Společnost
16/03/2021 ČTK

Domluva, pokuta jen málokdy. V Moravskoslezském kraji řeší policie stovky případů denně

​Tisíce přestupků zaznamenali moravskoslezští policisté a strážníci během posledního roku, kdy platí povinnost ochrany dýchacích cest na veřejných místech.

Drtivou většinu vyřešili domluvou. Pokuty dávali jen v případech, kdy si lidé nenechali domluvit. Pokuty ale v regionu padaly i za jiné prohřešky. Za porušení zákazu vycházení či za jedoucí vleky v lyžařském areálu Vaňkův kopec. Jeho provozovatele to dosud stálo dvě pokuty v celkové výši 20.000 korun.

Moravskoslezští policisté provedli okolo 460.000 kontrol. Čísla ale výrazně narostla letos v březnu, když začali kontrolovat pohyb lidí mezi okresy. Celkem zjistili asi 14.500 porušení vládních nařízení.

Mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková uvedla, že pokutou vyřešili 5000 z nich, 1100 předali správnímu orgánu a u zbytku stačila domluva. "Nejčastěji se pochybení týkají nenošení roušek na veřejnosti," řekla.

Největší pozornost vyvolal před časem případ mladé ženy z Ostravy, která v doprovodu dítěte pila na veřejnosti alkohol. Navíc neměla respirátor, který si po opakovaných výzvách odmítla nasadit. Navíc se strážníkům a později i policistům nechtěla legitimovat a odmítla na místě zůstat.

Agresivní byla i po příjezdu policistů. Ti ji při zadržení povalili na zem a spoutali ji. Záznam zákroku se pak objevil na internetu. Podle policie i vedení strážníků byl zákrok obou složek vyhodnocen jako oprávněný.

Kromě tohoto případu ostravští strážníci zaznamenali 6000 dalších. "Pokutou jsme vyřešili 1600, domluvou víc jak 1730," řekl mluvčí Městské policie Ostrava Jindřich Machů.

Čtěte také: Z Karviné vyjeli lidé demonstrovat do Prahy, policie je nepustila

Dodal, že do správního řízení oznámili okolo 2500 přestupků. "Nejčastěji to byly roušky na zastávkách, čekárnách a v prostředcích MHD. Méně v obchodních centrech. Větší nárůst případů se projevil zejména v posledních měsících uplynulého roku," dodal.

Ostravský magistrát ve správním řízení dosud vyřizoval bezmála 1300 přestupků. Většinu z nich už vyřešil či předal jiným orgánům, například hygienické stanici.

Mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská řekla, že kromě nenasazených roušek se správní řízení týkala pití alkoholu, zákazu shromažďování či porušení zákazu maloobchodního prodeje a poskytování služeb. A právě za tento prohřešek padla v Ostravě i nejpřísnější pokuta ve výši 15.000 korun.

Novojičínští strážníci v loňském roce zaznamenali 307 přestupků. "Většinu z nich vyřešili domluvou. Uložili pouze 13 pokut, tři případy byly oznámeny správnímu orgánu," řekla mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

Mluvčí radnice v Bohumíně na Karvinsku Jana Končítková řekla, že strážníci řeší denně několik desítek porušení vládních nařízení a i tam v drtivé většině případů to vyřešili domluvou. "Pokutou to skončí jen v případě, že se s dotyčnými lidmi není možné domluvit," řekla.

Opavští strážníci od loňského března do toho letošního řešili 1275 přestupků souvisejících s nouzovým stavem. Stejně jako v dalších městech se nejčastěji setkávali se situací, kdy lidé neměli předepsanou ochranu dýchacích cest. I oni většinu vyřešili domluvou.

"Celkem jsme za tyto přestupky udělili pokuty v hodnotě bezmála 80.000 korun," řekl mluvčí opavské městské policie Marek Dýčka.

Nejpřísnější postih se ale netýkal roušek či respirátorů. Pokutu 5000 korun ve dvou případech dostali mladíci, kteří se v okolí opavského nádraží pohybovali po 21:00.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama