Nejnovější zprávy: Dubina má zmodernizovanou tramvajovou trať. Bude tišší, rychlejší i levandulová Poruba doma ve šlágru nestačila na Vsetín. V sobotu vyzve Prostějov

Proměny kraje

​Druhá etapa obchvatu Frýdku-Místku se začne stavět ještě v srpnu!

Druhá etapa stavby obchvatu Frýdku-Místku začne pravděpodobně ještě v srpnu.

Ilustrační foto: Archiv

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nyní vyhodnocuje podané nabídky stavebních firem. Práce by mohly být dokončeny na počátku roku 2022. Celý obchvat dlouhý 8,5 kilometru vyjde na 2,1 miliardy korun. Novinářům to dnes řekl ředitel ŘSD Radek Mátl.

"V dohledné době zahájíme druhý úsek. V srpnu budeme podepisovat smlouvu se zhotovitelem. Stavba by pak začala vzápětí," uvedl Mátl.

"Vypadá reálně, že obchvat Frýdku-Místku bude dokončen na konci roku 2021 nebo počátkem roku 2022," řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD).

Obě etapy jsou dlouhé 8,5 kilometru a náklady se pohybují nad 2,1 miliardy korun. Stavba první etapy obchvatu, dlouhé 4,25 kilometru, začala loni. Prodlouží dokončenou část dálnice D48 ze směru od Nového Jičína od frýdecko-místecké části Lysůvky až za řeku Ostravici.

Zároveň úsek dálnice D56 dlouhý 2,18 kilometru propojí u Olešné D48 s dálnicí z Ostravy. Součástí staveb budou dvě mimoúrovňové křižovatky nebo 17 mostů. Postaví je firmy Alpine Bau, Berger Bohemia a Habau.

Druhá část obchvatu Frýdku-Místku spojí obě části dálnice D48, čímž vytvoří souvislý dálniční úsek až po Český Těšín a Polsko.

Frýdek-Místek na vybudování obchvatu čeká desítky let. "První úvahy už byly před 50 lety. Vybudoval se průtah, který rozdělil město na několik částí, a dneska tam jezdí 45.000 vozidel. Nicméně finální rozhodnutí v územním plánu bylo v roce 1996. Od té doby už uteklo hodně času a až teprve nyní začíná stavba obchvatu města Frýdku-Místku," řekl Pobucký.

Frekventovaný průtah městem je dlouhodobě přetížený zejména od doby, kdy v nedalekých Nošovicích zahájila výrobu automobilka Hyundai a městem začaly projíždět další desítky kamionů.

"Obchvat je důležitý z toho důvodu, že město je rozděleno právě tím průtahem, kde jezdí 45.000 vozidel, a už se v tom našem městě nedá žít," řekl Pobucký.

Po zprovoznění obchvatu by podle něj měla z města zmizet minimálně polovina vozidel tranzitní dopravy.