Nejnovější zprávy: Dubina má zmodernizovanou tramvajovou trať. Bude tišší, rychlejší i levandulová Poruba doma ve šlágru nestačila na Vsetín. V sobotu vyzve Prostějov

Společnost

Dojemné překvapení. Lidé přinesli uprchlíkům z Ukrajiny na nádraží jídlo i hračky

Možná by to bylo jindy na nádraží v Bohumíně spíše líné sobotní odpoledne. Ovšem v sobotu o půl čtvrté už byla ve vstupní hale spousta lidí.

Foto: Petr Broulík

Nekupovali si jízdenky, ale mnozí z nich měli objemné tašky plné balených vod, přikrývek, trvanlivých potravin, džusů, balíků toaletního papíru, někteří měli pod paží dokonce plyšové medvědy či slony, z tašek vykukovaly hlavy dalších plyšáků.

„Už to jede. Dokonce dříve, než ohlásili,“ řekl někdo a na druhém nástupišti s pískotem „přistávala“ dvanáctivozová souprava Českých drah. Vyjela dnes po deváté hodině z polského Przemyśle poté, co tam ve dvě v noci přijela jako jeden z dvou vlaků z Česka pro ukrajinské uprchlíky.

Z vagonů vystoupili uprchlíci z Ukrajiny, převážně ženy a děti. „Je jich třináct, asi deset nebo dvanáct jich vystoupilo v některých polských městech na trase,“ řekl Václav Bernard z ministerstva dopravy, který misi speciálních vlaků Českých drah na polskou-krajinskou hranici doprovázel.

Mysleli, že uprchlíků přijede více. Tak přinesli pomoc

Vysvětlil, že první vlak Českých drah nabral cestující z vlaku ze Lvova, avšak vlak z Kyjeva už nepřijel kvůli strhnutým železničním trolejím. Všechny očekávané vlaky tak dostaly obrovská, až osmihodinová zpoždění, a na nádraží v Przemyśli na polsko-ukrajinské hranici prostě více lidí mířících do České republiky do dnešního rána nebylo.

Foto: Petr Broulík

Na ten pravý nápor však nyní čeká druhý vlak Českých drah, který bude stát v Przemyśli do té doby, dokud se uprchlíky z Ukrajiny mířících do České republiky dostatečně nenaplní.

V bohumínské nádražní hale byli lidé docela překvapeni, že část jejich spontánní pomoci, kterou uprchlíkům přinesli, přijde vniveč. „Mysleli jsme, že z Ukrajiny přijede mnohem více lidí. Dozvěděli jsme se to na internetu, tak jsme koupili nějaké trvanlivé potraviny a jsme tu. Jenomže jich je pár a prý všechno mají,“ řekla dvojice mladých lidí.

Foto: Petr Broulík

Přesto i tak někteří lidé své dary dětem uprchlíků předali, například právě plyšového slona, kterého pak jedno z dětí ihned vleklo po schodišti na perón do vlaku. „My jsme s takovou spontánní pomocí lidí ani nepočítali, uprchlíci mají nezbytné potřeby s sebou a jedou za svými příbuznými. Všechno prostě mají a zanedlouho budou se svými rodinami,“ vysvětloval Václav Bernard.

Nic nepotřebují, je o ně postaráno

Pracovníci bohumínského nádraží pomáhali už při výstupu na perón uprchlíkům se zavazadly a vymezili jim poté i prostor na asi čtvrthodinovou pauzu v čekárně, než opět nastoupí do vlaku na Prahu a Brno.

„Buďte, prosím, ohleduplní, jsou s nimi děti, mají za sebou dlouhou cestu, někteří jsou vystresovaní, mají za sebou náročné čekání na nádraží v Polsku a ještě je další cesta čeká. Tady v Bohumíně nikdo z nich nezůstává, všichni pokračují dál směr Brno a Praha,“ žádali obyvatele Bohumína i zástupce médií členové doprovodu uprchlíků z Ukrajiny.

Foto: Petr Broulík

Místostarosta Bohumína Igor Bruzl, který také přišel na nádraží, poté vysvětloval lidem, kteří spontánně a dobrovolně přinesli a přivezli na nádraží „soukromou“ humanitární pomoc, že uprchlíci opravdu nic nepotřebují. Všechno prý mají od Českého červeného kříže a je o ně postaráno. Nakonec některé věci přijali sami zaměstnanci Českých drah, a slíbili je dát dalším uprchlíkům, kteří zřejmě přes Bohumín pojedou v dalších vlacích.

Nad jedním plyšovým medvědem se dokonce „slitoval“ zprvu trochu neústupný Václav Bernard a pomáhal ho nést do vlaku na Prahu. Aby ho pak ve vagonu rychlíku Ostravan dal malému ukrajinskému dítěti, které s maminkou od pátku absolvuje dlouhý útěk z domova mimo válečné území.