Společnost
18/09/2020 Jan Valtr

​Do Ostravy míří módní show. Trendem je udržitelnost, říká organizátorka

Místní návrháři umí šít kvalitní věci z kvalitních materiálů, v ničem nezaostáváme, říká ředitelka festivalu FASHION STORM Petra Špornová.

Festival se koná již zítra, 19. září od 18 hodin v objektu BrickHouse v Dolních Vítkovicích.

Co vás vedlo k nápadu Moravskoslezský kraj každoročně prohnat módní bouří?
Módu jsem měla vždy ráda a loni mě napadlo, že něco takového tady chybí. Máme spoustu skvělých návrhářů, kteří umí šít kvalitní věci z kvalitních materiálů. Tou módní bouří chceme pozvednout kulturu odívání v rámci slow fashion, tedy pomalé módy, a dosáhnout toho, že se lidé budou v modelech cítit dobře. Navíc kdy jindy než teď podpořit české značky.

V čem se bude letošní ročník lišit oproti pilotnímu?
Loni se akce konala v úžasném prostředí opavského kostela svatého Václava, letos jsme se rozhodli přesunout na jiné místo. BrickHouse v Dolních Vítkovicích je působivý zase jinak – svým industriálním nádechem. Kromě toho jsme pozvali nové návrháře. Především se nám ale rozvinula workshopová část. Účastníci budou letos šít, tvořit, a ještě se dozví zajímavé věci i mimo módu.

Jaké třeba?
Třeba jak funguje móda v kultuře afrických kmenů. Tu nám předvede cestovatel a fotograf David Švejnoha, který při svých cestách navštívil desítky různých přírodních národů převážně v Africe, Asii a Jižní Americe. Móda je pro každého něco jiného a ta jejich pro nás může být často i šokující. Ať už jde o destičky ve rtech, zářezy do kůže, žirafí krky žen, tetování nebo zátky v nose. Když chlap přijede do kmenu, kde ženy nosí destičky ve rtech, a uvidí ji bez destičky, je to adekvátní tomu, když ji u nás přistihne nenalíčenou. David mi říkal, že se ženy zastyděly a okamžitě běžely pro destičky.

Jak se podle vás v regionu daří udržitelné módě? Vnímáte nějaké rozdíly oproti zbytku republiky?
Nedovedu to přesně odhadnout, ale určitě máme dobře našlápnuto. Rozhodně za zbytkem republiky nijak nezaostáváme. Udržitelná móda je velké téma i v Moravskoslezském kraji, akorát ještě ne tolik známé.

Má místní móda nějaké společné znaky?
Spíše souzní se světovými trendy. Společnými jmenovateli jsou kvalitní materiály, vysoká krejčovina, pohodlí, ale i ženskost. Obecně nedokážu říct, jestli se zrovna něčím vymykáme, protože každá místní značka je něčím osobitá.

Vymezujete se proti prvkům rychlé spotřební módy, takzvané fast fashion. Jak často se u široké veřejnosti setkáváte s jinými názory, protiargumenty? Někteří lidé třeba argumentují, že pokud přestanou kupovat tolik oblečení, ulehčí tím životnímu prostředí jen drobně a švadlena kdesi v Bangladéši akorát ztratí práci.
Ano, s takovými argumenty se setkáváme. Přesto si myslíme, že by slow fashion měla hrát prim. Jak z hlediska pohodlí, tak z hlediska toho, jak dlouho jednotlivé modely vydrží. Je to věc každého z nás a nesouvisí jen s módou, která je součástí kultury. Když si koupím tričko v řetězci s rychloobrátkovou módou, tak ho potom neumím vyžehlit, protože má nakřivo švy. To si raději ušetřím šest takových trik a oslovím návrhářku, ať mi ušije jedno kvalitní, protože vím, že vydrží. Je to i o tom neplýtvat materiály.

Jaké jsou teď v módě další trendy? Nemyslím tím modelové, ale právě koncepční jako zmíněná pomalá móda.
Trendem je udržitelnost a s ní související třeba upcyklace, tedy přeměna starých kousků na nové. A v podtextu s tím souvisí i zdravý životní styl. Na obojí se zaměřujeme v letošním ročníku FASHION STORM. Jdeme trochu jinou cestou, jde nám spíše o přirozenost. Nechceme být nablýskaní a naleštění. Ženy, které nosí kvalitní šaty, nemusí být zlíčené. Všechno se to propojuje.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama