Nejnovější zprávy: Už zase! Klimkovický tunel byl opět zavřený, znovu vypadl proud Dopravu na Rudné budou místo semaforů řídit několik týdnů policisté

Společnost

Drama před porodem. Rodiče až v nemocnici zjistili, že je Verunka vážně nemocná

Malá Verunka z Ostravy se narodila na konci roku 2019. O tom, že s ní něco nebude v pořádku, se její rodiče dozvěděli až v nemocnici, jen dva dny před porodem.

Foto: Vojtěch Slovák

Rodiče Verunky jeli dva dny po Vánocích do porodnice. Mysleli si, že už budou rodit, jenže pak doktor na monitoru zjistil, že jejich dcera má nejtěžší stupeň rozštěpu páteře. Ihned je proto poslal do Fakultní nemocnice Ostrava, kde se Verunka o dva dny později narodila.

Hned po porodu Verunka musela podstoupit náročnou operaci rozštěpu, při které jí lékaři uzavřeli jednotlivé obratle a vrátili vyhřezlou míchu a obaly zpět do páteřního kanálu. Za pár dnů však musela na sál znovu, tentokrát s hlavičkou, kdy jí museli zavést takzvaný shunt – tedy hadičku, která odvádí mozkomíšní mok do břicha.

V nemocnici byla měsíc. Od té doby několikrát denně cvičí a dělá velké pokroky, stále však musí bojovat s mnoha překážkami, které jí život postavil do cesty. Verunka má problémy s močením, a tak ji její máma musí třikrát denně cévkovat. Na noc nosí kvůli špatným kyčlím ortézu a pravidelně dojíždí do nemocnice na neurologii, endokrinologii, urologii, plastiku, neurochirurgii či ortopedii.

Malá bojovnice taky pravidelně jezdí na náročné fyzioterapie, neurorehabilitace a hipoterapie. „Pohybuje se po kolínkách, ale snaží se o stoj a chůzi,” chválí svou dceru rodiče.

Od května loňského roku je na vozíčku, díky němuž se snadněji dostane z místa na místo. „Teď se jí ale zhoršil nález na kyčlích, takže pojedeme na kontrolu do Motola a uvidíme, jestli bude stačit ortéza na spaní, kterou má, nebo bude muset jít na operaci,” řekla máma Verunky Petra Slováková.

Verunka je statečná, její léčba je však náročná a nákladná. Rodiče se proto rozhodli, že založí sbírku, jejíž výtěžek použijí na intenzivnější cvičení, které nehradí zdravotní pojišťovna. „Také bychom chtěli pořídit větší auto kvůli vozíčku a dalším pomůckám, které vozíme, i na časté dojíždění na kontroly k lékařům a na rehabilitace,” shodují se rodiče, kteří pro svou tříletou dceru dělají maximum.

„Ona je totiž úžasná. Je veselá a neustále se směje, hodnější dítě neznám. Ráda jezdí na koni, ráda cvičí, má ráda zvířata a její nejoblíbenější hračky jsou momentálně panenky a kočárek. Verunka je zkrátka úplně normální dítě, akorát ji neposlouchají nožky,” říká Vojtěch Slovák, táta Verunky.

Velkou podporou pro Verunku je i její starší sestra Terezka. „Ta jí moc pomáhá a chápe, že vše nedokáže a nemůže," dodává máma obou holčiček.