Společnost
03/06/2020 Petr Broulík

​Do opraveného Pokladu se vrátí i malý poklad – sto let starý klavír Steinway

Dům kultury Poklad s proslulým letním kinem přirostl obyvatelům Poruby dávno k srdci.

Proto se často starostky ptají, jak daleko je jeho loni započatá rekonstrukce a modernizace a jestli se tam vůbec pracuje. Není divu - jeho současná totální obnova je už třetím, konečně snad podařeným pokusem magistrátu postavit tento stánek kultury na nohy.

Představitelé ostravského magistrátu, obvodu Poruba, stavební firmy a projektanti proto dnes, tedy po roce od zahájení stavby, uspořádali pro novináře prohlídku rozestavěné rekonstrukce a modernizace a ukázali jim, v jaké fázi se obnova Pokladu s původním rozpočtem za 355 milionů v těchto dnech nachází.

Nejen obyvatelé Poruby získají po ukončení rekonstrukce a modernizace Pokladu k dispozici divadelní sál pro 420 lidí, sál pro pořádání plesů, společenských i firemních akcí, koncertů, ale i jednání zastupitelstev, malý sál pro stovku lidí, oproti původním rozměrům zvětšený cvičební sál, tři multifunkční učebny a minikino pro 70 lidí, které vznikne přeměnou bývalého přednáškového sálu.

Bývalý dům kultury získá i dva salonky. Stavbaři rekonstruují i horní terasu v prvním patře objektu a součástí Pokladu bude také restaurace s terasou a klubovým prostorem s tanečním parketem nebo pro svatební hostiny.

Ve společenském sále našli trhliny. Zpevnili strop ocelovými konstrukcemi

Hlavní manažer stavby Michal Sloboda řekl, že až po začátku rekonstrukce stavbaři zjistili, že některá místa, především stropy, jsou staticky nestabilní a některé měly i trhliny.

„Proto jsme je museli oproti původním plánům navíc zajistit, ve společenském sále jsme je zesílili ocelovými konstrukcemi,“ řekl hlavní manažer stavby Michal Sloboda ve společenském sále, který bude mít taneční parket a má i ochozy.

Takto by měl Poklad vypadat po rekonstrukci. Vizualizace: MMO

Dnešní pětapadesátníci si pamatují tento prostor z diskoték. „Tady jsme se vyřádili nejvíce, je to nejdůležitější prostor. Celý bude bílý, z něho bude výrazně čnít dřevěná podlaha,“ řekl autor návrhu rekonstrukce David Průša, jednatel studia Platforma architekti.

Dodal, že dům kultury získá i výrazný moderní dynamický prvek, a to skleněnou stěnu na terasu v prvním patře. „Bude celý v oblouku, a také to sklo bude ohýbané, takže to bude určitý moderní impozantní prvek v prostoru balkonu,“ ujišťuje architekt David Průša.

Projektanti ponechali divadelnímu sálu dřevěný strop a podhled

Poté, co se bývalý dům kultury před několika lety stal kulturní památkou, projektanti, kteří na podobě rekonstrukce pracují už od roku 2009, upravili projekty tak, aby zčásti zachovali původní podobu divadelního sálu v prvním patře Pokladu, jakou dostala na přelomu padesátých a šedesátých let.

Takže v sále zůstane architektonicky významný dřevěný strop a podhled sálu a prostor získá repliku původního nezachovaného dřevěného obložení.

Perličku z rekonstrukce sdělil i náměstek primátora pro oblast kultury a volného času Zbyněk Pražák. „Při rekonstrukci jsme nalezli v Pokladu malý poklad. Tady v divadelním sále se vyskytoval dnes už téměř sto let starý klavír firmy Steinway & Sons, už v době otevření původního klubu pracujících starý desítky let. Chtěli ho odkoupit nějací zájemci, ale my jsme řekli, že v žádném případě. Naopak jsme nechali nástroj zrepasovat v malé královéhradecké firmě zabývající se repasováním historických klavírů. Dokonce jsem si na něj brnkal, krásně zní. Tento klavír se do Pokladu opět vrátí a bude zde reprezentovat dobu, kdy byl dům kultury slavný. A jak vidím stav rekonstrukce, mám z ní velkou radost,“ řekl náměstek Zbyněk Pražák a připomenul, že právě tento objekt stál na začátku kariéry některých významných a slavných umělců.

Hutník s licí pánví, projektant s plánem a horník s kahanem. Lidé milovali „Amfík“

Původní Dům kultury se otevíral 29. prosince 1961 pod názvem Klub pracujících Poruby. Tehdy sloužil jako jediné zařízení svého druhu pro padesát tisíc vesměs nových obyvatel v padesátých letech budované nové čtvrti Poruby.

Od roku 1968 získal Dům kultury amfiteátr s letním kinem s kapacitou až 1 700 návštěvníků, kde se konaly koncerty nebo například totálně nabitá premiérová filmová představení Filmového festivalu pracujících.

Odborníci dokončili minulý týden restaurování výrazného keramického sousoší Jana Kavana na průčelí domu kultury nazvané Nový věk nebo Nová společnost. V duchu doby vzniku tato plastika z roku 1961 ztvárňuje hutníka s licí pánví, projektanta s plánem a horníka s kahanem.

Do Pokladu se vrátí i další umělecká díla. Socha dívky Žně a skleněné objekty

„Do Pokladu se vrátí i další původní umělecká díla, na která byli návštěvníci zvyklí. Vestibul bude opět zdobit bronzová socha dívky s názvem Žně či Úroda od Konráda Babraje, už se připravuje podstavec. Restaurování čeká i dva a půl metru vysoké skleněné objekty Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové-Zahradníkové, které od počátku rekonstrukce chrání dřevěné bednění. Jejich obnova přijde až po ukončení stavebních prací,“ řekla jednatelka společnosti Akord-Poklad Darina Daňková.

Upozornila také, že Poklad získá malé kino. Dříve v této místnosti býval přednáškový sál, ale dnešní pětapadesátníci si pamatují, že se v něm promítaly i filmy například pro školy.

„Poruba dnes vlastně nemá kino, jen právě za touto budovou letní amfiteátr, který začne promítat příští týden. Malé kino v Pokladu však pojede celoročně a pojme sedmdesát lidí,“ dodala jednatelka Darina Daňková.

Poruba upraví předprostory domu a bude řešit parkování

Starostka obvodu Poruba Lucie Baránková Vilamová doplnila, že obvod chystá úpravu předprostorů domu kultury Poklad. „Řešíme zeleň, zpevněné plochy i to, jak se bude parkovat před Pokladem. Vše bychom chtěli mít hotovo před otevřením domu, které se plánuje na červen roku 2021,“ řekla starostka obvodu Poruba.

Náměstkyně primátora Ostravy Zuzana Bajgarová řekla, že stavba jede naplno. „Byla to ruina, ale dnes je to velký posun. Jsem ráda. Termín se při hrubé stavbě sice dodatkem smlouvy posunul, ale my stále předpokládáme, že stavba bude otevřena v červnu roku 2021,“ řekla náměstkyně Zuzana Bajgarová.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama