Nejnovější zprávy: Stračena otevřela v centru Ostravy pekárnu s cukrárnou. Co nová restaurace? Komplikace pro cestující. Do Petřkovic nebudou od pondělí jezdit autobusy

Společnost

Do Ostravy se po šesti letech vrátil živý vánoční strom! Rozsvítí se o víkendu

​Do centra města Ostravy se po šesti letech vrátil živý vánoční strom!

Foto: Veronika Mikulová

Je vysoký zhruba deset metrů a už stojí na tradičním místě na Masarykově náměstí.

Vánoční strom pochází z Beskyd (konkrétně z lokality Jestřábí). Jeho kácení, převoz i instalaci na Masarykovo náměstí zajistila spoolečnost Ostravské městské lesy a zeleň.

"Jedná se o smrk ztepilý, který nám lesy pro Ostravské Vánoce nabídly proto, že by stejně musel být z důvodu ohrožení kůrovcem skácen k zemi,"vysvětluje za realizátora Ostravských Vánoc Jan Šumbera, jednatel společnosti Černá louka.

Strom přicestoval do centra Ostravy na speciálním návěsu v pondělí 22. listopadu dopoledne. Na určené místo jej usadili pracovníci Ostravských městských lesů a zeleně, kteří mají v této činnosti dlouholetou praxi.

Náročná byla rovněž jeho přeprava. "Během přepravy byl strom svázán a položen mezi klanice na speciálních úvazcích, aby nedošlo k polámání větví či poškození kmene. Na odvozní soupravu byl strom naložen jeřábem s hydraulickou rukou. Po celou dobu jízdy byl strom doprovázen vozidly s majáky tak, aby byla zajištěna maximální bezpečnost při jízdě po komunikacích při jeho přepravě,"upřesnil vedoucí střediska údržby zeleně Ostravských městských lesů a zeleně Martin Mati.

Strom se rozsvítí o víkendu 26. - 28. listopadu. "Vzhledem k tomu, že při organizovaném rozsvícení vánočního stromu přijdou na Masarykovo náměstí tisíce, možná i desetitisíce lidí, jednáme o tom, zda bude možné strom rozsvítit v konkrétní čas za účasti veřejnosti a kulturního programu nebo ne," dodal Jan Šumbera s prosbou o pochopení situace.