Nejnovější zprávy: Na Rudné v Ostravě se srazila dvě auta, jeden řidič je mrtvý Vondrák skončí jako místopředseda ANO, své funkce se vzdal

Proměny kraje

Domov pro postižené v Hlučíně je po rekonstrukci za devět milionů

Domov pro zdravotně postižené Fontána v Hlučíně na Opavsku je po rekonstrukci za zhruba devět milionů korun.

Foto: MSK

Má nové bezbariérové balkony, sluneční terasu, pergolu nebo přístupové cesty a rozšířené chodníky. Novináře o tom informovala Miroslava Chlebounová z krajského úřadu.

Domov s více než 90 obyvateli, který je krajskou příspěvkovou organizací, se rozsáhle rekonstruoval před deseti lety. Vznikly v něm komunitní byty srovnatelné s běžnou domácností.

"Díky letošním stavebním úpravám se výrazně zpříjemnil i venkovní areál," uvedl náměstek hejtmana Jaroslav Kania (ANO). Náklady na rekonstrukci domov uhradil převážně z vlastních prostředků, kraj přispěl půl milionu korun.

"V domově žijí lidé s mentálním a kombinovaným postižením, často jde o osoby vyžadující nejvyšší míru podpory, někteří jsou trvale upoutáni na lůžku. Bezbariérové přístupy z pokojů přímo na nové balkony jim umožní být více na čerstvém vzduchu. Dostanou se bez problémů i na novou sluneční terasu, kde se mohou setkávat s ostatními klienty domova a trávit čas společně," doplnil náměstek Jiří Navrátil (KDU-ČSL).

Sluneční terasa je s budovou domova spojená rampou, umožňuje také klientům sejít rovnou na zahradu. Pod terasou vzniklo místo pro pracovní terapii a pergola jako klidová zóna. Nové je také hřiště na ruské neboli závěsné kuželky.

Doposud se obyvatelé domova museli pohybovat po cestě určené i pro auta. Nyní mají v areálu vlastní bezbariérové cesty.