Nejnovější zprávy: Kvůli vážné nehodě byla uzavřena silnice mezi Starým a Novým Jičínem ​V neděli poprvé vyjede cyklobus z Frýdku-Místku do Horní Lomné

Společnost

Dobrá zpráva, po přívalových deštích by dnes v Moravskoslezském kraji mělo pršet méně

​Povodňová situace po přívalových deštích v Moravskoslezském kraji by se dnes měla uklidňovat.

Ilustrační foto: pixabay.com

Pršet by mělo méně než v předchozích dnech. Vodohospodáři proto předpokládají, že i průtoky v tocích by měly postupně opadat.

Ráno platil první stupeň povodňové aktivity, tedy stav bdělosti na dvou místech v kraji. Šlo o Ropičanku v Řece na Frýdecko-Místecku a řeku Opavu v Děhylově na Opavsku, řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

"V současnosti jsou zvýšené průtoky mezi 30 až 90 denními vodami. Je to na celém území Povodí Odry. Na dvou místech máme první stupně povodňové aktivity. Co se týče vodních děl, tak ta zafungovala a byla schopna pojímat povodňové průtoky. Ve chvíli, kdy se ta situace uklidní a ta srážková činnost ustane, tak budeme zase z přehrad vodu odpouštět," uvedla Vlčková.

Dodala, že vyšší průtoky v řekách ovlivnil také fakt, že nasycenost půdy na celém území regionu je vysoká. Podle mluvčí nejvíce srážek za 24 hodin bylo na Javorovém, kde to bylo 70 milimetrů.

Zatímco ve středu pršelo v Jeseníkách i Beskydech, ve čtvrtek deště zasáhly hlavně Beskydy a také Opavsko.

Už po středečním přívalovém dešti s bouřkami voda páchala škody. Zasaženy byly například Šilheřovice na Opavsku, lidé tam od rána uklízeli.

S odstraňováním následků pomáhali i hasiči. Odpoledne ale přišel přívalový déšť a situace se tam znovu opakovala, zasaženy by i další obce.