Společnost
09/08/2023 Petr Broulík

Do Ostravy míří Festival smyslového hraní, děti se během něj vyřádí

V sobotu 12. srpna odstartuje unikátní Festival smyslového hraní, který je zaměřen na rozvoj schopností, dovedností a smyslů dětí. První zastávku má v Ostravě.

A právě aktivity a pomůcky zaměřené na rozvoj smyslů si mohou vyzkoušet maminky a tatínkové, ale hlavně jejich děti, na třech akcích Festivalu smyslového hraní, které se postupně odehrají v následujících srpnových sobotách v Ostravě, Opavě a Frýdku-Místku.

Tento třídenní festival, při němž si děti mohou vyzkoušet opravdu rozmanité hry, pořádá čtveřice mladých maminek - Jana a Katka z ostravské Půjčovny hraček, Bára z Pidižvíků Opava a Kačka z frýdecko-místeckého projektu Smyslohraní s Kačkou.

Dvě „řízená“ a jedno volné smyslohraní

Všechny dámy pořádají pravidelně smyslohraní ve svých městech a okolí, ale nyní se rozhodly společně uspořádat letní jedinečný festival. Ten je první a jediný svého druhu v celé České Republice.

Vše začne sobotou 12. srpna v Trojhalí Karolina v Ostravě, druhý víkend se festival uskuteční v sobotu 19. srpna v opavských městských sadech a 26. srpna se odehraje také ve frýdecko-místeckém Faunaparku. Vždy od 9 hodin do 18 hodin.

Organizátoři sestavili program z „řízeného“ dopoledního smyslohraní, kdy děti od 9:30 do 11 hodin obsadí minimálně třicet suchých a vodních stanovišť. Po pauze začne od 11:30 do 14 hodin volné smyslohraní a od 15:30 do 17 hodin nastane odpolední smyslohraní.

Slizy, mamolíny, vodní perly, kinetické písky

Na všech festivalech se děti budou moci „vyřádit“ na hračkách, které nejsou možná v některých domácnostech běžné. „Při smyslohraní používáme přírodní materiály, třeba blátíčka z kukuřičného škrobu zvaná oobleck nebo přímo na smyslohraní specializované materiály, na které se soustřeďují pražské Mámy v rejži. Ty vyrábějí například různé hrací slizy, pavučinové či vodní kinetické písky, barvenou cizrnu či rýži nebo prodávají různé pomůcky pro hraní,“ říká Kateřina Dvořáčková z ostravské Půjčovny hraček.

Také na festivalech smyslohraní budou různé mamolíny, což je něco jako plastelína, ale kvalitnější a vhodnější na opakované hraní, či vodní perly. „Kdo tohle nezná, zamiluje se na první dotek. Klademe důraz, aby všechno bylo krásně naaranžované, aby to děti zaujalo, bavilo a rozvíjelo jejich fantazii. Třeba jako moře s pláží a různými mořskými tvory, nebo farmu, kde se prasátka patlají v blátě,“ říká s úsměvem Katka z Půjčovny hraček.

Zmasakrované hračky po dětech uklidí, mámy mohou na kávičku

Organizátoři smyslohraní se, jak říkají, nevyhýbají ničemu. „Děti se na festivalu mohou doslova vyřádit při takových hrátkách, které doma jako rodiče nechcete, protože po nich zůstává velký nepořádek. Tady to po dětech uklidíme my,“ směje se Katka.

Festival smyslového hraní nabízí program na celý den. Odpoledne organizátoři v pauze od 14:00 do 15.30 hodin všechny „zmasakrované“ materiály uklidí a začne nanovo odpolední smyslohraní. Na každé smyslohraní v 9:30 a 15:30 hodin je vstupné v předprodeji 350 korun, na místě 450 korun. Na volné smyslohraní v mezičase je vstupné 150 korun. Doprovodný program zahrnuje malování na obličej nebo dětský koutek z Půjčovny hraček s pohybovými aktivitami. Občerstvení je samozřejmostí a posezení zajistí ostravská půjčovna nábytku Vestibul Interier. Rodiče si tak budou moct vychutnat kávu se zákuskem a pozorovat v pohodlí své děti, jak se baví.

Smyslové hry pomáhají rozvíjet smysly dítěte

Smyslové hry, či takzvané smyslohraní, se zaměřují na činnosti, které zapojují smysly vašeho dítěte a pomáhají mu rozvíjet jazykové a motorické dovednosti. Pomáhají také s kognitivním růstem, podporují sociální interakce a podporují experimentování.

Smyslové hry ale také zapojují dva smyslové orgány, které jsou často přehlíženy: naši propriocepci a vestibulární aparát. Náš smysl pro propriocepci se týká vědomí vlastního těla. Pomáhá nám uvědomit si, kde jsou části těla vůči sobě navzájem, a říká nám, jakou sílu musíme vyvinout při držení, tlačení, tahání nebo zvedání předmětů.

Náš vestibulární aparát, také známý jako náš smysl pro rovnováhu, nám umožňuje udržovat rovnováhu při zapojování se do činností. Příklady smyslové hry zahrnují jízdu na kole, hraní si se slizem nebo dokonce jen poslech hudby. Děti se při smyslohraní zklidní, soustředí se a dostanou se do vnitřního flow.

Rodiče se často nestačí divit, jak smyslohraní na jejich děti působí. Odcházejí tak všichni šťastní a spokojení. „Děti smyslohraní milují a rodiče mají dobrý pocit, že si děti jen tak nehrály a hlavně, že ten nepořádek nemají doma,” vysvětlují Jana a Katka z ostravské Půjčovny hraček.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama