Nejnovější zprávy: Bolt Tower nese další dvě hvězdy. K Rottrové a Štreitovi přibyli Ovčáček a Báchorek V Ostravě zahynul řidič auta, policie hledá svědky, kteří nehodu viděli

Společnost

Doubledeckery jsou v Ostravě! Budou jezdit hlavně mezi zoo a Dolními Vítkovicemi

​Dva nové dvoupatrové autobusy s pohonem na CNG dorazily do paskovského závodu společnosti Scania, která po všech nezbytných úpravách dodá tato nová vozidla Dopravnímu podniku Ostrava (DPO).

Foto: DPO

DPO se tak stane vůbec prvním městským dopravcem v České republice, který bude dvoupodlažní autobusy provozovat na běžné lince.

Doubledeckery jsou 4 metry vysoké, mají klimatizované spodní podlaží, vč. stanoviště řidiče, s mechanickou plošinou pro invalidní vozík a s Wi-Fi připojením v obou podlažích. Nasazovat je bude DPO na lince č. 88 mezi ZOO a Dolní oblastí Vítkovice.

„Naše dvoupodlažní autobusy jsou jedinečné, navržené zcela podle ostravských požadavků. Jsou poháněny plynem CNG, takže nebudou tolik zatěžovat ovzduší a budou mít prvotřídní vybavení, stejně jako všechna moderní vozidla z našeho vozového parku,“ říká předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys. Za každý autobus zaplatí DPO necelých 14,5 milionů korun.

Doubledeckery nyní čekají v paskovském závodě Scania dokončovací práce, spočívající především v instalaci palubních, odbavovacích a kamerových systémů, a homologační proces pro provoz nového vozidla na silničních komunikacích. DPO si převezme hotová vozidla přibližně za dva měsíce.

Doubledeckery se měly v ostrém provozu objevit již 1. července 2020. Z důvodu pandemie koronaviru však čelila španělská pobočka Scanie odstávce provozu.

„Doubledeckery do plného provozu nasadíme na podzim. Budou jezdit o prázdninách, víkendech a českých i polských státních svátcích na lince mezi ZOO a DOVkou. Pro všední dny je budeme nasazovat i na jiných linkách nebo budou k dispozici i pro objednávkovou dopravu,“ doplňuje Daniel Morys.

Doubledeckery v číslech

Počet kusů: 2 ks

Cena zakázky: 28 600 000 Kč

Pohon: CNG

Počet míst k sezení: 68 osob (13 míst v dolním podlaží a 55 míst v horním podlaží.)

Celková kapacita: 80 osob

Výška: 4 m

Délka: 12,3 m

Zvláštní výbava: klimatizace, Wi-Fi, kamerový systém, USB konektory