovou dopravou. Trať v tomto úseku totiž prošla rekonstrukcí za více než 85 milionů korun a vede na pomezí ostravských sídlišť Dubina a Bělský les.

Foto: Petr Broulík

Od neděle 11. prosince, kdy začnou platit nové jízdní řády, však lidé mířící na Dubinu a naopak z tohoto sídliště do centra obvodu, centra Ostravy a jiných obvodů města, budou moci opět využívat pohodlných tramvají, které se na zvelebenou a modernizovanou trať vrátí.

A budou moci svištět až osmdesátikilometrovou rychlostí, o což se pokusil při dnešní předváděcí jízdě i řidič vánoční tramvaje, která ji jako první testovala. Je to už v pořadí čtvrtý úsek tramvajových tratí v Ostravě, kde to mohou řidiči tramvaje takto „rozpálit“. Ostrava se stává tímto počtem rychlých úseků jedinečná v republice.

Odhlučnění trati zajistí nízká protihluková stěna

Na jaře pak zkrášlí modernizovanou trať i nový travnatý povrch, který bude kolemjdoucím i vonět různými druhy květin a bylinkami, jako jsou třeba levandule.

Vůbec poprvé se po této trati dnes dopoledne projela vánočně vyzdobená tramvaj, v níž se svezli i generální ředitel a předseda představenstva Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys, náměstek primátora pro dopravu Jan Dohnal a místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Otakar Šimčík.

„Jde o další skoro kilometrový úsek, na kterém po stavebních úpravách můžeme zvýšit rychlost tramvají, ale zároveň o první úsek v blízkosti obydlené části města. Proto trať doplňujeme i o unikátní odhlučnění, které má podobu nízké protihlukové stěny s vegetací. Doprava bude v tomto úseku rychlejší a trať, díky květinám, s trochou nadsázky i voňavější,“ řekl v tramvaji svítící vánočními hvězdami Daniel Morys.

Snad nebudou na trati zbloudilí lidé sbírat bylinky

Jan Dohnal, náměstek primátora pro dopravu, dodal, že podobné modernizace tramvajových tratí jsou cestou, jak přitáhnout cestující zpět do tramvají a do veřejné dopravy vůbec.

„Současně byla na podzim zahájena i investice města do ozelenění kolejí v úseku od zastávky radnice Ostrava-jih po křížení s ulicí Provaznickou. Trať byla za běžného provozu pokryta rozchodníky, podobně jako to obyvatelé Jihu znají například z ulice Dr. Martínka. Věříme, že tyto změny obyvatelé i cestující ocení. A já doufám, že se nám podaří v dohledné době i postavit pár nových kilometrů tramvajových kolejí,“ řekl náměstek Dohnal.

Místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Otakar Šimčík řekl, že věří, že lidé ocení tišší provoz tramvají na modernizované trati. „Uvidíme, snad tady nebudou bylinky sbírat i nějací zbloudilí lidé,“ odlehčil svůj krátký projev místostarosta.

Fotogalerie

Autor: Petr Broulík