Společnost
01/03/2023 Petr Broulík

Doma si čistí krev. S mašinou na domácí dialýzu jezdí k moři a na dovolenou

Moravskoslezský kraj patří mezi regiony s největším zastoupením takzvané domácí dialýzy. Tito pacienti buď sami, nebo s pomocí svých blízkých, si pomocí „domácího“ dialyzačního přístroje očišťují svou krev doma.

Přestože zůstávají i pod dohledem lékařů, dává jim to svobodu zvolit den i čas, kdy si provedou dialýzu, kterou by jinak museli absolvovat v nemocničním dialyzačním středisku.

Taková dialyzační střediska provozuje společnost B. Braun a nazývají se B. Braun Avitum. V současnosti jsou v Ostravě-Vítkovicích, Bílovci, Bruntále, Českém Těšíně a Třinci. V těchto střediscích končí často lidé, jejichž ledviny selžou při neléčené cukrovce, při vysokém tlaku. Rizikovými faktory selhání ledvin může být i obezita, kouření, či dokonce nadužívání léků proti bolesti.

Někteří pacienti, kterým selže ledvina, poté čekají na transplantaci ledvin, kterou jim mohou poskytnout například dárci z řad jejich příbuzných nebo zemřelí dárci, zejména takzvaní dárci s mrtvým mozkem nebo nebijícím srdcem.

Domácí dialýzu využívá pětadvacet pacientů v kraji

Dnes už v celém Moravskoslezském kraji existuje pětadvacet pacientů trpících selháním ledvin, kteří si čistí krev pomocí speciálních přístrojů doma.

Dva z nich žijí v Ostravě, jedním z nich je jednašedesátiletý Jaromír Chamrád z Ostravy-Poruby. Nezbytnou osobou při domácí dialýze je mu jeho manželka Jana. „Protože má žena pracuje ve školství, tak má dva měsíce prázdnin. A byli jsme zvyklí vždy se na jeden měsíc sbalit a jet třeba do Chorvatska. Takže jedním z velkých důvodů, proč jsme se začali pídit po domácí dialýze, byla naše záliba v cestování,“ říká Jaromír Charvát.

A tak asi po měsíci, co nastoupil na léčbu v dialyzačním středisku B. Braun Avitum ve vítkovické AGEL nemocnici, spustil internet a zjistil, že existuje přístroj na domácí dialýzu a že ho mají v dialyzačním středisku B. Braun Avitum ve vítkovické nemocnici, kterou provozuje skupina AGEL.

S přístrojem byli už dvakrát u moře, jednou na jižní Moravě

„Tak jsme o ten přístroj začali usilovat, ale zdržoval to tak rok covid. A pak ho přivezli. Naším hlavním důvodem bylo zpočátku opravdu cestování. Abychom mohli jet na pár týdnů k moři a nebyli omezováni pravidelným docházením na dialýzu ve středisku,“ říká Jaromír Chamrád. A tak jsme mohli být od roku 2021, co přístroj máme, dvakrát v Chorvatsku u moře a jednou na delší dovolené v apartmánu jižní Moravě,“ říká Jaromír Chamrád.

Dnes je rád, že přístroj má. „Můžu být doma, nemusím nikam na dialýzu jezdit. V klidu přístroj připravím a manželka mi pak ty jehly vpíchne a má tři hodiny čas, třeba na opravování domácích sešitů s úkoly žáků,“ říká Jaromír Chamrád a jeho žena Jana dodává, že také její muž při dialýze pracuje. „Dělá účetnictví, takže pustí počítač a dělá si, co potřebuje.“

Na přístroj si vyrobil i bezpečnou bedýnku do přívěsného vozíku

Přístroj vozí na cesty s sebou. „Mám toho plný přívěsný vozík. A poprvé jsme jeli na celý červen, takže nervozita byla velká. Lékaři měli velké obavy, my jsme zase byli spíše nadšení,“ směje se muž, který se snaží shodit kvůli možné budoucí transplantaci ledviny. „Někdy ten přístroj zazlobí, ale většinou je to moje chyba, protože tam něco zdrbu nebo špatně zmáčknu nebo zase nezmáčknu. Tak volám panu technikovi, který to učil moji manželku a většinou to zvedne a poradí nám,“ říká Jaromír Chamrád.

Jeho žena Jana připomíná, že když cestují po Česku, tak nemusejí vozit vaky a roztoky potřebné k dialýze. „Ty nám vždy přivezou nejbližšího dialyzačního střediska, takže bereme na cestu jen přístroj, jehly a ty základní věci. Ale do Chorvatska musíme vozit všechno příslušenství,“ připomíná Jana Chamrádová a dodává, že její muž si dokonce vyrobil na přístroj i bezpečnou přepravní bedýnku.

Když se s přístrojem učila, stříkala jí manželova krev po středisku

Pro manželku pacienta bylo asi nejtěžší, zda přístroj na domácí dialýzu zvládne. „Jsem úplný laik a oběhový systém v těle není žádná legrace, ale vše se díky velké a trpělivé podpoře lékařů dialyzačního střediska podařilo. Ale zpočátku to bylo opravdu zajímavé, když mi jednou krev tady po dialyzačním středisku stříkala,“ rozesmála Jana Chamrádová lékaře, kteří o možnosti domácí dialýzy a transplantací ledvin ve vítkovické AGEL nemocnici informovali.

Jaromír Chamrád však svou manželku brání. „Napíchnutí jehly je na domácí dialýze technicky nejobtížnější. Za ty dva roky, kdy absolvuji pětkrát týdně domácí dialýzu, však manželka udělala jen dvě chybičky. A já ten zbytek,“ říká jednašedesátiletý pacient, který by rád získal transplantaci ledviny, ale musí zhubnout. „Už jsem zhubl docela dost, byl jsem i na podvázání žaludku, ale to se nepovedlo. Zatím to nestačí,“ říká pacient. Proto také není zařazen na čekací transplantační listinu.

Nebojácná manželka obsluhuje dialyzační mašinu

Primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Ostravě Iveta Dudková řekla, že pacienta Jaromíra Chamráda má ostravské dialyzační středisko v dialyzačním programu od roku 2020.

„Jeho peripetie s ledvinami začaly už v roce 2012, kdy podstoupil operaci, měl těžké pooperační komplikace a ocitl se na hraně života a smrti. Dopadlo to dobře, nicméně funkce ledvin se u něj kompletně neobnovila. Byl osm let sledovaný, až u něj došlo ke konečnému selhání ledvin,“ říká primářka Iveta Dudková.

Jaromír Chamrád nastoupil v únoru roku 2020 dialyzační léčbu na středisku, která probíhala vždy pět hodin třikrát týdně. „Po roce jsme se dohodli na domácí dialýze, která je častější, ale také kratší. Jeho nebojácná manželka se také naučila s pomocí našeho technika obsluhovat dialyzační mašinu a jak reagovat na alarmy, která mohou při dialýze nastat,“ říká primářka Iveta Dudková.

Dodává, že přístroj na domácí dialýzu, který váží asi pětadvacet kilogramů, má také WiFi. Po každé provedené dialýze odcházejí data do dialyzačního střediska, takže pacient je stále pod kontrolou odborníků.

Trend domácích dialýz je v Česku na vzestupu

V současnosti je v celém Česku kolem 80 pacientů, kteří si svou krev přístrojově čistí doma, zhruba třetina z toho v Moravskoslezském kraji. „Je to dnes trend, který je v Česku na vzestupu a je třeba ho podporovat,“ říká ředitel sítě B. Braun Avitum Martin Kuncek.

„Častější dialýza doma pomáhá lépe udržovat stabilitu vnitřního prostředí, nedochází tak k velkým výkyvům hladin odpadních látek v krvi, je vyrovnanější tekutinová bilance, což má pozitivní efekt na hodnoty krevního tlaku a lépe se daří kontrolovat hladinu draslíku a fosforu,“ vysvětluje zase primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Ostravě Iveta Dudková.

Loni byl počet transplantací ledvin v Česku rekordní

Když ledviny selžou, přichází na řadu dialýza a ruku v ruce s ní v optimálním případě také transplantace. V roce 2022 lékaři v České republice transplantovali nejvíce ledvin v historii. A to celkem 520 ledvin od zemřelých i žijících dárců. Z toho 45 ledvin získali pacienti v Transplantačním centru ve Fakultní nemocnici Ostrava. „Jsem nesmírně rád, že jsme se vrátili k předcovidovým číslům transplantací, a hlavně k tomu, že počet transplantací ledvin roste,“ řekl vedoucí lékař Transplantačního centra Fakultní nemocnice Ostrava Pavel Havránek.

V Evropě patří Česká republika mezi 43 sledovanými zeměmi mezi ty nejlepší a také letošní rok začal z hlediska počtu transplantací velmi dobře. Zatímco v lednu 2022 bylo v Česku transplantováno celkem 22 ledvin, letos bylo v prvním měsíci roku pacientům již transplantováno celkem 33 těchto orgánů.

Roste také počet lidí s onemocněním ledvin kvůli cukrovce

V Česku žije podle odhadů 350 až 400 tisíc lidí s diabetem a s onemocněním ledvin. Velkou část z nich však statistiky nezachytí, protože o nich lékaři neví, nebo jim v časných stádiích nepřikládají velký význam.

„Naprosto klíčová je prevence. Kromě diabetu jsou hlavními rizikovými faktory pro nemoci ledvin hypertenze, obezita a ateroskleróza. Klíčový je životní styl. Tedy pohyb, přiměřené množství a dobrá skladba jídla, pitný režim, omezení alkoholu a žádné kouření,“ říká primářka Interního oddělení Nemocnice AGEL v Ostravě-Vítkovicích Miroslava Kodajová.

Nechte si 9. března bezplatně preventivně vyšetřit ledviny

Také proto se koncern B. Braun na Světový den ledvin, který připadá na 9. března, vrací k předcovidové praxi otevřených dveří ve všech svých dialyzačních střediscích a nefrologických ambulancích. Bezplatně a bez objednání může kdokoliv přijít příští týden ve čtvrtek 9. března mezi osmou a patnáctou hodinou do dialyzačních středisek B. Braun Avitum v Ostravě- Vítkovicích, Bílovci, Bruntále, Českém Těšíně a Třinci.

„Naši zdravotníci všem zájemcům během desíti až patnácti minut udělají preventivní vyšetření ledvin. Před covidem jsme takto každý rok vyšetřili tisíce lidí a desítky jsme doporučili k dalšímu podrobnému vyšetření. Dává to smysl,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum Martin Kuncek.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama