Nejnovější zprávy: Perušič a Schweiner v Ostravě vyhráli skupinu, v sobotu je čeká čtvrtfinále Oprava tajemné Grossmannovy vily odhalila dřevomorku i historické malby

Společnost

Dobré zprávy. Epidemie ustupuje, konečně se rozbíhá očkování

​V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 547 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Oproti čtvrtku bylo nakažených o 128 méně a šlo o nejnižší počet ve všední den od 8. února.

Ilustrační foto: pixabay.com

Vyplývá to z údajů takzvané Chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO). „Jsem rád, že se konečně rozbíhá očkování. Vyjma úterka, kdy jsme vyčerpali všechny rezervy, se s novým rozvozem situace hodně změnila k lepšímu. Také mírný pokles nově nakažených potvrzuje trend brzdění epidemie,“ uvedl hejtman.

Obyvatele vyzval, aby se ale drželi zdravého rozumu i po neděli, kdy končí nouzový stav.

Podle Chytré karantény mělo v kraji od počátku pandemie pozitivní test 166.927 lidí, tedy téměř 14 procent obyvatel.

Aktuálně je v evidenci 11.255 aktivních případů včetně bezpříznakových, 152.505 lidí se dosud koronaviru zbavilo. Počet zemřelých s covidem stoupl na 3167.

Ze zveřejněných údajů Chytré karantény vyplývá, že počet hospitalizovaných s covidem-19 se v kraji snížil o několik desítek na 732. V pátek bylo v regionu provedeno 3538 testů, přičemž 735 jich bylo pozitivních, tedy 20,77 procenta. V kraji se ale nedělají jen testy moravskoslezských pacientů.

První dávku očkování v regionu s téměř 1,2 milionu obyvatel zatím dostalo 134.959 lidí, tedy zhruba 11,2 procenta obyvatel kraje. I druhou dávku má aplikovánu 77.962 lidí, tedy 6,5 procenta obyvatel.

Největší přírůstek v kraji zaznamenalo v pátek Ostravsko, kde bylo 151 pozitivně testovaných. Na Karvinsku přibylo do evidence 124 nakažených, na Frýdecko-Místecku 106, na Novojičínsku 72 a na Opavsku 60.

Nejmenší nárůst v kraji byl v pátek 34 případů na Bruntálsku. Statistika chytré karantény eviduje nakažené podle trvalého bydliště. I nemocné z regionu, kteří žijí jinde, tak Chytrá karanténa vykazuje ve statistikách kraje.

Zavřít reklamu