Nejnovější zprávy: ​Vlastní gól a prohra. Ostravský Fillo prožil hořký návrat do Teplic Mladý muž (28) zemřel poté, co jej na přechodu srazil opilý řidič

Společnost

Dřevorubce zavalily kořeny stromu. Pět hodin čekal ve vážném stavu na záchranu

​Týmy zdravotnické záchranné služby zasahovaly v úterý 3. prosince u zavaleného muže na Opavsku.

Foto: Hasiči

Operační středisko převzalo v půl páté odpoledne informaci o zraněném v terénu, poblíž obce Hořejší Kunčice. Na pomoc neprodleně vyjely posádky rendez-vous a RZP z opavské základny a k misi odstartoval vrtulník LZS z Ostravy.

Šestadvacetiletý muž pracoval na odlehlém místě v lesním terénu, nedaleko bývalé obce Medlice. Při kácení byl zavalen vyvrácenými mohutnými kořeny stromu a hlínou tak nešťastně, že se nedokázal sám vysvobodit.

"Podle informací, které záchranářům sdělil, došlo k události během dopoledne a postižený tak zůstal zaklíněn více než pět hodin, než byl nalezen. Naštěstí byl při vědomí, k zavalení došlo v oblasti pánve a dolní končetiny," uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Záchranáři k pacientovi museli od sanitního vozidla asi 150 metrů pěšky, kde se ve svažitém terénu nacházel. Zasahující lékař zjistil silné podchlazení, vyslovil podezření na vážné poranění páteře a pánve, dolní končetiny.

S vyproštěním muže pomáhali hasiči, kteří postupně odstranili kořeny z těla zraněného muže a pak také klestili cestu záchranářům k vrtulníku.

Muži byl zajištěn vstup do kostní dřeně, kterým záchranáři zahájili podávání potřebných léků a hasiči prováděli jeho postupné vyprošťování.

Postižený byl následně zajištěn pánevním pásem a dalšími prostředky, snesen k sanitnímu vozidlu a dopraven k vrtulníku. Jeho stav byl život ohrožující, lékař se proto rozhodl uvést muže do umělého spánku, zajistit dýchací cesty a přístrojem řízenou ventilaci.

Vrtulník poté pacienta šetrně přepravil do ostravské fakultní nemocnice, kde byl předán do péče týmu urgentního příjmu