13/12/2021 Petr Sobol

Doma schytal kritiku, na severu chválu. Nick Malík je hvězdou finské ligy

Jak se v minulých dnech dařilo sportovcům, kteří pochází z našeho kraje?

Také během uplynulého týdne byli ve světě, ale i doma, hodně vidět sportovci z Moravskoslezského kraje. Podívejte se, kteří z nich o sobě dali vědět.

Nick Malík (hokej, KooKoo)

Devatenáctiletý brankář, který je synem bývalého skvělého obránce Nicka Malíka, měl potřetí v řadě startovat na mistrovství světa juniorů. Jenže talentovaný gólman, jenž prošel mládežnickými týmy Vítkovic, a který si pak zachytal za extraligový Třinec i prvoligový Frýdek-Místek, dal národnímu týmu košem. Proč? Bál se, že přijde o svou pozici ve finském celku KooKoo, kde prožívá parádní ročník. Zatímco doma se s pochopením nesetkal, tak na severu Evropy obdivují jeho kvality. V osmnácti duelech vychytal dvě čistá konta, úspěšností zákroků se blíží k 92,5% a v průměru inkasuje jen 1,95 branky na zápas, díky čemuž se řadí k nejlepším brankářům celé soutěže. Reprezentační dvacítce by se hodil jako sůl, rodák z amerického Raleighu se ale rozhodl jinak.

Petr Mrázek (hokej, Toronto)

Je zpátky! Devětadvacetiletý rodák z Ostravy v létě změnil v NHL dres, vyměnil Carolinu za Toronto, ovšem za to odchytal dva zápasy během října a na další start si musel počkat až na uplynulý víkend. Svému Torontu pomohl k výhře 5:4 nad Chicagem. Sice inkasoval z první střely a dostal ještě další tři branky, zbylých 31 střel ale pochytal a za svůj výkon sklidil po zápase chválu.

Ondřej Palát (hokej, Tampa Bay)

Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu je ve velmi dobré formě. V posledním utkání Tampy Bay proti Ottawě sice nebodoval, předtím ale vstřelil čtyři góly ve čtyřech zápasech. Rodákovi z Frýdku-Místku náramně sedl duel proti Torontu, kterému dal dvě branky a přidal jednu nahrávku. Blesky vyhrály 5:3 a Palát byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Aktuálně má na kontě devět gólů a stejný počet asistencí.

Florbalisté Vítkovic

Zatímco české florbalistky skončily na mistrovství světa čtvrté, muži vybojovali svou čtvrtou medaili v historii. V duelu o bronz proti Švýcarům ve finských Helsinkách sice prohrávali ve třetí třetině už 1:3, dokázali ale srovnat a v prodloužení vybojovali bronz. Členem úspěšné party byli i vítkovičtí florbalisté Besta, Vítovec, Delong nebo Šindler.

Vladimír Coufal (fotbal, West Ham)

Fotbalisté West Hamu během uplynulého kola anglické Premier League nenavázali na výhru s Chelsea a na půdě Burnley uhráli bezgólovou remízu. Příznivci klubu doufali ve větší bodový zisk, dobrou zprávou pro české fanoušky je ale fakt, že v základní sestavě byl znovu Vladimír Coufal - v anglické lize už potřetí v řadě! Rodák z Ludgeřovic vydržel na hřišti celých devadesát minut.