Proměny kraje
28/01/2020 Jan Smekal

​Dobrovolníci se budou starat o děti s autismem. Částečně tak odlehčí jejich rodičům

Homesharing. Tak se jmenuje služba, která nově v Moravskoslezském kraji pomůže rodinám, které se musí starat o děti s autismem.

V určitých dnech se o ně budou starat speciálně proškolení dobrovolníci, aby si rodiny odpočinuly fyzicky i psychicky.

Moravskoslezský kraj se rozhodl podpořit homesharing prostřednictvím společnosti MIKASA, která se přihlásila k tomu, že by chtěla tento ojedinělý projekt v rámci celé České republiky zavést v Moravskoslezském kraji.

„Jedná se o pomoc rodinám dětí s autismem. Tito lidé se čtyřiadvacet hodin denně starají o své děti, o své blízké, což je velice únavné nejen fyzicky, ale i psychicky,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil s tím, že tento projekt má dobrovolnicky odlehčit těmto rodinám.

„Jedná se o to, že dobře proškolení dobrovolníci si budou moct vzít dítě jednou v týdnu odpoledne na jednu hodinu nebo třeba na celý víkend a starat se o toto dítě s autismem a odlehčit tak rodinám. Je to dobrovolnické. Je to o tom, že spolu půjdou na procházku, uvaří spolu oběd nebo se budou věnovat nějaké jiné aktivitě a rodiny si během toho psychicky odpočinou a zařídí si všechny své potřebné věci,“ popsal Navrátil.

Vzhledem k tomu, že jde o startovací projekt a nikde jinde v republice ještě neběží, rozhodlo se vedení kraje podpořit ho letos částkou 200 tisíc korun.

„Uvidíme, jaký bude vývoj během celého roku. Teď je to především o tom vytvořit síť dobrovolníků. Musíme je hledat napříč celým Moravskoslezským krajem a nejen v jednom velkém městě jako je třeba Statutární město Ostrava. Potřebujeme je také na Bruntálsku, Novojičínsku a v celém Moravskoslezském kraji,“ zdůraznil Navrátil.

Společnost MIKASA už sondovala dobrovolníky v rámci Moravskoslezského kraje. Malá síť je už vytvořená.

„Teď jde o to dobrovolníky proškolit a nabídnout je rodinám. Někdy v březnu, dubnu by proškolení dobrovolníci mohli začít fungovat tak, že by si už půjčovali děti a věnovali se jim,“ nastínil náměstek s tím, že nyní je k dispozici pro homesharing patnáct dobrovolníků.

„Proto tuto síť potřebujeme rozšířit. Hlavní je však dobrovolníky proškolit, protože není jednoduché starat se o autistu,“ upozornil Navrátil.

Díky homesharingu získává dítě s autismem nové sociální kontakty, zkušenosti a dovednosti, podporuje se v samostatnosti, vytváří si novou síť vztahů mimo svou biologickou rodinu.

Pečující pak mají možnost regenerovat síly pro každodenní náročný provoz, řešit další záležitosti, třeba zajít k lékaři, na úřady, věnovat se sourozencům dítěte nebo vlastním volnočasovým aktivitám.

„Tento způsob pomoci pečujícím rodinám je navíc přirozenější a levnější než obvyklé odlehčovací pobyty poskytované sociálními službami. Sdílením péče se povědomí o zdravotním postižení přirozeně šíří ve společnosti, jde tak o nenásilnou formu osvěty a destigmatizace,“ uzavřel Navrátil.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama